Asus x555uj devre elemanı hakkında

Asus x555uj model laptop anakartı arızalandı. Arızanın tanımı: batarya şarj olmuyor. Laptopu söktüğüm zaman bir devre elemanının yerinde olmadığını gördüm. Sarı sitede anakartı satan bir arkadaştan devre elemanının bulunduğu lokasyonun fotosunu atmasını istedim. Devre elemanı bir kapasitör. Pcb üzerinde kodu yazmıyor. Bu kapasitörün değerini kılıfını nasıl öğrenebilirim bir şema olsa bile pcb üzerinde kod yazmıyor. Fotolar aşağıda,

IMG_20211228_213011.jpg

O devre elemanı oraya hiç montajlanmamış olabilir mi? Parçanın oradan söküldüğüne dair bir emare varda siz o yüzden mi o parça orada yok diye düşündünüz? Kartın üzerine iyice bakarsanız bir sürü devre elemanının eksik olduğunu görebilirsiniz. Belki sizin anakartınızla sarı sitede gördüğünüz anakart arasında revizyon farkı vardır sonraki revizyonda o eksik gördüğünüz elemanını oraya koymuşlardır.
Eksik diye gördüğünüz o eleman anakartta C3404 diye kodlanmış. Değeri nedir bulamadım fakat LAN ile ilgili gibi görünüyor batarya ve şarj ile ilgili bir kondansatör değil..

O devre elemanı oraya hiç montajlanmamış olabilir mi? Parçanın oradan söküldüğüne dair bir emare varda siz o yüzden mi o parça orada yok diye düşündünüz? Kartın üzerine iyice bakarsanız bir sürü devre elemanının eksik olduğunu görebilirsiniz. Belki sizin anakartınızla sarı sitede gördüğünüz anakart arasında revizyon farkı vardır sonraki revizyonda o eksik gördüğünüz elemanını oraya koymuşlardır.
Eksik diye gördüğünüz o eleman anakartta C3404 diye kodlanmış. Değeri nedir bulamadım fakat LAN ile ilgili gibi görünüyor batarya ve şarj ile ilgili bir kondansatör değil..
IMG-20211228-WA0015.jpeg

Eksik olduğu, düştüğü, lehhimin koptuğu fotodan anlaşılır umarım. Elinizde şema varsa benimle paylaşırmısınız?

Fotoğraf çok net değil ama dediğim gibi o kondansatör LAN ile ilgili olan bir entegreye bağlı gözüküyor. Googleda asus x555uj boardview diye aratırsanız anakartınızın boardview dosyaları mevcut. İndirdiğiniz dosyayı boardview programı ile açabiliyorsunuz.

Fotoğraf çok net değil ama dediğim gibi o kondansatör LAN ile ilgili olan bir entegreye bağlı gözüküyor. Googleda asus x555uj boardview diye aratırsanız anakartınızın boardview dosyaları mevcut. İndirdiğiniz dosyayı boardview programı ile açabiliyorsunuz.
16407744789412556039585656281380.jpg

Bu tip pcbler çok katmanlı oldukları için ve besleme giriş jakına 2 santimetre mesafede olduğu için ayrıca bu devre elemanı koptuktan sonra cihaz açılmamaya başladı laptopun bataryası şarj olmuyor, devre elemanının değerini en kısa yoldan nasıl öğrenebilirim araştırmalarım sonucunda anakartın şemasına ulaşamadım anakartın modeli x555uj

o kondansatör'ün arıza ile ilgisi yok besleme kısmına bak yada anlayan birine ver şarj olmaması sorunun çıkış noktası. sınırlı sorumluluk içerir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri