Atesleme Bobini Devre Analizi

Merhaba ,
Elimde basit bir atesleme devresi var .Enduksiyon bobinin calisma prensibini biliyorum ama devredeki direncin tam olarak ne ise yaradigini cozemedim.Mumkunse elimdeki devrenin calisma prensibini bana basit bir sekilde aciklayabilecek biri var mi ?
Ilk fotografi osilokop yardimi ile multisim programinda aldim devreye elektrik vermeyi kestigim andan itibaren gerilimin belli bir sure sonunda sonumlendigini goruyorum. Birinci sargidaki elektromanyetik alanin kaybolmasiyla alakli oldugunu biliyorum .
Ikinci fotograf elimdeki basit devrenin bir cizimi

Simdiden yardimlarini icin tesekkur ederim

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    17 KB · Görüntüleme: 21
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    6 KB · Görüntüleme: 20
Platine J1 paralel bağlı ark yapmasını engelliyor, bu tür yapıya snubber denmekte.

Bu kondansatörün dolup bosalma grafigini nasil ölcebilirim
Osiloskopla ne yaptiysam grafigi cikartamadim ya yanlis bagliyorum yada ayarlarda bir sikinti var

Pratikte meksefe denilen kapasitöre seri direnç bağlanmıyor. Bağlansada değeri küçük olması lazım bir kaç ohm gibi. Zaten o kadar direnç kapasitörün içinde vardır.
meksefenin görevi platini veya transistörü voltajı yükselmesinden korumak, ayrıca radyo teyp gibi cihazlarda hışırtı oluşmasını önlemek.

Kardeş merhaba tc4420 nin spice modeli LTSPICE ve PSIM de bulunmuyor. Ben ortalma model olarak olarak PSIM de çıkardım ama ne kadar sağlıklı bilemiyorum. V_cap kondansatör grafiği V_out ise çıkış gerilim grafiğin. Kolay gelsin sorun olursa atabilirsin. Ben induktor olarak HF ferrit koydum

Ekli dosyalar

• devre.JPG
    devre.JPG
    173.8 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular