ATX-300PAF FSP 3528 DM 311 psu arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım merhabalar. Yukarıda modelini verdiğim güç kaynağının çıkışındaki voltajlar tam yalnızca -12V olan mavi kablo -10.77V çıkıyor. Osiloskopta çıkış voltajlarında ripple mevcut. Kondansitörlerin hepsini kapasitemetre ile kontrol ettim. FSP3528 C1 ve C2 uçlarında pwm sinyali göremedim. Ayrıca CT ucunda da testere dişi yok. FSP3528 in besleme ucu 5V tam olarak gelmektedir. TL431 2 adet kullanılmış her ihtimale karşı onu da değiştirdim.
Bu güç kaynağına fan gibi düşük güçlü yük bağladıgımda sorun yok ama H4 12V ampül bağladığımda psu kendini kapatıyor.
Ayrıca aşağıdaki şemada görüldüğü gibi 13 no 1.2V ( şemada 3.3v olması lazım) görüyorum ama probun ucu bu bacağa değdiğinde zırıldama oluyor. 14 nolu bacakta 1.2V( şemada 5v olması lazım) görüyorum. 16 nolu bacakta ise 0,36v görüyorum( 12 v olması lazım).
Entegre arızalı diyebilir miyiz? Veya nereleri kontrol etmem lazım?
Şema birebir değil. Benzerleri.

Ekli dosyalar

• FSP_ATX-350PNR_DM311_FSP3528.GIF
    FSP_ATX-350PNR_DM311_FSP3528.GIF
    317.3 KB · Görüntüleme: 64
  • 4-96-2.jpg
    4-96-2.jpg
    736.6 KB · Görüntüleme: 49
  • 4-96-3.png
    4-96-3.png
    88.1 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Bu güç kaynağına fan gibi düşük güçlü yük bağladıgımda sorun yok ama H4 12V ampül bağladığımda psu kendini kapatıyor.

Merhaba, sevgili Öğretmen27 Hocam (Ustam) ; kendi kanımca bunun temel nedeni PSU'daki akım sınırlama görevi olan köprü diyot, rezervuar elektrolitik kondansatöründen öncesinde yer alan akım sınırlama direnci (Vaktiyle içine yanlışlıkla su kaçırıp bu direnci patlatıp PSU'yu önce kullanılamaz hale getirip ayni direnci değiştirip PSU'yu yeniden canlandırmıştım) bir değer değiştirmiş olabilir, öncelikle bunu kontrol edin, şebekeye seri bağlı olarak giren (tasarruf ampullerinin duya lehimle bağlı kısmında bazen seri bir direnci de görürsünüz örneğin, o da akım veya gücü (watt'ı) sınırlama direncidir, benzer şekilde) kendi omaj değeri zamanla bozularak, bu mevcut değeri olması gerekenden yüksek omajlarda olmuşsa söylediğiniz gibi nispeten küçük yükü +12 volt DC çıkışında kolayca da yakar, ama far ampulü gibi yüksek amper değerli yükte kısa devre/aşırı akım koruması (aslında bu direnç yüzünden güç yetmezliğiyle) nedeniyle bu devreyi kapatabilir, bir güç farklarının olması nedeniyle kendi görüşüm bu şekildedir.

Entegrelerin çıkışları ve olmaması gereken bazı voltaj sapmaları için ise bir şey söyleyemeyeceğim, her PSU markasına ve devre şemasına göre bunlar çok fazla değişim gösterebilir, kendi devre şemasına göre ölçümler bizzat yapılıp bunun yorumu öyle yapabilmek daha doğrudur. Kolay gelsin. Başarılar.

Son düzenleme:
Binbaşı hocam oyle bir direnc yok maalasef. Ilginctir ntc de kullanmamislar.
Benim ilk mesajimdaki 1. sema daha com benziyor benim psu' ya.
Devrenin baska yerlerindeki wattli direnclerin degerlerini kontrol ettim degerleri normal.
1.semada bakarak bana bu direnc var mi acaba yoksa ben mi gozden kacirdim.

Son düzenleme:
5V üzerine yük bağlayıp gerilimleri
yeniden okuyunuz.

5V üzerine yük bağlayıp gerilimleri
yeniden okuyunuz.
5v baglayacak elimde hic yuk yok. 4 ohm luk watli direnc var. Olmazsa onu deneyeyim.
4ohm watli dieenc bagladim 5v'a. Gerilimler normal cikti. 12v ampulu bununla birlikte bagladim yine psu kendini susturdu.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri