Atmega 128a'ya kart üstünde yeni yazılım atmak

cemalb

Üye
Herkese Merhabalar. Elimde şekildeki gibi bir devre kartı var. Üzerinde Atmega128a mikrodenetleyici var. Benim isteğim bu mikrodenetleyicideki mevcut yazılımı silmek ve ardından kendi yazdığım yazılımı yüklemek. Tahminlerime göre de şekildeki
konnektörlerin birisi yazılım yüklemek için konulmuş. ben konnektörün bacaklarına numara verip mikrodenetleyicinin hangi
pinine bağlı olduğunu fotoğrafta belirttim.
57917

Acaba aşağıdaki gibi bir kablo ve uygun bir programlama kiti sayesinde dediğim gibi bir şey mümkün olabilir mi?
57918

Atmega128a nın pinleri;
57919

yardımlarınızı bekliyorum... :):):)

Atmega işlemcilerde mosi miso sck pinleri ile program atiliyor diye biliyorum. Kartın üzerinde Spi ve icsp gibi header bulunan bağlantı varsa oradan atabilirsiniz yazılımı diye düşünüyorum.

Altta başka konnektör yok mu?
11, 12, 13, 20, 21 ve 22. pinlerin
bağlı olduğu yer var mı?
Yok ise kırmızı ile yazdığınız yerden
(JTAG) üzerinden programlanmıştır.
Pin sıramalnız yanlış.
6 -> 1
1 -> 2
7 -> 3
2 -> 4.... şeklinde olmalı. Başka
yerden bakıp aktarma yapacağınızda
karmaşa çıkmasın.

Elinizdeki programlayıcı "uspasp". Bununla
programlayabilirsiniz. İkinci satırda verdiğim
pinleri aynı şekilde mcu ile bağlamanız
gerekecek.

https://www.neven.cz/user/7262/upload/stuff/resized/3830735_1500-900.jpg

Son düzenleme:
@mehmet.bey
1- pin sıralamasını düzelttiğiniz için teşekkür ederim :)
2- altta başka konnektör yok. 20-21-22 her iki konnektöre bağlı. 11 (SCK) pini sarı yazdığıma konnektöre bağlı fakat 12-13 boşta.
3- Siz JTAG deyince google'a baktım. dediğiniz gibi, büyük ihtimalle kırmızı yerden programlanabilir sanırım
57926

bu tam uyuyor gibi fakat (NC) ile (TRST) ne oluyor anlamadım. çünkü ben NC yazan yeri Vcc olarak olarak ölçtüm. Bu kafamı karıştırdı açıkçası :D

4- Şunu merak ettim açıkçası; bir kaç farklı şekilde mi program atılıyor acaba? JTAG bir yöntemi.. bir de @MRE_06 'nın dediği gibi miso,mosi,sck pinleri ile de mi atılıyor? öyle ise, o şekilde program atmanın ismi ne?
5-Son olarak ta kırmızı konnektör JTEG ise, sarı konnektör ne acaba? 11-20-21-22-TxD-RxD pinleri buraya bağlı.. buda kafama takıldı. :rolleyes:

Biraz uzun olduğu için affınızı rica ediyorum :))

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri