Atlama gerilimi

Krkcbatu

Üye
Merhabalar.
Trafo odalarında bulunan Trafoların belli bir manyetik alanı ve atlama gerilimi oluyormuş. Trafoya ne kadar yaklaşıp yaklaşamayacağımı gösteren bir formül varmıdır nasıl ulaşabilirim bu bilgiye?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar.
Trafo odalarında bulunan Trafoların belli bir manyetik alanı ve atlama gerilimi oluyormuş. Trafoya ne kadar yaklaşıp yaklaşamayacağımı gösteren bir formül varmıdır nasıl ulaşabilirim bu bilgiye?
1 kV Gerilime 1 cm kabul edilir. Havanın ve ortamın durumuna göre mesafede kısalma olacağını düşünmek gerekir. Formda bu konu ile ilgili yazılar bilgiler mevcut.

1 kV Gerilime 1 cm kabul edilir. Havanın ve ortamın durumuna göre mesafede kısalma olacağını düşünmek gerekir. Formda bu konu ile ilgili yazılar bilgiler mevcut.
Bu baralar arasındaki mesafe değil mi? Ben insanların trafolara yaklaşım mesafesinden bahsediyorum.

Bu baralar arasındaki mesafe değil mi? Ben insanların trafolara yaklaşım mesafesinden bahsediyorum.
TEİAŞ İş Güvenliği Yönetmeliğine göre azami yaklaşım mesafeleri (Madde 5)
50 - 3.500 volt arası 30 cm
3.500 - 10.000 volt arası 60 cm
10.000 - 50.000 volt arası 90 cm
50.000 - 100.000 volt arası 150 cm
100.000 - 250.000 volt arası 300 cm
250.000 - 450.000 volt arası 450 cm.
Buda takriben 1 kv a 1cm eder.

TEİAŞ İş Güvenliği Yönetmeliğine göre azami yaklaşım mesafeleri (Madde 5)
50 - 3.500 volt arası 30 cm
3.500 - 10.000 volt arası 60 cm
10.000 - 50.000 volt arası 90 cm
50.000 - 100.000 volt arası 150 cm
100.000 - 250.000 volt arası 300 cm
250.000 - 450.000 volt arası 450 cm.
Buda takriben 1 kv a 1cm eder.
Tamamdır çok teşekkür ederim adem bey iyi çalışmalar.

abi sen bir ekat eğitimi al. ekat eğitimi almadan trafolara yada kesicilere yaklaşma. gençken bizde acaip delikanlı idik. bu delikanlılığın bedelini ağır kayıplar vererek ödedik. tedaşçı amcalarım vardı ıstakayla kesici açıp kaptırlardı uzaktan biz onlara gülerdik. ama .amcalarımın çok haklı olduğunu zaman içinde yaşanan kötü tecrübelerle öğrendik . izmirde bir arkadaşımız sadece trafonun markasını çekmek için kapıyı açmak istedi meğer menteşe bozukmuş koptu trafonun üzerine düştü,. kayseride bir arkadaşımız trafoya giren kediyi uzun bir tahta sopayla çıkarmaya çalışıyordu ama oldu ne olduysa kimse bilmiyor hale.
konu özelinde tüm genç arkadaşlara sölemek istedim İYİ BİR OG EĞİTİMİ ALMADAN SAKIN OG İLE UĞRAŞMAYIN.
işin her sürecinde kaybedersiniz .. hukiki olarakta kaybederseniz. bir genç ankarada kesiciyi açmaya giriyor ne oluyorsa çarpılıyor ölüyor. ailesi mahkemeye veriyor tabi. patron benim haberim yoktu biz imzalı kağıt aldık öğrettik trafoya girilmemesi gerektiğini kendi başına girmiş diyor tazminat hakkı için ailesi yıllardır uğraşıyor. şaka değil bu olay .. ne için yaklaşacaksan artık yaklaşma boya yapacaksan enerjiyi kes yapma boya .ölçü alacaksan alma enerjiyi kes . öle al . ne oluyorsa bir saniye sürmüyor zaten. ekatın yoksa dokunma kesiciye ayırıcıya.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri