Autocad Yardım

jirrenas21

Üye
Merhaba arkadaşlar bir ara bir sitede pratik bir autocad komutu görmüştüm ama unuttum size sorayım belki bilen vardır komut aynı nesneleri(yada blockları) seçip siliyordu altta ise kaç adet olduğu yazıyordu bir nevi select similar benzeri bir görevi vardı ama hepsini silip adeti yazması daha pratikti bilgisi olan varsa beni de aydınlatır cevaplarınız için şimdiden teşekürler.

LISP de tanımlamadan nasıl yapıyorsunuz gerçekten merak ettim...
Benim mantığıma göre bir programda komutları birleştirmek hiç de avantajlı olmaz (LISP hariç, yeni bir namespace ile istediğinizi yapabilirsiniz.)!

bcount komutu diyorsanız autocad express yaması kurulmalı. yama olmadan bcount komutu çalışmaz.

bahsettiğiniz komutlar değildi çünkü yama gerektirmiyordu select similar benzeri bir komuttu aynı blokları siliyordu alta ise sildiği adeti yazıyordu bir keşif çıkarma sitesinde rastlamıştım kullandım çalışıyordu sonra unuttum komutu tekrar forumlarda aradım ama bulamadım

bahsettiğiniz komutlar değildi çünkü yama gerektirmiyordu select similar benzeri bir komuttu aynı blokları siliyordu alta ise sildiği adeti yazıyordu bir keşif çıkarma sitesinde rastlamıştım kullandım çalışıyordu sonra unuttum komutu tekrar forumlarda aradım ama bulamadım

Filter yapip sayisini bulmak istediginiz blocku seciyorsunuz ve planda sayiyorsunuz sonra mouse ( fare ) ile sag tiklayip ayni blocklarin toplam sayisini goruyorsunuz ve delete basip o blogu silmis oluyorsunuz. Umarim bahsettiginiz komut buydu, olmadi yardimci olmaya calisacagim cevap yazarsaniz...

Son düzenleme:
Aynı blokları derken, üst üste binmiş aynı nesneleri mi kastediyorsunuz? Öyleyse, bahsettiğiniz komut, overkill olmalı. Sadece üst üste binmiş blokları değil, çizgi, vb. aynı özelliklere sahip her türlü ögeleri de siler.

Hayir , mesela TV prizi bir blokdur ve planda parca parca veya bir butun olarak ya da sectiginiz alanda TV prizi ne kadar varsa secmis olursunuz mouse dan saga tiklarsaniz size sayinizi gosterir ve o bloklarin secilmesine yardimci olur sonra delete ile secili olan bloklai silmis olursunuz. @aumat

Aynı blokları derken, üst üste binmiş aynı nesneleri mi kastediyorsunuz? Öyleyse, bahsettiğiniz komut, overkill olmalı. Sadece üst üste binmiş blokları değil, çizgi, vb. aynı özelliklere sahip her türlü ögeleri de siler.

1.Adim Filter komutunu aktif ediyoruz ;

upload_2016-8-13_15-45-17.png

2.Adim Select Filter i Block Name yapip , Add Selected Object den cagiracagim block un uzerine tikliyorum.

upload_2016-8-13_15-49-39.png

3.Adimda Add Selected Object tiklayip proje uzerinden cagiracagim objeyi seciyorum. Burada siva ustu vavien anahtari sectim ve entere basiyorum.

upload_2016-8-13_15-52-29.png

4.Adim acilan pencereden block name kalacak sekilde geri kalan bilgileri delete ile siliyorum ve asagidaki tablo kaliyor;

upload_2016-8-13_15-56-19.png

5.Adimda apply deyip projeden taramak istedigim alani seciyorum,

upload_2016-8-13_15-58-6.png

6.Adimda mousedan sag tusa tiklayip toplam sayiyi goruyorum, secmis oldugum alandaki ; burada 2 ser adet sag tarafta 2 ser adet sol tarafda toplam 4 adet oldugunu goruyorum.

upload_2016-8-13_16-0-15.png

7.Adimda delete deyip secilmis olan blocklarin projemden silinmesini sagliyorum.

upload_2016-8-13_16-2-11.png

Gordugunuz gibi siva ustu vavien anahtarlarin hem projedeki sayisini ogrenmis oldum hemde saymis oldugum malzememin proje uzerinden eksilmesini ve geri kalan malzememin neler oldugunu cok rahatca gorebiliyorum.

Not: Bu yontemde Sembol Listesinden giderseniz cok cok faydali olur. Tesekkurler... Umarim yardimci olabilmisimdir...

Ekli dosyalar

• upload_2016-8-13_15-48-4.png
    upload_2016-8-13_15-48-4.png
    244.6 KB · Görüntüleme: 15

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular