Avometre

cym247

Üye
Avometrelerin çoğu farklı Voltaj gösteriyor. Ölçü nedir? Kalibrasyon yapılır mı yapılırsa neye göre yapılır? Yoksa cevabı kaliteli bir avometre mi almak?

Kalibrasyon var çoğu yaklaşık değer gösterir sapma değerleri aldigin urun de bellidir ne kadar kaliteli malsa o kadar kesin sonuctur

7abd8426acbd71b856cf31ee4e3721c9.webp

Merhaba avometre ile 220 ölçmek istedim görseldeki şekilde ölçtüm ekranda 230 değerini gördüm ondan sonra probu prizden çıkarttım tekrar taktım avometre kapandı açılmıyor evde şartel atmadı avometrenin sigortasında sorun yok içinde yanma vs yok neden çalışmıyor olabilir ? Teşekkürler

256f636660b3691a9394f7b6c3d60fd0.jpg

Siz 10Amper konumunda ve altında UNFUSED yazdığınıda dikkate alırsanız ölçü aletinizin şönt direnci üzerinden ölçtüğünüz hattı kısa devre yapmış olursunuz.

Normal koşullarda sigortanız direkt atmış olması gerekiyor. Ayrıca ölçü aletinizde kullanılamaz hale gelmesi gerekirdi. Büyük ihtimal elinizde patlaması gerekiyordu. Yada dumanlar çıkartırdı.

Ya ölçü aletinizin problarından biri kopuktu çok şanslı idiniz devreden 220 volt akım geçmedi.

yada olacakları biliyor bizimle kafa buluyorsunuz. ( Genelde bazı üyeler bu tür forumlarda kafa bulmak için bu tür konular açarlar. Tabi sizi ithamda bulunmuyorum yoksa yukarıda yazdığım cevapları yazmazdım. )

Eğer bu ölçüm konularında acemi iseniz birdaha ölçü aletinizin problarını amper ölçüm konumunda voltaj ölçmeye çalışmayınız. O ölçü aletinden hayır gelmez.

Kolay gelsin.

Uzun zaman önce fazlar arası gerilim
400V. olarak ayarlandı. Bu nedenle
faz - nötr arasında 220V. dan fazla
gerilim görmeniz mümkün.

Ancak yeni bir ölçü aleti almalısınız. Ölçme
konusunda da bilgi almanız sağlığınız
açısından yararlı olacaktır.

Siz yinede kırmızı probu uygun konum olan en sağdaki konumuna alınız.
9 voltluk pili yeni bir tanesi ile değiştiriniz.

Sonra tekrar deneyiniz.

Normal konumda bu yaptığınız işlemde ölçü aleti hasarlanır. İçerisinde pek patlak görünmüyor. Düşük bir ihtimalde olsa temas ettirememiş de olabilirsiniz. Denemekte fayda var.

Ancak aynı işlemi gerçekleştirmeden önce bir avometre ile hangi konumda amper hangi konumda voltaj ölçülür bunu öğrenmenizde fayda var.

Öncelikle acemiyim yeni öğreniyorum Kusura bakmayın fotoğrafı çekerken probları yanlış takmışım, ölçüm yaparken doğru şekildeydi problar. ölçümü yaptığım zaman ekranda 230 değerini 3-4sn gördüm probu prizden çıkartıp tekrar taktığımda avometre birden kapandı herhangi bir patlama olmadı. Zaten probu yanlış taksaydım 230 değerini görmezdim diye düşünüyorum yanlışım varsa düzeltin vaktinizi aldım teşekkürler (labararuar da ölçtüm pil sağlam) birde bi abim bunun içine su mu kaçırdın içinde oksitlenme var dedi ama avometreyi daha yeni aldım su dökülmedi. Açılmama sebebi oksitlenmeden dolayı olabilir mi acaba

52e29f878898f4e1a7c1c4251cea9546.jpg

ilgilendiğiniz için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri