Aspiratör Düğmesi

yigitylmaz

Üye
Merhaba arkadaşlar, bir eve kiracı olarak girdim aspiratörün tuş takımı kırılmış o yüzden kablo dizilimini, hangi kablonun nereye bağlandığını göremeden tuş takımını çıkardım, yenisini internetten sipariş ettim. Elektrik gelen kabloyu keşfettim boştayken o kabloyla diğer kablolardan herhangi birine değdirdiğimde sıkıntısız şekilde çalışıyor fakat tuş takımında hangi kabloyu nereye takacağımı keşfedemedim bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı ? Şimdiden teşekkürler. Aldığım ürünün fotoğraflarını da ekledim.

Ekli dosyalar

• EC2870D8-9C76-4290-8DFC-7146E7A5705F.jpeg
    EC2870D8-9C76-4290-8DFC-7146E7A5705F.jpeg
    88.1 KB · Görüntüleme: 167
  • 6FD0D602-D8C9-4514-941B-B883E288E57F.jpeg
    6FD0D602-D8C9-4514-941B-B883E288E57F.jpeg
    81 KB · Görüntüleme: 135
G9Z4vN.jpg

Çalışma mantığı bu şekilde olacaktır, burada 4 ayrı paralel anahtar (tek uçları sigortadan sonra ortak olarak) gösterilmiştir, ancak genellikle 5 anahtarlı olabilen mutfak aspiraröründe ise ; 1. ışık açma/kapama, 2. Aspiratörü 3 ayrı hız kademesinde iken durdurma, 3. ilk (Düşük) hız kademesi, 4. ikinci (orta) hız kademesi, 5. Son (Yüksek) hız kademesi anahtarı şeklindedir.

Merhaba. Motorun kademe uçlarını ayrı ayrı ve yeniden bulabilmek için önce aydınlatma ampülünü duyundan tam sökün. Avometrenin omaj ölçer kısmıyla, ortak bulacağınız motor ucundan sonra ikili olarak ölçerek, sırayla ve kademeli olarak omajlarını düşüren sargı uçlarını (en düşük omaj en yüksek, en yüksek omaj en düşük omaja, araç kalorifer motorlarında da olduğu gibi) bulduğunuzda bu 1.2. ve 3. sargı ucuna bunlar tam karşılık gelecektir. Bu yolla ortak motor ucundan sonra, bu 3 kademeyle değişik hızlara karşılık gelen motor sargı uçlarını ayrı ayrı bulmanız lazım.

Aydınlatma ampülünü söküp en sona bırakın, çünkü akkor lamba flamanın omaj değeri, motorun değişik olan bu sargı çıkışı omajlarıyla karışarak bu işi çok zorlaştırmaması açısındandır. Aydınlatma ampulünün açma/kapama işlemi genelde üzerindeki basma/açmayla yani direk açıp kapatmayla olup motor hız kademelerinin tümünü tek bir (2. anahtardan) kapatmayla ilgisi bulunmaz, yani onlardan bağımsız olur. Bu mantığa göre bilinmeyen (Karışan) tüm uçları, birbirine karıştırmadan yeniden tespit edip ayırabilmeniz lazımdır. Kolay gelsin.

Buda benden olsun. Termikel aspiratör şeması. Şemaya göre anahtardan nötr geçirmişler ama bağlayan kişi ters de bağlamış olabilir. Marka ve anahtara giden renkler aynıysa böyle bağlayın. Olmadı tek tek deneyerek de bulabilirsiniz. Sn. Binbaşı'nın dediğini yapacak birikime sahipseniz tarif ettiği gibi yapabilirsiniz.

Termikel aspiratör bağlantı şeması
IMG_20180226_112009.jpg

Termikel
IMG_20180226_110953.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. Sn. ferhat666k'nın örnek olarak verdiği Termikel'in aspiratöründeki kablo renk kodları, sizin aspiratördeki kablo renkleriyle tam uyarsa birbirine karıştırdığınız bu motor sarım uçlarını tam tespit ederken, bu renkleri OK' leyerek giderek daha iyi teyit etmenizi sağlayan referans (Yol gösterici) olabilir. Kablo renk kodlları tam uyarsa bile avometreyle omaj ölçümünü yapabiliyorsanız bu şekildeki sağlam bir teyitle giderek bağlamanız daha yerinde olur. Çünkü aspiratör cihazı içindeki bu kablo renkleri markadan markaya küçük değişiklikleri göstermiş olabilir. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ettim yardımlarınız için ben bunlardan faydalanarak tekrar deneyeyim. Benim sıkıntım elektrik gelen kabloyu tuş takımında hangi bölgeye sokacağımdı resimlere bakarak bunu keşfetmeye çalışacağım , tekrardan çok teşekkür ediyorum

Arkadaşlar imdat aleti söktüm motor temizledim lakin bir daha birleştiremedim olay makinanın çalışmasından çıktı neyi yanlış yapıyorum noktasında delirdim bu 30 yaşında bir mutfak aspiratorü
faza bağlı kablodan aydınlatma lambasına bir kablo gitmiş motora bir kablo gitmiş(siyah) motordan kırmızı siyah kablo dönmüş ve kırmızıyla birleşmiş
nötr de ise bir tek kırmızı kablo çıkmış
bunlar dışında motordan gelen yeşil v yeşil sarı kablo il ampul (aydınlatma) dönüşü var
düğme gurbunda
fotoda görüldüğü şekilde altsıra köprülenmiş buradan o guruba fazın girdiğini anladım
motordan gelen yeşil sarı kablo fan gurup anahtarında 2ci sıradaydı biliyorum

ne şekilde bağlarsam bağlayayım çalışma sinyal ışığı işi karıştırıyor sürekli yanar kalıyor yada motorla aydınlatma aynı çalışıyor neyi nereye takmam gerek
yardımlar için şimdiden çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.45 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.45 (1).jpeg
    217.5 KB · Görüntüleme: 126
  • WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.45.jpeg
    WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.45.jpeg
    182.1 KB · Görüntüleme: 118
  • WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.46.jpeg
    WhatsApp Image 2018-12-15 at 19.21.46.jpeg
    187.2 KB · Görüntüleme: 124
Düğme hakkında bi sorum olacaktı, kabloları düğmenin yuvalarına nasıl monte ediyoruz? Lehimleme mi gerekiyor? Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri