AutoCAD Dosyalarını Versiyon Açma Sorunsalı

AutoCAD'de mesela 2020de kaydedilen proje 2007 programında açılmıyor. 2020 programını açıp tekrar farklı kaydedip sonra 2007 programımla açıyorum. tamam programın ayarında varsayılan sürümle kaydet seçeneğini ben ayarladım fakat farklı kişilerden aldığım dosyalar yüksek versiyonda kayıtlı. Bunu hiç uğraşmadan her sürümde açmam için bir eklenti vs. varmı acaba.

cevap= sanırım hayır olacaktır. programları büyüdükçe (sürüm olarak) dosya yapıları da değişir eklentileri ve fonksiyonları da, temeli aynı olsa bile. eksik olan (aslında değil, sadece barındırmıyor) zımbırtıyı seki sürüm okumaz yada ince ayar gerekir. üst sürüm eskiyi okur yazar, alt sürüm bir seferde okuyup yazamaz.
bunu kabaca şöyle tarif edebiliriz bir binanın sahibisin, balkondan pencereden bakıyorsun ve beş katlı olsun, birinci kattan baktığında sokağı görürsün ama beşinci katı görmek için kafanı yukarı kaldırmak zorundasın. peki beşinci kattan baktığında neler olur? sokağı ve daha ilerisini görürsün. göz ucuyla bile sokağı seyredebilirsin. aradaki fark yükseklik, sürüm, olduğun yer...

AutoCAD'de mesela 2020de kaydedilen proje 2007 programında açılmıyor. 2020 programını açıp tekrar farklı kaydedip sonra 2007 programımla açıyorum. tamam programın ayarında varsayılan sürümle kaydet seçeneğini ben ayarladım fakat farklı kişilerden aldığım dosyalar yüksek versiyonda kayıtlı. Bunu hiç uğraşmadan her sürümde açmam için bir eklenti vs. varmı acaba.

Yedekleriniz alıp . ( belki işinize yarar sorununuz çözülür !!! )

https://bilgitara.com/autocad-eski-surume-cevirme-versiyon-degistirme/

Diğer

https://www.google.com/search?q=AutoCAD+dosya+sürümü+değiştirme.&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwio4a6VpKP7AhWrR_EDHfN9Bl4Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=937&dpr=1

Son düzenleme:
Dosya uzantısının ne olduğuna bakın. Eğer dwg ise bütün sürümlerde açması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri