Ayaklı vantilatörün hızını düşürme çalışması

hserdar

Üye
Ayaklı vantilatörün hızı bana göre hızlı sayıldıgı için devirini önce dimmer vasıtası ile düşürme çalışması yaptım. az bir düşürmede vantilatör bagırmaya başladı hiç bir avantajı kalmadı. sonra çekimini yaptıgım kondansatörler ile deneyi gerçekleştirdim. çogu şeyi biliçdizce yaptıgım için benim için ve bu konuyu merak edenler ,için aydınlatıcı yazı yazanlara teşekkür ederim.

Asenkron motorda devir sayısı uygulanan voltajla değişmeyip uygulanan frekansla ve özel sarımları varsa düşürülür, motor devri gerekenden düşükse motor mili ve içi temizlenir. Ayni motora daha büyük fan takmak mevcut deviri düşürür. Bu çapta başka çözümü olmadığından veya pahalı olduğundan yenisinin alınması veya eskisinin motor sarım sayısının değiştirilmesi düşünülebilir.

Son düzenleme:
demek oluyor ki kulaktan dolma bilgiler her zaman başarıyı yakalatamıyormuş .deney yapar iken bunun bilinciyle , cihazları yakabilecegimiz göz ardı edilmemesini de açıklamış oldugunuz için sonsuz teşekkürler sunarım.

Sincap kafesli asenkron motorların
devir formülünü hatırlayınız.

demek oluyor ki kulaktan dolma bilgiler her zaman başarıyı yakalatamıyormuş .deney yapar iken bunun bu clihazları yakabilecegimiz göz ardı edilmemesini de açıklamış oldugunuz için sonsuz teşekkürler sunarım.

demek oluyor ki kulaktan dolma bilgiler her zaman başarıyı yakalatamıyormuş .deney yapar iken bunun bilinciyle , cihazları yakabilecegimiz göz ardı edilmemesini de açıklamış oldugunuz için sonsuz teşekkürler sunarım.
Evet, bu konuda kesinlikle haklısınız. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ayaklı vantilatörün hızı bana göre hızlı sayıldıgı için devirini önce dimmer vasıtası ile düşürme çalışması yaptım. az bir düşürmede vantilatör bagırmaya başladı hiç bir avantajı kalmadı. sonra çekimini yaptıgım kondansatörler ile deneyi gerçekleştirdim. çogu şeyi biliçdizce yaptıgım için benim için ve bu konuyu merak edenler ,için aydınlatıcı yazı yazanlara teşekkür ederim.
devreye bir de seri bobin/şok bobini bağlayıp bir de öyle deneyin bakalım ne olacak. mesela eski tip adaptörlerin trafo primer sargısı olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri