Audio diafon sistemleri arıza notları

Selamlar 18 daireli audio diyafon umuz var. Sistemde ki arızamız. Dış kapıdan konuşma yapıldığında dairelere ses parazitli geliyor. Dairelerden konuşunca ses aşağıya net geliyor.nereyi kontrol etmem gerekiyor. 2 3 tane elektrikçi çağırdım. Elektronik bilgileri olmadığını gördüm. Çözemeyince değiştirelim diyorlar. Elektronik bilgim var nereleri kontrol etmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim selamlar. Ayrıca görüntülü sisteme geçtiğimizde tesisat değişecekmi. 18 daire için maliyet verebilecek arkadaş varmı.. Teşekkürler

Selamlar 18 daireli audio diyafon umuz var. Sistemde ki arızamız. Dış kapıdan konuşma yapıldığında dairelere ses parazitli geliyor. Dairelerden konuşunca ses aşağıya net geliyor.nereyi kontrol etmem gerekiyor. 2 3 tane elektrikçi çağırdım. Elektronik bilgileri olmadığını gördüm. Çözemeyince değiştirelim diyorlar. Elektronik bilgim var nereleri kontrol etmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim selamlar. Ayrıca görüntülü sisteme geçtiğimizde tesisat değişecekmi. daire için maliyet verebilecek arkadaş varmı.. Teşekkürler
Diyafon arıza çözümleri için elektronik bilgisi gerekmez. Elektrikçi arkadaşlardan elektronik bilgi beklenmesi de anlamsız.
Santraldaki kartlarda sorun varsa müdahele edecek birim Audio teknik servisidir.
Olası sebepler:
Hoparlör sorunlu olabilir,
santral hoparlör arası bağlantının blendajlı kablo olması gerekir.

TS-FTS-VST-DAS TELEFON SİSTEMLERDE OLABİLECEK MUHTEMEL HATALAR,NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ:
1-sistem hiç çalışmıyorsa;(TS-FTS-VST-DAS)
a)santrale 220 volt girişinin olup olmadığını
kontrol ediniz.
b) santralde 500ma sigortanın sağlamlığını kontrol ediniz.(VST hariç)
c)tesisatta kablolar arasında kısa devre olup olmadığını kontrol ediniz.kablolar arasında
kısa devre olmamalı
d)daireye gelen kabloların kopuk olup olmadığını kontrol ediniz.
e)sağlamlığından emin olduğunuz bir daire şubesini ve panoyu söküp santrale tek başına
bağlayarak
santralin sağlam olup olmadığını kontrol ediniz.
f)sistem zilli ise zil ortak uçlarına voltaj karışmış olabilir.zil ortak kablolarını söküp kontrol
ediniz

2-sistemde ses yoksa;(TS-FTS-VST-DAS)
a) panodaki ses ayarlarının kapalı olup
olmadığını kontrol ediniz.
b)tüm binada ses yoksa sağlamlığından emin olduğunuz sırasıyla bir daire şubesini ve
panoyu söküp santrale tek başına bağlayarak arızanın nereden kaynaklandığını tespit
ediniz.
c) santralde 500ma sigortanın sağlamlığını kontrol ediniz.
d) tesisatta panoya giden kablolarda kısa devre veya kopuk olup olmadığını kontrol
ediniz.

3-kapıcıyla hiç konuşulmuyorsa;(TS-FTS)
a) TS santralde 8 nolu uç ile kapıcı şubesindeki
25 nolu uç; FTS santralde 20 nolu uç ile kapıcı şubesindeki 20 nolu uç bağlımı bunları
kontrol ediniz.

4-ziller çalmıyorsa;(TS-FTS-VST-DAS)
a) santralin zilli olup olmadığını kontrol ediniz.(sadece TS
santralde)
b) iç ve dış(VST hariç) zil ortak uçlarının sağlamlığını kontrol ediniz.
c) zillere zil trafosundan kesinlikle voltaj verilmemesi gerekir bunun kontrolünü yapınız.
d) tek bir şubede zil çalmıyorsa o daireye ait zil kablosunun sağlamlığını ve şubenin
sağlamlığını kontrol ediniz

5-kapı seçme sistemi çalışmıyorsa;(TS-FTS-DAS)
a)2.kapının pano uçlarının şemaya uygun olarak
bağlanıp bağlanmadığını kontrol ediniz.
b)zil ortak ucunun TS-DAS santralde 20 noya, FTS santralde 19 noya bağlı olup
olmadığını kontrol ediniz.

6-kapı otomatiği çalışmıyorsa;(TS-FTS-VST-DAS)
a)TS-FTS-DAS sistemlerde santralin 5-6 nolu
uçlarını kısa devre ediniz.eğer kapı otm.açılıyorsa sistemde arıza vardır.eğer açılmıyorsa
sistemle kapı otm arızasının ilişkisi yoktur.VST sistemde tesisatta 4-12 noyu kontrol et.

7-merdiven otomatiği çalışmıyorsa;(TS-FTS)
a)sistem mer'otmli değilse mer'otm'nin kesinlikle
sistemle bir ilişkisi yoktur.
b)sistem mer.otm'li ise santralde 8-11 nolu uçları birbirine değdiriniz.eğer merdiven ışığı
yanmıyorsa sistemde bir arıza yoktur.yanıyorsa sistemde bir arıza vardır.
Not:sistemler zilli ise kesinlikle daire önündeki butonlar ışıklı buton olmamalıdır.
Saygılarımla
Iyi günler bi sorum olucaktı audio kapicisiz bir cihaz bağlı apartmanda ama kapı otomatigi çalışmıyor bitane guc kaynağı taktım 12 volt butona basıyorum kapı otomatigine gelen volt 4 volt olarak ölçüyorum kapı çalışmiyo güç kaynağı + ucundan kapı otomatigine ölçü aleti ile ölçüm yaptigimda direnç görüyorum güç kaynağının - ucu ile kapı otomatigi arasından ölçüm yaptigimda anahtara bastığımda yine direnç gözüküyor ama kapı otomatigi çalışmıyor audio santralle bi ilgisi olabilirmi yada başka bi fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim

Iyi günler bi sorum olucaktı audio kapicisiz bir cihaz bağlı apartmanda ama kapı otomatigi çalışmıyor bitane guc kaynağı taktım 12 volt butona basıyorum kapı otomatigine gelen volt 4 volt olarak ölçüyorum kapı çalışmiyo güç kaynağı + ucundan kapı otomatigine ölçü aleti ile ölçüm yaptigimda direnç görüyorum güç kaynağının - ucu ile kapı otomatigi arasından ölçüm yaptigimda anahtara bastığımda yine direnç gözüküyor ama kapı otomatigi çalışmıyor audio santralle bi ilgisi olabilirmi yada başka bi fikri olan varsa yardımcı olursa sevinirim
Santral ile ilgisi olmaz. Trafo kaç watt yazmamişsiniz.
Kablo ek yerlerinde kötü temas muhtemel arıza.

Diyafon arıza çözümleri için elektronik bilgisi gerekmez. Elektrikçi arkadaşlardan elektronik bilgi beklenmesi de anlamsız.
Santraldaki kartlarda sorun varsa müdahele edecek birim Audio teknik servisidir.
Olası sebepler:
Hoparlör sorunlu olabilir,
santral hoparlör arası bağlantının blendajlı kablo olması gerekir.
İlave aşağıdaki mikrofon veya devresinde sorun.

selam arkadaslar dairemizde as 2020 santralli audio diafon var nolduysa 1 haftadir kapi otomatigi hic bir daireden calismiyor kapidaki gozle gorunen kablolarda kopuk yok. kapi kilidini sokup baktim mekaniginde skinti yok ama voltaj geliomudur kablomu kopuktur yoksa bobinmi arizali bilemiyorum. dugmeye basildiginda hic tepki yok biraz kurcaladim nafile pek ilgilenemedim. sizce sebep hangi ihtimaller olablir. kapidan cikan kablolar santralin oraya trafoyami gidiyor? kablolari hep ek yapmislar ilk kirulumda oralardan yapablirmi bakmak lazm tabi lutfen yardim arkadaslar

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210120-211303.jpg
    Screenshot_20210120-211303.jpg
    161.6 KB · Görüntüleme: 37
Siz ölçü aletinin proplarını kablolara dokundurun biz ekranı okuruz ... :D

Merhaba arkadaşlar,
Dünden beri şiddetli yağmur yağıyor ve sabah kalktığımda daire içindeki panelde "Meşgul" ışığı sabit şekilde kırmızı yanıyordu.
Dairenin ziline bastığımda sürekli durmadan zil çalıyor.Susturmak için aşağıdaki elektrik panosundan zil santralinin sigortasını kapatıp açtım.Zil sustu ama Meşgul lambası hala yanıyor.
Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Saygılar,

Ekli dosyalar

• 20210127_125433.jpg
    20210127_125433.jpg
    135.8 KB · Görüntüleme: 15
Goruntulu tip olani mevcut goruntu geliyor ic kapi zili calisiyor fakat dis kapıdan daire numarsini yazip zile bastiklarinda zil calmiyor daire kodu dogrumu yanlismi kontrol ettim baska apartmanin diafonunu aldim kontrol ettim calisiyor fakat benim diafon calismiyor sebebi ne olabilir ?

Merhabalar bizim binada audio as202 kapıcısız santral var sorun diafon tuşuna basınca uğultu yapıyor ve diğer şubelerde de aynısı var otomatik zil bu sistemler çalışıyor sorun santralde mi zil paneli ndeki hoparlörde mi

Yakınımdaki elektrikçi santralde dedi yine de bir teyit edelim dedik

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri