Astsubayların Sorunları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ahmet.1978

Üye
Degerli kontrolkalemi üyeleri,şu an türkiyenin gündeminden bir taneside tsk da görev yapan astsubayların sorunları.silahlıkuvvetlerde askerlik yapanlar ve görev yapanlar bilirlerki teknik kadroda görev yapanların büyük bir bölümüde astsubay'lardır zor ve agır şartlarda çalışmaktadırlar.özellikle,elektrik teknisyeni,elektronik ve muhabere teknisyenleri astsubaylardır.formumuzun bir teknik forum oldugunu düşünerekten meslektaş arkadaşlarımıza destek vermeye çagırıyorum. sizden görüş ve önerilerinizi dile getirmenizi istiyorum eger mümkünse.

Son düzenleme:
ülkedeki astsubaylar ve polislerin sorunlarını söyleniyor ama en düşük maaş alan 2000 - 2500 tl maaş alıyor ve 8 saat mesaii yapıyorlar .....peki günde 12-14 saat çalışıp asgari ücret ve altında maaş alan sigortası ve sosyal güvenceleri olmayan işçileri durumu ne olacak....

ustamurat ve yelek 87 arkadaşlarımın söyledikleriçok dogru.fakat konuya sadece bir açıdan bakmak çok yanlış.hak ve hürriyetlere göre bakmak da ayrı bir önem taşıyo. subaylara göre kıyaslamak daha dogru olur. mesai saatleri 8 saat oldugunu sanmıyorum nöbetleri var her ay 4veya 5 tane herşey amirin verecegi karara göre degişiyo özellikle dogu bölgelerinde görev yapanların büyük bir bölümü 24 saat mesai saati esasına göre çalışıyo.

Hele şu kendi sorunlarımızı bi halledelim... Diğer meslektaşlarımıza da omuz veririz elbet... :)

Astsubay arkadaşlar, subaylara verilen kendilerine verilmeyen zamdan muzdaripler. Dertleri bu.
Daha öncede uzmanların maaşlarının kendilerine yakın olmasından şikayetçiydiler...
TSK da Harb-İş e bağlı çalışan işçilerin maaşlarının fazlalığından şikayetçiydiler...
Neyseki Mehmetçiğe verilen maaşa bişey demiyorlar... :)

Teknisyen olarak benim 3000 TL maaş aldığım yerde, üstümdeki mühendis en az 6-7 bin lira, normla olarak da 9000 TL almalıdır...
Benim kazanamadığım okulu okuduğu için ve sorumluluk aldığı için...

Buradan bakarsak, Uzman Çavuşla Astsubay arasında 6 Ay eğitim farkı var. Astsubayla Subay arasında 5,5 yıl... Bir de Kurmaysa...
Bırakın da o kadarcık fark olsun...

mardahan arkadaş güzel yorum yapmışın. fakat sende maaşa endekslenmişin.demekki memlekette büyük sorunlar var. hala kask sisteminin oldugu tsk da ve bazı devlet kurumlarında adalet i aramak hakaten beyhude gibi görünüyor.kimse kimsenin sorunlarını bilmiyor anlamına geliyor bu cevaplar

Hayır hayır maaşa endekslenen ben değilim...
TSK nın her kademesinden dostlarım ve akrabalarım var... Onlarla olan muhabbet bu yönde.
Astsubay arkadaşların, görevleriyle ilgili pek sorunları yok. Sorun maaş zammı.
Tabi böylesi bir zam karmaşası bilinçli siyasi hamle de olabilir. Tutuklanan üst rütbelilere "oh olsun" dedirtmek için... :)

mardahan gerçekten sorun sadece maaş zammıysa haklısın..fakat hiç haber programlarını takip etmiyorsun demek adamlar okadar sorun sayıyor ve senin için güllik gülistanlık tsk.valla bravo. demekki senin tsk da yüksek yerlerde tanıdıkların var :) ee ozaman dogal tabii bence iyice araştır özellikle teknisyen arkadaşların silahlı kuvvetlerde nasıl sorumlulukları bulunduguna ne şartlarda görev yaptıklarına yetki olmadan sorumluluk taşımanın nasıl bir şey oldugunu,iki gözün üzerinde kaşın var diye ceza verilebilecegine,statü farklılıklarına,uzmançavuş ların neden orduevlerine alınmadıgına(ve bir uzmançavuşun oglunun orduevinin havuzuna girebilmek için duvarın üstünden atlamaya kalkıp vefat ettigine gazetede çıkan bir haberdi)..

sayın kalptencan havuz örnegini iyi vermişsin ama bakanların yada başbakanın girdigi bir havuza mecliste odacılık yapan bir vatandaşın çocugu girebilirmi....sadece tsk da degil bütün kurumlarda makan sahipleri farklı ayrıcalıklara sahiptir...hem maaş farkı hem de sosyal tesislerden yararlanma makama bakıyor...ama en azından 2000 3000 tl maaş alan bir insan dışardada sosyal hayatını yaşayabilir ama açlık sınırının altında maaş alan vatandaşların hali ne olacak...

usta murat arkadaşım işte sorunda burda. kask sisteminde bu dedikleriniz normal görünebilir fakat teknolojide ilerde olan almanya veya amerikaya bakacak olsak neden böyle sıkıntılar olmadıgını anlarız. onların memuruda mühendiside eşitmaaş alıyor( yaklaşık) fakat kimisi masa başında kimisi şantiyede kimisi başka bir iş de çalışıyor.ve sosyal statüleri birbirine çok yakın hakları aynı. ama siz şimdi millet vekillerini toplam sayısı 550 yi bulan bir grupla astsubay veya uzman grubunu karşılaştırırsanız bu olmaz herkes kendi kategorsinde degerlendirilmeli.benim söylemek istedigim yabancı ordulardaki standartla türk silahlı kuvvetleri arasındaki standart çok çok uçuk seviyede görünüyor.açlık seviyesinde çalışan insanların sorunları ise bu konunun doruk noktası sanırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri