AVM'de Sayac okuma Tavsiyeniz.

askb

Üye
Değerli forum arkadaşlarım, Sizlere danışmak istediğim bir konu var.
Bir alış veriş merkezinde 250 adet monofaz ve trifaz karışık sayac bulunmakta. Bu sayacların okuma işlemi AVM yönetimi tarafından yapılıyor. Her magaza tükettiği KW kadar ödemesini yapıyor.Tedaş tarafından tek bir fatura kesiliyor.
AVM, bu sayac okuma işlemini her ay, bir kez PC den otomatik yapmak istiyor.
.Sayaç markaları farklı.
.Sayaclar bir arada değil.
.Kablo çekme imkanımız var.
.Optik Port bazılarında var bazılarında yokmuş.

Bu sayac okuma işlemini nasıl yapmamı tavsiye edersiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Değerli forum arkadaşlarım, Sizlere danışmak istediğim bir konu var.
Bir alış veriş merkezinde 250 adet monofaz ve trifaz karışık sayac bulunmakta. Bu sayacların okuma işlemi AVM yönetimi tarafından yapılıyor. Her magaza tükettiği KW kadar ödemesini yapıyor.Tedaş tarafından tek bir fatura kesiliyor.
AVM, bu sayac okuma işlemini her ay, bir kez PC den otomatik yapmak istiyor.
.Sayaç markaları farklı.
.Sayaclar bir arada değil.
.Kablo çekme imkanımız var.
.Optik Port bazılarında var bazılarında yokmuş.

Bu sayac okuma işlemini nasıl yapmamı tavsiye edersiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Her sayaç için gprs modem yada optik okuma takılabilir.PC ile çokrahatlıkla endeks okuması yapılabilir.

syn emodiyator
optik okuma yapacak olursak, her sayaca bir adet optik okuyucu gerekiyor dogrumu?.Bundan sonraki aşamalar nedir? Tahminimce optik okuyucu tx-rx den çıkış verecektir. bunuda pc ye 485-232 dönüştürücü ile bağlanmalıyız. Eger böyleyse arayüz yazılımını protocol vs. işlemlerini nasıl çözeriz.?

Benım bildiğim bir AVM de, sayaclar kontürlü idi, yanı telefona kontur yukler gibi mağaza sahibi, ön yukleme yaptırıyor. Sayac dan da kalan kwh. i okuyor ona göre yenıden yüklüyor.
O kadar ugraşana kadar bu yöntem daha pratik değilmi. Kimin ne harcadığı, zaten yüklenen kontürlerden belli.

Gurup argenin urunu var kullaniyoruz 've siteden sayac degerlerini ceza oranlarini vs.gorebilirsiniz.Hatta sitesi var enerjitakibi.com diye burdan sifrenizle giris yapip takibini yapiyorsunuz

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Geçelerde scnherider bir email göndermişti, enerji izlemek için kaçak akım rölesi çıkışına küçük bir cihaz bağlanıyor ve wifi ile internetten takip edilebiliyor. Tam çalışma mantığını bilmiyorum, e posta kutusunu bi kontrol edeyim, bulabilirsem burada paylaşırım.

Buldum;

http://www.schneider-electric.com.tr/tr/work/products/product-launch/powertag/#xtor=CS4-74-[Print]---
b804efb3e40fed7d611d24bcc5c4b52c.jpg

Syn kaptan_,
teşekkür ederim.Farklı bir çözüm yolu oldu. Ürünü araştıracağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri