Avize Elektrik Bağlantısı (Çok acil yardım lütfen)

evren388

Üye
Merhaba,
Fotoğraflarda görüldüğü gibi avizenin altında kahve, mavi ve orta direğe bağlı üç kablo var üzerinde ise alttaki üç kablonun devamı ve bir de direğe bağlı kısa sarıyeşil kablo var. Tavanda ise sadece siyah ve mavi kablo var. Nasıl bağlamam gerekiyor yardım edebilir misiniz?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 409
  • 2.jpg
    2.jpg
    75.1 KB · Görüntüleme: 275
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kahve siyah mavi mavi bagliyacaksin.Avizendeki diğer kablo avizenin metaline gövdesine bağlıysa herhangi bir bağlantı yapma harici

Hocam teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde bağladım çalıştı. Bazı videolarda ampullerde kısıklık olur dediği için bağlamamıştım o şekilde ama hepsi çok iyi yanıyor şu an. Sadece topraklama bağlayacak yer yok. O da tavanda üçüncü bir kablo olmadığından sanırım. Tekrar teşekkürler aydınlattığınız için :)

Kısıklık şöyle olurdu. Bu avizede topraklama kablosundan başka 3 ayrı kablo bulunup tavandan gelen faz-nötr kablolarına avizenin faz-nötr-faz bağlantısı yanlış olarak bağlansaydı, 2 modda 2'lü bir seçici (komütatör) anahtarla ayrı ayrı yanacak olan lambalar kendi içinden seri bağlanıp daha sönük yanabilirdi. Ancak sizin avizede lambalar için sadece 2 kablo vardır ve sadece tek yanma modludur. Yanlış bağlama şansınız zaten hiç yoktur. Toprak hattı (Sarı-yeşil veya çıplak bakır) eğer tavanda bulunsaydı avize direğine topraklı olan küçük kabloyu da bağlardınız, ama avizeler için toprak hattı olmazsa olmaz bir gereklilik de değildir, bunun için toprak hattı çekilmez veya mutlaka avize direğinin topraklanması gerekmez. Suyla direk çalışan ev makine ve cihazları için ise bu olmazsa olmaz bir gerekliliktir, çarpılmama güvenliği veya insan hayatı içindir. Kolay gelsin.

Teşekkür ederim cevabınız için. Topraklama ile ilgili de kafamda soru kalmamış oldu.

Arkadaşlar bende salona 2 avize takmaya çalışıyorum ama başarılı olamadım. Bağlantı yaptım elektrik var ama bir türlü yanmadı. Avize eski 13 yıllık ,yeni taşındık ben takım dedim..en son avize de sıkıntı olabileceğini düşündüm ama 2 avize birden mi bozulDu. Kablolar kopmuş olabilirmi..sarı yeşili nötr , diğer iki kabloyu 2 faz a bağladım. 40 türlü varyasyon denedim yine olmadı. Elektrik ucundaki kabloya geliyorsa yanması lazım yanmiyorsa ya ampule ya avizeden.ampulleri bugün aldım eskiler yanmadı diye..bağlantım doğrumu yardım edermisiniz.

.kablolar ve priz boyle

Ekli dosyalar

• 1507139949274-1008350409.jpg
    1507139949274-1008350409.jpg
    101.6 KB · Görüntüleme: 181
  • IMG-20171004-WA0001.jpeg
    IMG-20171004-WA0001.jpeg
    76.5 KB · Görüntüleme: 176
  • IMG-20171004-WA0004.jpeg
    IMG-20171004-WA0004.jpeg
    113 KB · Görüntüleme: 128
  • IMG-20171004-WA0006.jpeg
    IMG-20171004-WA0006.jpeg
    115.6 KB · Görüntüleme: 130
  • IMG-20171004-WA0008.jpeg
    IMG-20171004-WA0008.jpeg
    142.9 KB · Görüntüleme: 89
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tavandan gelen mavi kablo Nötrdür. Avizedeki mavi kabloya bağlanacak.

Tavandan gelen iki kahve kablo avize üzerindeki lambaları iki ayrı grup halinde yakabilmek içindir. Duvardaki anahtar ikili anahtardır.
Ancak sizin avizede gördüğüm kadarıyla tek kahve kablo var ve bu; mecburen tüm lambalar aynı anda yanacak demektir.

İsterseniz tavandan gelen iki kahve kabloyu birleştirip avizenin kahve kablosuna takın. Bu durumda duvardaki ikili anahtarın herhangi biri lambayı yakacaktır.

İsterseniz tavandan gelen iki kahve kablodan rastgele seçeceğiniz birini avizenin kahve kablosuna takın. Bu durumda da duvardaki ikili anahtardan sadece biri lambayı yakacak diğeri devre dışı kalmış olacaktır.

Tavandan gelen mavi kablo Nötrdür. Avizedeki mavi kabloya bağlanacak.

Tavandan gelen iki kahve kablo avize üzerindeki lambaları iki ayrı grup halinde yakabilmek içindir. Duvardaki anahtar ikili anahtardır.
Ancak sizin avizede gördüğüm kadarıyla tek kahve kablo var ve bu; mecburen tüm lambalar aynı anda yanacak demektir.

İsterseniz tavandan gelen iki kahve kabloyu birleştirip avizenin kahve kablosuna takın. Bu durumda duvardaki ikili anahtarın herhangi biri lambayı yakacaktır.

İsterseniz tavandan gelen iki kahve kablodan rastgele seçeceğiniz birini avizenin kahve kablosuna takın. Bu durumda da duvardaki ikili anahtardan sadece biri lambayı yakacak diğeri devre dışı kalmış olacaktır.
O şekilde de bağladım olmadı .sarı yeşili boş mu bırakayım. Teşekkür ederim.

O şekilde de bağladım olmadı .sarı yeşili boş mu bırakayım. Teşekkür ederim.
Taşınmadan önce hepsi aynı anda değilde 2 anahtarlı kullanıyordum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İki anahtarlı kullanabildiğinize göre avizedeki kahve-mavi-sarıyeşil kablo sonradan takılmış olmalı. Yani ikisi lamba hattı biri nötr ve muhtemelen toprak hattı yok avizede.

Avize kabloları boşta, bağlı değil iken ampulün takıldığı yerin -duyun- dip kontağını dışa doğru bir kargaburun ile çekin. Avizelerde genelde dip kontak temassızlığı yanmamaya neden olur.

Olmadıysa...
Öncelikle avize içindeki kablo ek yerlerine ulaşıp sağlamlığını kontrol edin.

Sağlam ise;Bu durumda;
1-avizedeki herhangi iki ucu rastgele seçip tavandaki kahvenin birine ve diğer maviye bağlayın.
  • Anahtarın ikisini de açınca lambalar yanmıyorsa veya sönük yanıyorsa avizede boşta kalan uç nötr dür.
  • Boştaki ucu tavandaki maviye bağlayın, diğer ikisi farketmez.
2-Bir nolu işlemin sonucunda tek lamba yanıyorsa avizenin bağlı uçlarından biri nötrdür. Hangisi olduğunu bulmak için bağlı uçlardan rastgele birini seçip boşta bıraktığınız ucu kullanarak bağlayın.
  • Diğer lamba yanıyorsa bu aşamada seçmiş olduğunuz kablo nötr dür.
  • Yanmıyorsa, seçmeyip boşta bıraktığınız kablo nötrdür.

İki anahtarlı kullanabildiğinize göre avizedeki kahve-mavi-sarıyeşil kablo sonradan takılmış olmalı. Yani ikisi lamba hattı biri nötr ve muhtemelen toprak hattı yok avizede.

Avize kabloları boşta, bağlı değil iken ampulün takıldığı yerin -duyun- dip kontağını dışa doğru bir kargaburun ile çekin. Avizelerde genelde dip kontak temassızlığı yanmamaya neden olur.

Olmadıysa...
Öncelikle avize içindeki kablo ek yerlerine ulaşıp sağlamlığını kontrol edin.

Sağlam ise;Bu durumda;
1-avizedeki herhangi iki ucu rastgele seçip tavandaki kahvenin birine ve diğer maviye bağlayın.
  • Anahtarın ikisini de açınca lambalar yanmıyorsa veya sönük yanıyorsa avizede boşta kalan uç nötr dür.
  • Boştaki ucu tavandaki maviye bağlayın, diğer ikisi farketmez.
2-Bir nolu işlemin sonucunda tek lamba yanıyorsa avizenin bağlı uçlarından biri nötrdür. Hangisi olduğunu bulmak için bağlı uçlardan rastgele birini seçip boşta bıraktığınız ucu kullanarak bağlayın.
  • Diğer lamba yanıyorsa bu aşamada seçmiş olduğunuz kablo nötr dür.
  • Yanmıyorsa, seçmeyip boşta bıraktığınız kablo nötrdür.
Çok teşekkür ederim. Deneyeceğim. .

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri