Asimo'ya Balıkesir'den rakip geliyor

Hanibal

Üye
Katılım
15 Nis 2006
Mesajlar
166
Puanları
1
Yaş
34
55ea74c6f018fbb8f881227e.jpg

Honda'nın Asimo'su düştüğünde kalkamıyor

Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Davut Akdaş, yürüyebilen, sağa sola dönebilen, merdiven çıkabilen ve düştüğü yerden kalkabilen bir robot üzerinde çalışıyor.

Yrd.Doç.Dr. Akdaş, uzay çalışmalarında ve insanların yaptığı işlerde faydalanılması hedeflenen robot projesi için 11 yıldır çalıştığını belirterek, çalışmasının son aşamaya geldiğini söyledi.

'23 Serbestlik Dereceli İnsansı Koşan Robot' başlıklı projesinin 2005 aralık ayında TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini ifade eden Akdaş, "robotu hazırlamak için gönderilecek maddi desteği bekliyorum. Kurumdan 170 bin YTL istedim...

"Yardım martta gelecek, ardından gerekli mekanik parçaları almaya başlayacağım. Bu paranın yetmemesi halinde üniversitenin kaynaklarından yararlanmaya çalışacağım. Özel sektörden de maddi destek bekliyorum" dedi.

Proje aşaması üç yıl

Robotun isminin sponsor firmalarla belirleneceğini bildiren Akdaş, "23 eklemli, 120 santimetre boyunda ve 35 kilogram ağırlığında olacak robotu üç yılda tamamlamayı hedefliyorum...

"Parçaların temininden sonra altı ayda robotun mekanik kısmı tamamlanacak. Projenin kalan kısmında ise kontrol sistem yazılımını hazırlanacak. Robotun yürümesi, hareket etmesi ve yapay zeka üzerine çalışılacak" diye konuştu.

Düştüğünde kalkabilecek

Yapacağı robotun insan gibi hareket edebileceğine işaret eden Akdaş, şöyle devam etti: "Robot öne ve arkaya yürüyebilecek, sağa ve sola dönebilecek, merdiven inip çıkabilecek...

"Ayrıca yere uzandığında veya düştüğünde kalkabilecek. Honda'nın 'Asimo' isimli robotu, yere düşünce duruyor. Ayağa kalkma özelliği bulunacak robot ilk olacak...

"Robotun elektronik aksamının radyo dalgaları ve cep telefonundan etkilenmemesi için özel malzemeler kullanılacak. Meslek Yüksekokulu'nda insan derisi şeklinde silikonlar yaptırılıp, robota giydirilecek...

"Alüminyum, bronz, çelik, plastik ve karbon fiber malzemelerden faydalanılarak üretilecek robot, hareketleriyle insana benzeyecek."

İnsanın kopyası olacak

İnsanın zekası dışında mekanik özellikleri bakımından da en üstün varlık olduğunu belirten Akdaş, "insanoğlunu robotta kopyalamanın akıllıca olacağını düşünüyorum. Bu yüzden insan gibi hareket edebilecek bir robot tasarladım" dedi.
 

Murat

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
19 Şub 2006
Mesajlar
1,596
Puanları
581
Yaş
41
Konum
izmir
Teşekkürler Hanibal Türk Yapımı Robotu Gorunce Japonların Ağzı Açık Kalacak ;D
 

sheriff

Üye
Katılım
28 Şub 2006
Mesajlar
75
Puanları
1
Ne olur artık bu ülkenin ismini bilim dünyasında duymak istiyoruz. Fırsat verin bu insanlara. Bu arada Türk şirketlerinin son yıllarda ARGE çalışmalarına büyük rakamlarda para ayırdıklarını okuyor, seviniyoruz. Bu şirketler için kaçırılmayacak bir fırsat işte.
 

onurozden

Üye
Katılım
11 Ocak 2007
Mesajlar
15
Puanları
1
Yaş
38
Sn. Davud hocam Balıkesir universitesinde okudugum yıllarda benım de hocamdı. Elektroteknik derslerimize girerdi. Oldukça sevimli, akıllı zeki biridir. Ben mezun olduğum yıl okulda bir söylenti vardı "Davud hoca bir işler karıştırıyor" diye. Umarım kısa zamanda projesini hayata geçirir, gönülden destekliyorum.
 

sertugrul

Üye
Katılım
4 Kas 2009
Mesajlar
12
Puanları
1
inşallah başarılı olurlar ve destek alırlar..
 

Forum istatistikleri

Konular
123,708
Mesajlar
874,608
Kullanıcılar
441,824
Son üye
alibaba81

Yeni konular

Üst