Ayırıcılar ve kesiciler

Yük ayırıcılar,kesme kapasitesi olan ( ark söndürme hücreli ) olan ayırıcılardır.Sigortalı olanlar,1600 kva ya kadar olan trafolar için koruycu görevi görmek üzere tasarlanmıştır.Bence,aşırı akım için hiç koruyucu özelliği
( kısadevre hariç ) yok ve yanlış uygulamadır.Bana göre,630 kva dahil tüm trafo çıkışları sekonder korumalı olmalıdır.Bunun tek şartı,koruma devresi enerjisinin sürekliliğidir.Bu yoksa,sigortalı yük ayırıcısını bile özleriz !
Yük ayırıcıları,esas itibariyle,trafo korumalarında kullanılır.Kerhende olsa,giriş hücresi ve çıkış fiderlerindede kullanılabilir.Ben,kesicinin kelekliği ! yüzünden,2500 kva lık trafo çıkışına,kesiciden önce ! bağlamak zorunda kalmıştım bir zamanlar.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yük ayırıcılar,kesme kapasitesi olan ( ark
söndürme hücreli ) olan ayırıcılardır.Sigorta-
lı olanlar,1600 kva ya kadar olan trafolar için
koruycu görevi görmek üzere tasarlanmıştır.
Bence,aşırı akım için hiç koruyucu özelliği
( kısadevre hariç ) yok ve yanlış uygulamadır.
Bana göre,630 kva dahil tüm trafo çıkışları sekonder korumalı olmalıdır.Bunun tek şartı,
koruma devresi enerjisinin sürekliliğidir.Bu
yoksa,sigortalı yük ayırıcısını bile özleriz !
Yük ayırıcıları,esas itibariyle,trafo koruma-
larında kullanılır.Kerhende olsa,giriş hücre-
si ve çıkış fiderlerindede kullanılabilir.Ben,
kesicinin kelekliği ! yüzünden,2500 kva lık
trafo çıkışına,kesiciden önce ! bağlamak zorunda kalmıştım bir zamanlar.

bilgilendirme için teşekkürler...

Bizim yaptığımız Og trafodan örnek verebilirim. 1600kva ve üstüne kesici koymak zorundayız ama altına sadece ayırıcı koyabiliriz trafolardaki ayırıcılar(seksiyoner) zaten sigortalı ayırıcılar hücredeki ayırıcılarda ise güç kesilir ayırıcı açılır elle hatta toprak verilir o zaman kabloda ölü enerji kalmaz ve Bakım işlemi yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri