Atc adaptörü imalat aşamaları ve deneyimler

Önce çizimi düzgün bir buraya koysaydın. Belki durumu anlayıp tornasında yapanlar olurdu.

projeye ilk başladığımda tornası olan arkadaslar yardımcı olabilirler demiştim ama çok zayıf kaldı ricam sanırım :) sonrasında baktım destek yok ... e dedim destek yoksa köstek de yok iş başa düştü router ı upgrade ile torna ve 4. eksenli hale getirdim... şu haliyle seri imalat için bir eksiğim kalmadı şimdi alü 7076 serisi ile komplesinin prototipini eksiksiz yapmaya başlıyorum... kesim ve hassasiyetlerini görmek istiyorum , ardından CK45 indüksiyon mili ile gerçek halini alabilir.

Neyse işte. Fakat ben hala olayı anlamadım teknik olarak.

herkese selam ;
Şu ana kadar bu şekilde klavuz açana rastlamadım; yani router üzerinde 4. eksen ve step motor ile ....

inanılmaz zevkli.....

elinizdeki hobi makinalarınızı standart step motor driver'ları ile pahalı driver almadan profesyonel üretimde kullanabileceğiniz çok düşük sermaye ile inanılmaz işler çıkartabileceğiniz bir bilgiyi ve ekli dosyayı paylaşıyorum...

4. eksende kullandığım nema 23 step motor ile klavuz çekmenin uygulamasına ait bir paylaşım yapayım şimdide ; tabi siz 4. ekseninizin ayarlarını kendinize göre yaptığınız için çok bi değişiklik yapmayacaksınız...
sonuçta 4. eksene 180 derece dön dediğinizde doğru bir şekilde tam 180 derece dönebilmesi lazım...
nema 23 ü de hemen hemen max devir de g0 koduyla döndürüyorum buda aynaya 150 devir olarak yansıyor. Geri hareketinde alamadığı çapakları temizleyerek işi kolaylaştırıyor.

Ekli dosyalar

• FORUM.xls
    29 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Atc adaptörünün yukarıdan aşağıya yani spindle dan kesici uç kısımına giden imalatın ilk prototipinin gerçek resmidir. ER 20 pensin M24 1,5 mm adım diş çekimi nema 23 step motor ile yapıldı haliyle ve mükemmel uyumlu , pensin altına da kritik eleman bağlantısı yapılacak. Ufak çaplı yere de ayrıca bir diş çekeceğim lakin bunu kritik parçanın işlenmesinden sonra yapacağım, yakında o da çıkar meydane....

Ekli dosyalar

• ER 20 PENS.jpg
    ER 20 PENS.jpg
    252 KB · Görüntüleme: 30
18.000 devir dönecek. salgı toleransı nedit

0.02 mm

0 yapmam da mümkün ama önce ortaya çıkartmak istiyorum parçayı....
herkese selam ;
Şu ana kadar bu şekilde klavuz açana rastlamadım; yani router üzerinde 4. eksen ve step motor ile ....

inanılmaz zevkli.....

elinizdeki hobi makinalarınızı standart step motor driver'ları ile pahalı driver almadan profesyonel üretimde kullanabileceğiniz çok düşük sermaye ile inanılmaz işler çıkartabileceğiniz bir bilgiyi ve ekli dosyayı paylaşıyorum...

4. eksende kullandığım nema 23 step motor ile klavuz çekmenin uygulamasına ait bir paylaşım yapayım şimdide ; tabi siz 4. ekseninizin ayarlarını kendinize göre yaptığınız için çok bi değişiklik yapmayacaksınız...
sonuçta 4. eksene 180 derece dön dediğinizde doğru bir şekilde tam 180 derece dönebilmesi lazım...
nema 23 ü de hemen hemen max devir de g0 koduyla döndürüyorum buda aynaya 150 devir olarak yansıyor. Geri hareketinde alamadığı çapakları temizleyerek işi kolaylaştırıyor.

İndirilen dosya sayısına bakınca koca forumda 4 kişinin 4. ekseni varmış gibi duruyor :)

Son düzenleme:
0.02 fazla galiba.. Ama denemelikse sıkıntı olmaz.

ATC adaptöre ait üretim aşaması bitmiş durumda arkadaslar, kitleme mekanizması bana ait bir tasarım değildi , onuda pullstud'a özgün hale getirip merkezleme ve kitleme mekanizmasını tamamen bu yönde özelleştireceğim. yapabileceğim konusunda kanaatim oluştu çünkü... umarım çok uzun sürmez ve istediğim gibi yaylar bulurum yada bulduğum çelik yaylara göre tasarım da değişikliğe gideceğim...
çelik yay konusunda bildiğiniz ve çeşidi bol üretim yapan varsa haber verirseniz memnun olurum....

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri