Avometre ile Kondansatör ölçemiyorum.

sahin1994

Üye
Avometreyi Uf konumuna alıp iki kutbuna propları değdirdiğimde rakamlar devamlı olarak değişiyor. Aynı zamanda kısa devre çalışırken aynı bölümdeki led lere akım gönderen özellikde çalışmıyor.

Avometre ile sığalık ölçülebiliyor mu bilmiyorum ama eğer el altında bir µ denetleyici varsa ölçebilirsiniz.

stBto.jpg

Örneğin burada RA0 ucundan 5V verdiğimizi düşünelim. Dikkat ederseniz analog karşılaştırıcının + ucu 2.5 volta - ucu da sığacın olduğu uca bağlı. 5 volt verdiğimizde sığaç dolmaya başlayacak ve 2.5 volta ulaştığında analog karşılaştırıcı bir tetikleme yapabiliyor. Bu durumda karşılaştırıcının çıkışı düşük oluyor. µ denetleyicinin kendi iç zamanlayıcısını kullanarak bu süreyi ölçebiliyoruz.

N9OlO.png

Bu değerleri de sığacın dolma denkleminde yerine koyup sığalığı hesaplayabiliyoruz.

Buradaki bir örnekte PIC kullanmışlar ama analog karşılaştırıcı içeren herhangi bir µ denetleyici de kullanabilirsiniz.

Farat cinsinden ölçekmekten bahsettim. Problemim kondansatör değil aslında avometre arızalimi yoksa ben mi yanlış ölçüyorum

sorunuzu resimli, modelli, detaylı sorarsanız anlaşılması ve cevap verilmesi kolay olur sanırım..

100 uf lik bir kapasitör ölçüyorum sonuç bu avometre arıza li mi sizce
Eklemeyi unuttum her seferinde farklı değerler veriyor

Ekli dosyalar

• 20190329_212343.jpg
    20190329_212343.jpg
    262.8 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
olabilir..
pilini çıkarıp on dakika sonra tekrar deneyebilirsiniz..
ölçüm aparatını temizleyebilirsiniz oksitlenme olabilir..
RANGE düğmesiyle seçerek 200mF kademesinde deneyebilirsiniz..

Pil ve sigortayı çıkartıp denedim bu arada led kontrol bölümüde çalışmıyor kısa devre çalışırken led kontrol ederken akim göndermiyor

200tl den başlıyor, garantiside yok tabi..
arka vidalardan açın bakın devreye patlayan bir şey var mı..

Ilginiz icin teşekkür ederim açıp bakıcam.

Eğer,

Bu cihazda şarjlı kondansatör takmış iseniz kapasite ölçüm konumu arızalanmış olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri