Atc adaptörü imalat aşamaları ve deneyimler

mastercam de solid olusturdum o kadar ... bu resimdeki kesilmiş hali ile makinanın kesici ucları sadece elle değiştirilebilir ... deneme kesimi idi... son sekli verilmedi... atc olacak halinin tasarımı devam ediyor, mastercam de çok iyi olmadığım için son şeklini vermeye çalışıyorum halen daha... isteddiğim şekli vermeye çok yaklaştım... 5. eksen i de yapmış olsa idim atc çokdan bitmişti ama şu an 4 eksende kesebileceğim şekli vermek baya uğraştırdı beni...

Atc Adapter imalatına giren son imalat şeklinin denemesinide yaptım; videosunu birazdan atıyorum.
ilkin imalatın resmini atayim dedim ...
çoğu kişi yaptığım işin önemini kavrayamadı gibi geliyor nedendir bilmiyorum :) ; lakin youtube dan izleyip nerde kaldı , nezaman çıkacak, hassasiyeti ne olacak ucuzmu olacak pahalı mı olacak; avrupaya gönderebilirmisin, gelişmeler ne durumda bitince bana haber ver almak istiyorum diye email atan ve yorum yapan yabancıları görünce insana ayrı bir haz veriyor proje geliştirmek....

videoyu izlerken dikkat edin videoda bir hata var imalatda; en başında bakalım fark edebilecekmisiniz :)
imalatı 4. eksenin nema 23 step motoru ile yaptım. bukadar da beklemiyordum ama imalat aşamasında yaptığım o belirgin hataya rağmen motorun torku çok iyi iş gördü...

açtığım diş M20 x 1,5 mm lakin 1 mm de imalatı durdurdum çünkü parçanın çapı 20 mm sonuna kadar işletseydim ortada parça kalmıyacaktı ehuheuhuhu ama bahsettiğim hata bu değil tabi...
tornacı arkadaşların bunu fark edebilmesi lazım.... benim de dalgınlığıma geldi işin aslı....
neyse işlenmiş parça resmi aşağıda

video aslında 2 gb boyutundaydı; eklediğim kısım başı ve sonu :)

Ekli dosyalar

• m20 1.5 dıs r1.jpg
    m20 1.5 dıs r1.jpg
    347.7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
M20x1.5 denildiği zaman 1.5 mm hatvedir. Diş dibi derinliği değildir. Senin söylediğine göre 1,5 derinliği tam yaptırsaydım parçayı kopmle talaşa gidecekti demek. Burada bir

M20x1.5 denildiği zaman 1.5 mm hatvedir. Diş dibi derinliği değildir. Senin söylediğine göre 1,5 derinliği tam yaptırsaydım parçayı kopmle talaşa gidecekti demek. Burada bir

:) diş dibi derinliğini sonuna kadar yapmadım zaten; biraz kestirme yazdım sadece :p ama sanki 1.5 mm derine ineilecekmiş gibi mana çıkıyor haklısın...
imalatdaki hatayı görebildinmi peki ?

[emoji850] Kim demiş, nerede yazmış??
Metrik de, standart, hatve=derinlik'dür.
Kişiye-işe özel bir uygulama değilse tabi.

:) diş dibi derinliğini sonuna kadar yapmadım zaten; biraz kestirme yazdım sadece :p ama sanki 1.5 mm derine ineilecekmiş gibi mana çıkıyor haklısın...
imalatdaki hatayı görebildinmi peki ?
Video yok olsa görücez unutmuşsun heralde meraklı bir şekilde bekliyorum.:D;)
Bende görünmüyormuş:) Şimdi izleyelim
Bağlanan parça biraz düz bağlanmamış gibi:rolleyes: bildim mi?:D

Son düzenleme:
Video yok olsa görücez unutmuşsun heralde meraklı bir şekilde bekliyorum.:D;)
Bende görünmüyormuş:) Şimdi izleyelim
Bağlanan parça biraz düz bağlanmamış gibi:rolleyes: bildim mi?:D

yok bilemedin...soliim hadi neyse :p
torna aynası kesici uca göre ters dönüyor... buna rağmen iyi iş cikardı nema 23 step motor..

Son düzenleme:
Bu parça adaptorun kendisi değil, parçanın gerçek imalatında yapılması gereken klavuz çekme işinin tecrübe edilmesi söz konusu (neden tecrübe ediyorum ? çünkü 4. eksenin step motoru ile çekeceğim.. profesyonel tornam olmadığı için nemanın devrini olçüp ona göre feed değerini veriyorum) ... spindle motorun pensini söküp spindle ın ER tipine göre parçayı spindle a sabitlemek için ER tipine göre klavuz çekilecek, bu klavuz çektiğiniz parçayada diğer parça (adaptoru) klavuz çekilmiş olarak eklenecek.. adaptorede pullstud lar ihtiyaca göre ister otomatik ister elle takılacak...
resim ekledim klavuzlar orda gözüküyor ama sonuna kadar çekmedim klavuzu...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri