Autocad te aynı blokların hepsini birden patlatma nasıl yapılır?

turangenc

Üye
merhabalar,
explode komutu ile bir blok u patlatabiliyoruz. Benim sorum ornegim aynı blok tan 80 adet varsa ve ben hepsini birden nasıl patlatabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

çizimin karışık bir çizim ise ve blokları seçmekte zorlanıyorsan filter komutunu kullan derim. ardından explode yapabilirsin.
bundan başka bir yolda tüm çizimi seçip "burst" komutunu kullanman. çizimindeki tüm blokları patlatır. polyline çizgiler aynen kalır.

merhabalar,
explode komutu ile bir blok u patlatabiliyoruz. Benim sorum ornegim aynı blok tan 80 adet varsa ve ben hepsini birden nasıl patlatabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bazen blocklar kilitli olduğu için patatmassınız bunun için yapmanız gereken ;

Blok oluştururken açılan pencerede "allow exploding" seçeneği boş geçildiği için patlatamıyorsunuz.

Aklıma gelen bir çözüm var, bir deneyin belki işe yarar; bloğun içine girip nesneleri kopyalayın, daha sonra bloktan çıkıp çizim içinde bir yere kopyalayın. Aynı "insertation point"i kullanarak, bu sefer allow exploding'in seçili olduğundan emin olarak ve aynı isimle blok yapın. Üstüne yazmayı kabul edin. İşe yaramıyorsa bloğu ayrı bir dosyada yine aynı isimle yaratıp ana çiziminizi tümden seçip kopyala yapıştırla bu çizime alabilirsiniz, bloklarınız aynı isim olduğundan otomatikman patlatılabilir olanlarla güncellenecektir.

ya da

Block yaparken allow exploding seçeniği seçmediğiniz zaman yaptığınız blocklar patlamaz.

Bu blockları patlatmak için; Block olan nesneyi block editör ile açalım. Sonra Ctrl tuşuna basılı tutup 1 tuşuna basarak özellikler kısımı açalım. Gelen pencere Bloc sekmesinin altında Allow exploding seçeneğinde (Yes) seçerek kaydet diyelim.

Blocklarınız artık patlamış olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri