Avize Taktıktan Sonra Komütatör Devre Dışı Kaldı, Sürekli Yanıyor?

enveci

Üye
Avizeyi takarken kabloların bağlantı sırası önemli mi?
Aldığım avizeden tek bir kablo çıkıyor ve bu kabloyu sıyırınca iki uç elde edebiliyorum. ANcak uçların renkleri yok.
Hangi kabloyu şebekede hangi renge bağlamak gerekir?

Bİr de ben avizeyi taktıktan sonra , evin anahtarı (komitatör)devre dışı kaldı yani lambayı takınca sürekli yanıyor, kapanmıyor. Acaba sırasını mı yanlış bağladım?yoksa Komütatör arızalanmış olabiri mi_??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
komitatör bağlantın yanlış demektir. önce komitatörü kontrol et. avize için hangi renge hangi kabloyu bağladığın önemli değildir AC güç için.

- - - Updated - - -

bir de bir elektrikçiye yaptırmanı tavsiye ederim eğer bu işlerle uğraşmadıysan.

komitatör bağlantın yanlış demektir. önce komitatörü kontrol et. avize için hangi renge hangi kabloyu bağladığın önemli değildir AC güç için.

- - - Updated - - -

bir de bir elektrikçiye yaptırmanı tavsiye ederim eğer bu işlerle uğraşmadıysan.

Cevabın için teşekkür ederim, komitatör bağlantımı hiç değiştirmemiştim, var olan mevcut durumda çalışır vaziyetteki avizeyi söktüm ve yerine yenisini taktım ardından sigortalar attı. Sonrasında şalteri kaldırıp tekrardan denedim ve bu sefer de ilk sorumda anlattığım durum ortaya çıktı. Yani lamba sönmüyor; anahtar(komütatör) devre dışı kaldı gibi bir durum.

Ben de sonrasında komütatörü söküp içine baktım, mavi ve kırmızı olmak üzere iki kablo bağlıydı ve bu ikisinde de elektirik vardı.Kontrol Kalemiyle baktığımda? bu normal midir?

değildir. yani sen komitatörün konumunu değiştirdikçe yani açma kapama yaptıkça eğer anahtar üzerinden faz dolaşıyorsa bir tarafta devamlı enerji olur diğer tarafta da kapama açma durumuna göre bir olur bir olmaz. bu hale getirmek lazım ama dediğim gibi bence sen bir elektrikçi çağır basit gibi görünen bu iş tesisat arızalarına ve en önemlisi ölümlere bile neden olabilir.

ANAHTARI söktüğümde kapama - açma oalrak iki konumu var orda tıknaklardan biri kırılmış durumda.
Ama şunu merak ediyorum komütatöre iki kablo geliyor mavi ve kırmızı ikisinde de elektirik var, bu kısım normal mi?

ANAHTARI söktüğümde kapama - açma oalrak iki konumu var orda tıknaklardan biri kırılmış durumda.
Ama şunu merak ediyorum komütatöre iki kablo geliyor mavi ve kırmızı ikisinde de elektirik var, bu kısım normal mi?
Slm anahtarı söktüğünüz halde avize sürekli yanıyorsa buatı söküp avizeye giden kablonun faz ile temasına bakmanız lazım... Avizeye nötr direkt gider..Anahtara bir faz gelir birde avizeye giden kablo olur...Eğer anahtarı söktüğünüz halde avize yanmıyorsa anahtarı değiştirmeniz lazım anahtar bozulmuştur...Anahtar açık konumundayken iki kabloda ışık yanar kapalı konumdayken birinde yanar diğerinde yanmaz...

Senin bahsettiğin ile yapmak istedigin celisiyor tavanda 2 kablo varise komitator degil anahtar kullanmalısın o kasada iki kablo olmalıydı
3degil.ayrica saglam bir aydinlatma bağlayınca sorunsuz çalışmalıydi
Komitatorde isini görür anahtar olarak kullanılabilir .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri