netyolcu

Üye
arkadaşlar bugün bir tanıdığın avizesini montaj edeceğim. şimdi tavanda kırmızı ve sarı kablo var ve bu kablolarda sarı da faz diğeri de nötr diye düşünüyorum çünkü sarı renkli kabloda kontrol kaleminin ışığı yanıyor kırmızı da yanmıyor.
avize de ise üç tane kablo var bunlar kahverengi - Mavi - Sarı. şimdi benim nasıl bir bağlantı yapmam gerekli. yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tavanda sarı kabloya kontrol kalemiyle baktıgımda yanıo demişin o faz. kırmızı kablo ise nötr hattıdır. avizende ise ü kablo ( kahve-mavi ve sarı) var. sarı renkteki kabloyu sarıya baglıyosun. mavı ve kahverengkli olan kabloyuda tavandaki kırmızı kabloya baglıyosun lamban çalışıyor kolay gelsin ;)

aldığın avize çift devreli galiba.TEKNİK-57 ARKADAŞIN DEDİĞİNİİ YAPARSAN AYNEN ÇALIŞIR

İnşallah avizeden gelen sarı kablo topraklama kablosu değildir. (bazı avizelerde topraklama kablosu da bulunur) Yoksa tehlikeli durumlar oluşacaktır.

Bence işi bir elektrikçiye yaptırın, evdeki tesisatın her türlüsü tehlikelidir.

İnşallah avizeden gelen sarı kablo topraklama kablosu değildir. (bazı avizelerde topraklama kablosu da bulunur) Yoksa tehlikeli durumlar oluşacaktır.

Bence işi bir elektrikçiye yaptırın, evdeki tesisatın her türlüsü tehlikelidir.

sn Ali_Rıza bu zaman kadar bağladığım avizelerin çoğunda topraklama kablosu olarak sarı+yeşil kablo çoğunlukla dönüş iletkeni olarak kullanılmıştı o yüzden herhangi bi durum söz konusu olacagını sanmıyorum

sn Ali_Rıza bu zaman kadar bağladığım avizelerin çoğunda topraklama kablosu olarak sarı+yeşil kablo çoğunlukla dönüş iletkeni olarak kullanılmıştı o yüzden herhangi bi durum söz konusu olacagını sanmıyorum

Dönüş iletkeni derken ?

Sarı-Yeşil kabloyu Nötr olarak mı kullanıyorsunuz sürekli ?

Yanlıs mı anladım yoksa :)

Dönüş iletkeni derken ?

Sarı-Yeşil kabloyu Nötr olarak mı kullanıyorsunuz sürekli ?

Yanlıs mı anladım yoksa :)

arkadaşın takacağı avize çift kademeli yani; iki faz , bi nötr . kahve mavi-sarı ( ya da sarı+yeşil ) bu üç kablodan mavi ve kahveyi faz , dier kabloyu nötr olarak bagladığın takdirde lamba çalışacaktır. çift kademeli avizelerde sarı ( sarı+yeşil ) dönüş yani nötr olarak kullanılır . bu baglantı sadece çift kademeli ( kahve-mavi sarı ( veya sar+yeşil kablo) olan avizelerde kullanılır bazı avizelerde ise sarı( sarı+yeşil ) topraklama olarak kullanılıyor ama o şekil avizelere denk gelmedim :)

benim anlamadıgım konu koyu renkten acık renge dogru gidildikce notr o renkteki kablo tayin edeilir fakat burada arkadasali rıza beyin dedigi gibi sarı yesil kabloyu sarı olarakta belirtmis ola bilir ve avizelerin cogundada topraklama ucu cıkarılmıstır .kesin karar nasıl vere biliyorsunuz ben ınu anlamıyorum ve benim bildigim mavi surekli notrdur yanlısmı biliyorum

avize duylarını açarak hangi kabloların faz yada nötr olduğuna bakabilirsin.
duy'da orta klamense bağlı olan kablo fazdır. kenar klamense bağlı olan (yiv'e irtibatlı olan) nötrdur. diğer metal gövdelere(şase'ye) bağlı olan kablo ise topraktır. kolay gelsin.
yada eline bir ölçü aleti alarak duyu açmadan öğrenebilirsin.

Bence işi bilen birine yaptır. Kabloyu doğru bağlasan bile avize iki gün sonra birinin başına düşebilir.

Yarım doktor candan yarım kasap maldan eder.

Yarım elektrikci ikisindende eder....

Kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri