Attiny13 çalışmıyor

peugeot98

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir devre yaptım.Attiny 13 ile rf kumanda uygulaması.Kodlar internetten.Devrenin bir sorunu var.
Devreyi evde çok güzel çalıştırıyorum,fakat araca taktığımda ilk enerji verilince bir zaman(3-5 dk) çalışmıyor, sonra enerjisi kesilmediği halde kendi kendine çalışmaya başlıyor.Bu arada araç kapalı, stop halde yani direk akü ile beslendiği halde böyle davranıyor.Evde ise enerjisini tekrar tekrar kesip verdiğim halde hiç bir sorun yok ki ,pildende beslemiyorum.Şebeke beslemesinde dahi problem yok.Problem araçta.Araç çalışsa diyeceğim ki parazit oluyor.Ama yok.Fikri olan var mı?

Bu arada besleme 7805 ile yapılıyor.Girişi çıkışı kondansatörlü.

@FakirMaker ,@rsimsek, @alarmko aklıma gelen sizlersiniz başka fikri olanda katılabilir tabiki :)

Besleme kısmına kilitlenmişsin,ancak alıcı cihaz dışarı çıkınca çevredeki parazit sinyallerinden etkileniyor olabilir.
Aracı birde bulundugu yerden kaldırıp parazit sinyallerinin daha az olabilecegi yere götürüp deneyin.
Güvenlik sistemi işi yaparken başımıza çok gelmişti.İşyerinde şıkır şıkır çalışan cihaz müşteriye gidince kırk saat frekansını tekrar ayarlamakla ugraşırdık(şimdiki gibi kristalli hazır alıcı modüller yoktu).:)
Birde rf kısmı 433mhz kristallimi yoksa 310 mhz bobinlimi.
Bobinli olanlarda sorun çıkma ihtimali daha yüksek.

Cevap için teşekkürler.
Verici hazır olanlardan.Kumanda 433 mhz kristalli.
Alıcı yine ticari bir üründen sökülme bobinli ama bobin kapalı, ellenmedi.Anteni aynı üründen sökülme.

Araç yerinden ayrılmasa dahi yine bir süre sonra çalışıyor.Bir daha hiç bozulmuyor.Taaki enerji kesilene kadar.

Bence görselleri ve yazılımı/kodları da paylaş.

Araç çalışmıyor olsa bile enerjilenen aletler var. 7805 son derece duyarlı. Ben evde çakma şarj aletiyle bile enerjilendiremedim. Eğer çakmaktan beseenen şarj aletin varsa yarım kontakla oradan besle devreyi. onun içinde filtre devresi olması lazım. Eğer çalışırsa sorunu bulmuş olursun

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri