Autocad İle Metraj ve Uzunluk Ölçümü

Teknik-57

Üye
Öncelikle Tüm üyelere selam. Autocadte metraj nasıl hesaplanır ve uzunluk nasıl ölçülür. Örn: 10 tane priz linyemiz var kaç metre kablo gitçeğini autocadle projeden nasıl hesaplarız veya pano ıle prız arasındakı uzunluğu nasıl ölçeriz Bilen arkadaşlr yardım edebilirmisiniz acaba . İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

iki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için genel olarak dimension menüsünden linear komutunu kullanılır. fakat priz linyesi ve benzeri durumlarda mesafe ölçmek için her dönüş olan yere kadar ölçmek gerekir ki bu da işi çok fazla uzatır.
benim uyguladığım yöntem pano ile priz hattını polyline olarak çizmek ve lisp ten uzunluğuna bakmaktır. lispten çizginin uzunluğuna bakmak için çizgiyi seçip "li" yazmanız veya F2 tuşuna basmanız yeterlidir. Çıkan ekranda "Length" yazan yerde çizginin uzunluğunu göreceksiniz. Buradaki sonuçtan projenizin ölçeğine göre gerçek mesafeyi hesaplayabilirsiniz.

iki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için genel olarak dimension menüsünden linear komutunu kullanılır. fakat priz linyesi ve benzeri durumlarda mesafe ölçmek için her dönüş olan yere kadar ölçmek gerekir ki bu da işi çok fazla uzatır.
benim uyguladığım yöntem pano ile priz hattını polyline olarak çizmek ve lisp ten uzunluğuna bakmaktır. lispten çizginin uzunluğuna bakmak için çizgiyi seçip "li" yazmanız veya F2 tuşuna basmanız yeterlidir. Çıkan ekranda "Length" yazan yerde çizginin uzunluğunu göreceksiniz. Buradaki sonuçtan projenizin ölçeğine göre gerçek mesafeyi hesaplayabilirsiniz.

Tamda aradığım cevap sağol...Ançak bir sorum olcak line olarak çizilen bir hattı otomatik polyline nasıl çeviririm.Tabiki böyle bir komut varsa...şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlardaşlar ben denedim oldu.Bence çokta güzel oldu :D Tabiki Kivanc arkadaşın yorumuda yardımcı oldu.ben bulduğum AUTOLİPS komutu ile birlikte yayınlamak istedim.Bu komutla line'nı Polyline olarak çevire bilirsiniz.

(defun C:make_pl( / )
(princ "nElemanlari seciniz: ")
(setq sset (ssget))
; (setq sset (ssget "X" (list (cons 0 "LINE"))))
(setq adet (sslength sset))
(setq syc 0)
(repeat adet
(setq eleman (ssname sset syc))
(setq elmBlg (entget eleman))
(if (= (cdr(assoc 0 elmBlg)) "LINE")
(progn
(command "_PEDIT" eleman "Y" "JOIN" "ALL" "" "X")
)
)
(setq syc (1+ syc))
)
(princ)
)
(PRINC " --> ´autolisp yüklendi´")

bunu autocad e yükledikten sonra make_pl komutu verip çizgiler seçilir..

polyline çevrilen hattı seç "li"+Enter uygula

Çıkan ekranda "Length" yazan yerde çizginin uzunluğunu göreceksiniz.
Buradaki sonuçtan projenizin ölçeğine göre gerçek mesafeyi hesaplayabilirsiniz.

Herkeze kolay gelsin....

polyline e çevirebilmek için çizgileri seçip pedit yazman entere basman yeterli diye biliyorum ...

hepsinden iyisi de çizgilerin toplamını veren bir lisp var onu autocade kur line olarak çizdiğin bütün çizgilerin toplamını versin

Arkadaşlardaşlar ben denedim oldu.Bence çokta güzel oldu :D Tabiki Kivanc arkadaşın yorumuda yardımcı oldu.ben bulduğum AUTOLİPS komutu ile birlikte yayınlamak istedim.Bu komutla line'nı Polyline olarak çevire bilirsiniz.

(defun C:make_pl( / )
(princ "nElemanlari seciniz: ")
(setq sset (ssget))
; (setq sset (ssget "X" (list (cons 0 "LINE"))))
(setq adet (sslength sset))
(setq syc 0)
(repeat adet
(setq eleman (ssname sset syc))
(setq elmBlg (entget eleman))
(if (= (cdr(assoc 0 elmBlg)) "LINE")
(progn
(command "_PEDIT" eleman "Y" "JOIN" "ALL" "" "X")
)
)
(setq syc (1+ syc))
)
(princ)
)
(PRINC " --> ´autolisp yüklendi´")

bunu autocad e yükledikten sonra make_pl komutu verip çizgiler seçilir..

polyline çevrilen hattı seç "li"+Enter uygula

Çıkan ekranda "Length" yazan yerde çizginin uzunluğunu göreceksiniz.
Buradaki sonuçtan projenizin ölçeğine göre gerçek mesafeyi hesaplayabilirsiniz.

Herkeze kolay gelsin....

arkadaşlar ölçtüğüm çizgi diyelim 2055 çıktı bu 2055 metre mi demek kaç metre gittiğimi nasıl öğreneceğiz

Tamda aradığım cevap sağol...Ançak bir sorum olcak line olarak çizilen bir hattı otomatik polyline nasıl çeviririm.Tabiki böyle bir komut varsa...şimdiden teşekkürler...

line ları seçtikten sonra "j" enter yapman yeterli ;)

selam.. ölçümüm 4590 çıktı birimi nedir.. yardımcı olabilir misiniz... ölçek 1/100

selam.. ölçümüm 4590 çıktı birimi nedir.. yardımcı olabilir misiniz... ölçek 1/100
genellikle projelerde başlık ölçekli oluyor ve çizimler 1e1 yapılıyor.
projede kapı gibi pencere gibi uzunluğu belli olan bir yerin uzunluğunu ölçmeniz gerekir.
mesela projede kapı 200/90 olarak gösterilmiş ise kapı genişliği 90 cm.'dir. eğer kapı genişliğini ölçerseniz 90 cm çıkıyorsa bulduğunuz ölçüm 4590 cm eder. yani 45,9 metre olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri