Ayçiçeğinin sırrı çözüldü

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Nis 2009
Mesajlar
9,610
Puanları
2,508
Ayçiçeği veya günebakan çiçeği gün içinde güneşin konumunu takip eder. Fakat bu hareketin tam olarak nasıl işlediği bugüne dek bilinmiyordu. Amerikalı bilim insanları şimdi bu bilmeceyi çözdü.

İnsanda uyku-uyanıklık ritmi genelde “iç saat” ile karşılaştırılır. Kaliforniya Üniversitesi’nden Haggop Atamian, son araştırmasında ayçiçeğinin doğu-batı hareketinin de sirkadiyen ritme dayandığını yazıyor. Güneş ışınlarına ve sıcaklığa reaksiyon gösteren ayçiçeği tahmin edildiği gibi diğer helyotrop bitkilerde (güneşe doğru dönen bitkiler) bulunan “motora” (pulvinus/yastıkçık) sahip değil. Bunun yerine hareket, büyümeyle sağlanıyor.

Şöyle, ayçiçeğinin sapı gün içinde doğu tarafında daha fazla büyüyerek, batıya doğru yöneliyor. Gece ise batı tarafındaki sap daha fazla büyüyor ve bitki yine doğuya doğru yöneliyor. Atamian ile çalışan ekip şimdi büyüme hormonunun salgılanmasından sorumlu, ışığa duyarlı iki gen saptadı. Bu hormonlardan biri daha çok gündüz (sapın doğu tarafında), diğer hormon ise gece diğer tarafta daha fazla salgılanmakta. Bu açıdan bakıldığında hareket bitkinin büyümesi için önem taşımakta.

Fakat tipik doğu-batı hareketi sadece genç ayçiçeklerinde görülüyor. Olgunlaşmış bitkiler gitgide daha az hareket etmeye başlıyor ve çekirdekler nedeniyle ağırlaşan çiçek doğuya yönelik kalıyor.

Ayçiçeğinin tam vaktinde yeniden gün doğumuna göre ayarlanabilmesi için çiçek mümkün olduğu kadar çabuk ısıtılıyor ve bu şekilde batıya yönelmiş olan bitkilere kıyasla daha fazla tozlaştırıcı böcek çekiyor üzerine. Araştırma sırasında arılar ve diğer böcekler için sadece sıcaklığın önemli olduğu anlaşılmış. Bu şekilde ayçiçeği başarılı bir üremeyi de garantiliyor.

Kaynak: http://muhsinyazici.com/2018/12/01/ayciceginin-sirri-cozuldu/
 

NALBUR

Üye
Katılım
7 Ocak 2009
Mesajlar
118
Puanları
3
Konum
Ankara
Arılar ayçiçeği açtığı zaman hava şartları iyi giderse bolca polen yani çiçek tozu alırlar. Renk olarak açık sarıdir
 
Konu Sah
by lent

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Nis 2009
Mesajlar
9,610
Puanları
2,508

yigitsdr

Üye
Katılım
22 Şub 2010
Mesajlar
151
Puanları
8
Amaç Isınan noktayı mı engellemek acaba?
Ya da gövde üzerindeki sensörler ışınları algılayıp gelen sinyali köke veya motor mekanizma neresiyse artık oraya iletip, oradanda ışını asıl alması gereken yere hareket sinyali mi veriyor acaba? Yani ışınları soğuracak bölge kafa olduğu için mi böyle oluyor acaba?, ya da her iki veya daha çok nedenle de böyle oluyor olabilir.

Yani Gövde, Motora uyarı veriyor, Motor'da sinyali sisteme iletip hareketi gerçeleştiriyor.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,433
Mesajlar
750,046
Kullanıcılar
395,578
Son üye
Beysaak

Yeni konular

Üst