Audio diafon sistemleri arıza notları

Merhabalar bizim binada audio as202 kapıcısız santral var sorun diafon tuşuna basınca uğultu yapıyor ve diğer şubelerde de aynısı var otomatik zil bu sistemler çalışıyor sorun santralde mi zil paneli ndeki hoparlörde mi

Yakınımdaki elektrikçi santralde dedi yine de bir teyit edelim dedik
Hoparlör omajını ve hoparlör kablolarını kontrol edin.

Merhaba mas gold görüntülü diafonumuzdan kapıyı açabiliyor konuşabiliyoruz fakat zilin sesi çıkmıyor ne aşağıdan neden daire önünden zile basıldığında zil çalmıyor ve erkarana görüntü geldiğinde kayma yapıyor. Sorun ne olabilir ustalarım. Dikaktimi çeken diğer hususta ahizeyi kaldırdığımızda yeşil led yanmıyor. Acaba bunların sebebi reed röle olabilir mi.

Ekli dosyalar

• 16200559169403753569172338132097.jpg
    16200559169403753569172338132097.jpg
    177 KB · Görüntüleme: 17
Audio diafon sistemleri arza bulma ve çözümü........

? ses yok diafon da yeşil led yani yorsa ...........

çözüm:
1:santral üzerindeki 200 ma sigortayi kontrol ediniz..
2:santralin ses dügmesi açikmi kontrol edin ...
3:kapi/hopörlör kablosunu kontrol ediniz ..bunlardan birindede açik devre varsa uğultu sesi grelir
4: diafon 2nolu mavi kabloya akim gelip gelnedini kontrol edin ..eger bu kablo gelmiyorsa dairadeki şubeye ses gelmez
dügmeye basildiginda dişari daki panel ugultu sesi gelir

diafon hiç çalişmiyorsa ..

1:santral üzerindeki 200 ma sigortayi kontrol ediniz
2: santral üzerindeki kirmizi led yaniyorsa tesisat kirmizi ve pembe kablo arasinda kisa devre olup olmadgini kontrol edininiz ......

ilkim elektrikten.. diafon sistemleri kisa bilgiler............

---------dt8 kablo ------------------------------------------------------------------

1. kirmizi kablo kopuksa: diafon hiç çalişmaz....

2: mavi kablo kopuksa : kapi dügmesine basildiginda yeşil len yanar dilariya uğultu gider daire ye hiç ses gelmezz...

3:beyazkablo kopuksa: düğmeye basildiginda ;;tik:tik: diye ses gelir yeşil led sürekli yanar

4: yeşil kablo kopuksa: (kapicili sistemlerde) dügmeye basildiginda ;tik.tik: diye ses gelir yeşil led sürekli yanar

5: sari kablo kopuksa: dügmeye basildiginda yeşil led cok kisa yanar ve hemen söner birdaha düğmeye basmak için 15 saniye beklemeniz gerekir

6: pembe kablo kopuksa : düğmaye basildi sürede kirmizi led sönük olarak yanar ....

bu sistemde kirmizi + pemebe - uç olaraktir
ben bu ata sözüne bayılıyorum.
her iş yerinde görünür yerde asılmalı.

Arkadaşlar sorun Audio santraldeymiş .Servis santral kartını değiştirdi , bağlantıları yaptım sistem çalışıyor.
Aynı sorunu bende yaşadım 2 gün uğraştım şimdi santrali değiştirip deneyeceğim elektrikciyim ama bu diafon işi beni yoruyor

s.a.
santral tek melodili ise daire kapı önü butonuna bekleme enerji bağlantısını nereden yapacağım.
santralin 17 nolu bağlantısından her bir şubeye yine tel çekecekmiyim yoksa şubenin bir bağlantısından almam mümkünmü?
ekteki resimde kırmızı hat.

Ekli dosyalar

• güzel.en.son.2.jpg
    güzel.en.son.2.jpg
    243.6 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
S.a arkadaslar fiber doseyenler tesisati kopardi kablo cektiler. Kapi otomatigi calisiyor ziller calismiyor. Sorunu nasil cozebilirim.

Merhabalar , simge çift zilli konusmalı diafon sistemınde ziller santrtalere girmeden önce kısa devre olmamasına rağmen santral bağlantıları yapıldıktan sonra 1 buton ile bütün ziller çalmaya başlıyor.
kısa devre kontrolu yapıyorum temiz çıkıyor sonra santrale giriyorum ziller kısadevre oluyor yardımcı olabilirmisiniz ?
1640777529673.png

Merhabalar , simge çift zilli konusmalı diafon sistemınde ziller santrtalere girmeden önce kısa devre olmamasına rağmen santral bağlantıları yapıldıktan sonra 1 buton ile bütün ziller çalmaya başlıyor.
kısa devre kontrolu yapıyorum temiz çıkıyor sonra santrale giriyorum ziller kısadevre oluyor yardımcı olabilirmisiniz ?
Ekli dosyayı görüntüle 83653
Bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Sadece zil kabloları degil tüm kablolarda kısa devre kontrolü, tüm buatlarda yanlış bağlantıya karşı kablo eki renk kontrolü. Daire içi zil kablosu santralden sökülü iken ve tersi durumda sistem nasıl davranıyor... Bu testler tesisat tarafındaki hatalar için kontrol imkanı sağlar.
Santralda hata kontrolü icin tesisat tarafını tamamen söküp örneğin 3-4 adet şubeyi direkt santrale bağlayarak test gerçekleştirip durumu kontrol edin.

Bir takım kontrollerin yapılması gerekir. Sadece zil kabloları degil tüm kablolarda kısa devre kontrolü, tüm buatlarda yanlış bağlantıya karşı kablo eki renk kontrolü. Daire içi zil kablosu santralden sökülü iken ve tersi durumda sistem nasıl davranıyor... Bu testler tesisat tarafındaki hatalar için kontrol imkanı sağlar.
Santralda hata kontrolü icin tesisat tarafını tamamen söküp örneğin 3-4 adet şubeyi direkt santrale bağlayarak test gerçekleştirip durumu kontrol edin.
Müsait bir günde seyyar olarak deneyeceğim daha sonra burada konuyu güncellerim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri