Avometre İle Kısadevre Ölçümü Hk.

odanedemek

Üye
Arkadaşlar topraklama hattı olmayan evimin eski sigortalarını yenileri ile değiştirdim. Değiştirirken mutfağa giden hattın faz ve nötr kablosunu avometre ile kısa devre testi yaptığımda ekranda 900 küsürlü bir değer çıkıyor, buzzer ötmüyor. Bu ne anlama gelmekte? Ayrıca daireye gelen nötr hat ile mutfağa giden nötr hat avometrede kısa devre görünüyor ve buzzer ötüyor. Bu mutfağın nötr kablosu ile sigorta kutusunun altındaki nötr kablosunun sigorta kutusuna gelmeden önce bir yerde bağlı olduğunu mu gösterir?
Mutfak hattındanki bu sorundan dolayı kakr tutmuyor.
Topraksız hatta 30mA kakr kullanma imknaı olur mu, kullanılabilirse koruma sağlar mı, dezavantajları nedir?
Cevaplar için çok teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yani faz ve nötr arasını ohmmetre ile ölçüyorsunuz, 900 ohm çıkıyor, niye sıfır ohma yakın çıkmıyor mu diyorsunuz? Faz ve nötr arası sıfır ohm ise tesisatta bariz kısa devre var demektir ve enerji verildiği anda derhal sigorta atar.

kaçak akım rölesine gelince, 30 mA lik bir kaçak akım rölesi, bir insan çarpıldığında hayatını kurtarmaz, çünkü 10 mA bile kalbin defibrilasyona girmesi için yeterli ve öldürebilir. 10 mA lik bir KAR takarsanız da zırt pırt atar durur. KAR kanunlarımızda zorunlu kılınmıştır, ama pratikte bu, çarpılan birinin hayatını kurtarması için değil, kaçak akımdan kaynaklanabilecek başka sorunları (yangın vs) azaltmak için diye yorumluyorum ben.

Son düzenleme:
Ayrıca daireye gelen nötr hat ile mutfağa giden nötr hat avometrede kısa devre görünüyor ve buzzer ötüyor.
Aynı hatta bulunan ve birbiriyle temas halinde olan iletkenlerin ötmemesini mi bekliyorsunuz :) Elektrik konusunda fazla malumatınız yok göründüğü üzere . Sigorta inikken faz nötr arasında ölçülen değer fişe takılan herhangi bir cihazın iç direnci olabilir .
Topraklaması olmayan bir evde kullanılacak kaçak akım rölesi , arızalı cihazdan akacak kaçak akım bir şekilde toprağa yol bulabilir ve akabilirse görev yapar , aksi halde hata gerilimi cihaz gövdesinde bekleyip bir canlı teması sonucu canlı üzerinden akacak arıza akımı ile kaçak akım rölesi açma yapar . Bu yüzden topraklama tesisatı yaptırmaya bakın evinize.

Aynı hatta bulunan ve birbiriyle temas halinde olan iletkenlerin ötmemesini mi bekliyorsunuz :) Elektrik konusunda fazla malumatınız yok göründüğü üzere . Sigorta inikken faz nötr arasında ölçülen değer fişe takılan herhangi bir cihazın iç direnci olabilir .
Topraklaması olmayan bir evde kullanılacak kaçak akım rölesi , arızalı cihazdan akacak kaçak akım bir şekilde toprağa yol bulabilir ve akabilirse görev yapar , aksi halde hata gerilimi cihaz gövdesinde bekleyip bir canlı teması sonucu canlı üzerinden akacak arıza akımı ile kaçak akım rölesi açma yapar . Bu yüzden topraklama tesisatı yaptırmaya bakın evinize.
Daireye giren faz ve nötr kablosunu sigortalardan ayırdıktan sonra, sigortaları tamamen söktükten sonra, daireye gelen nötr ile mutfağa giden nötr kablosunun kısa devre olması normal mi yani?
Elektrik konusunda evin tüm tesisat kablolarını yenileyebilecek kadar bilgi sahibiyim eksiklerim muhakkak vardır onlarıda sorarak gidermeye çalışıyorum. Bina çok eski bir bina olduğu için kırma dökme yapmadan mevcut kabloları çekerek yenileri ile değiştirebileceğimden şüphe duyduğum için kablo değişimi işine girişmedim. Ancak sigorta kutusuna gelen nötr kablosuna hiçbir bağlantı yapılmadan mutfağa giden nötr kablosu ile kısa devre olması gerekiyorsa gerçekten eksik bilgiye sahibim demekki.

Kaçak akım rölesi ile ilgili yaptığınız açıklama için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Daireye giren faz ve nötr kablosunu sigortalardan ayırdıktan sonra, sigortaları tamamen söktükten sonra, daireye gelen nötr ile mutfağa giden nötr kablosunun kısa devre olması normal mi yani?
Elektrik konusunda evin tüm tesisat kablolarını yenileyebilecek kadar bilgi sahibiyim eksiklerim muhakkak vardır onlarıda sorarak gidermeye çalışıyorum. Bina çok eski bir bina olduğu için kırma dökme yapmadan mevcut kabloları çekerek yenileri ile değiştirebileceğimden şüphe duyduğum için kablo değişimi işine girişmedim. Ancak sigorta kutusuna gelen nötr kablosuna hiçbir bağlantı yapılmadan mutfağa giden nötr kablosu ile kısa devre olması gerekiyorsa gerçekten eksik bilgiye sahibim demekki.
Kaçak akım rölesi ile ilgili yaptığınız açıklama için teşekkür ederim.
Binanızda sıfırlama-topraklama-nötr karman çorman biçimde var ise her türlü abuk subukluğun görülmesi gayet normaldir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri