Asimo Hayallerin Ulaştığı En Son Noktada

Hanibal

Üye
ASIMO "hayallerin ulaştığı en son nokta"
Honda'nın, "hayalleri herkesle paylaşmak ve gerçekleştirmek" anlayışıyla sınırları zorladığı yolda, P2 ve P3 robotlarından sonra geldiği en son nokta... ASIMO! Ufak tefek ASIMO'nun attığı her adım aslında büyük hayallerin ürünü... Honda'nın en temel araştırma alanlarından biri, hem insanlara yardımcı olacak hem de toplumun kullanımına sunulabilecek, kendi kendine hareket edebilen pratik bir robot geliştirmekti. 1986'da başlayan bu çalışmanın ilk ürünü, 1996'da yaratılan prototip robot P2 oldu. 1997 yılında geliştirilen P3'den sonra Honda'nın insansı robot teknolojisiyle ilgili gerçekleştirdiği en son hayalin adı ise ASIMO.

ASIMO.. tıpkı çocuk gibi

Honda'nın yeni insansı robotu ASIMO tıpkı bir çocuk gibi. Küçük ve hafif ama çok sevimli adımlar atıyor, insanlara yardım etmek için çalışıyor. Hatta hoşlandığı bir müzik olursa, arkadaşlarıyla dans bile ediyor.

Honda'nın P3'den bu yana ne kadar ilerlediğini görmek için ASIMO'nun niteliklerine şöyle bir göz atmak yeterli...
asimo02.gif

Sonuç harika...

Boyu 160 cm'den 120 cm'ye ve ağırlığı da 120 kg'dan tam 43 kg'a düşürüldü!

Yeni i-WALK teknolojisiyle, çok rahatça yön değiştiriyor. Bu da onun çok doğal ve sevimli yürümesini sağlıyor.

Kumanda mekanizması daha da geliştirildi. Artık taşınabilir bir kontrol mekanizmasıyla hareket ettirilebiliyor ve hatta size el bile sallayabiliyor.

Artırılmış hareket kapasitesiyle çok daha fazla işi yapabilme yeteneğine sahip...

Yeni tasarımıyla insana daha çok benziyor.
asimo04.gif

ASIMO, Honda'nın otomobil üretiminin yanı sıra her zaman ve her yerde insanların hayatını kolaylaştırmak için çalıştığını, yeni projeler üretip gerçekleştirdiğini, hayallerini bir hayal olmaktan çok daha ileriye götürebildiğini kanıtlıyor.

Hayallerin gücüne inanan ve yaratıcı gücünden vazgeçmeyen Honda, insanlık için çalışmaya ve gerçekleştirdikleriyle herkesi şaşırtmaya devam edecek.

asimo ile alakalı bir video izlemiştim etkleyici

Artık onu tanımayan kalmadı. Robot teknolojisinde son sürüm :) İnşallah faydalı işler için kullanılır düzeye getirirler.

Belki hepınız biliyorsunuz ama youtube de asimo diye aratın listedeki ilk video asımonun yeteneklerını sergılıyo.. hakıkaten amazıng :)

keşke Türkiyemizden de robot çıksaydı süper olourdu değil mi arkadaşlar

Konuyla ilgili neredeyse bir A4 sayfas kadar yazi yazdim. Sonra baktim cok ucmusum, geri sildim.

Calisan daima kazanir, helal olsun honda.

Bizler seri portu bile programlamayi bilemezken, Rf sinyallerini kumanda etmekte zorlanirken, kafamizdaki projeleri ortaya cikaramazken, model ucak bile yapamazken, yabanci ulkedeki lise ogrencileri atelyelerde bunlardan not aliyorlar. Daha ne denilebilir ki!

Lisede hocalarima rf ile uzaktan kontrollu devre dedigimde, yapamazsin cok zor seni beni asar gibi sozleri hala kulaklarimda.
Bence biz gelistirmiyoruz, sadece taklit ediyoruz.

Lise 1.sinifa basladigimda ilk 1 ayda butun mesleki kitaplari okumustum meslegime olan ilgimden dolayi.

Arkadaslar ben 2000 senesi Elektronik yarismalarinda KOCAELI 1. si secildim liseler arasinda.

Sorsaniz ne biliyordum! Tabiki hicbirsey! Kaydirmali kaydedici yapmamizi istemislerdi bende yapmistim ve birkac basit soru iste..

Halen bu asamadayiz, Egitmenlerimiz mufredat diye tutturmus gidiyo.
Egitmenlerde kendini gelistirip yetisen nesilin elinden tutmali.
Bir op-amp bir amfi, bir yuruyen isik, bir guc kaynagi falan fistik ile mesleki elektronik egitim verilmez ya!

ogrenim goren ogrencide merak olsada birisi yardim etmedikce daima fikirlerini proje olarak ortaya cikaramiyo. Bu yardim da egitimcilerimizden gelmeli. Korktugunuz ogretmenlerden nasil yardim isteyebilirsiniz ki?

Honda bu robotlari seri uretim ile cogaltsin, bi tanede ben alicam.
Kullanmak icin degil! parcalayip mekanizmayi incelemek icin.

Gorusmek uzere...

sn yakupakgul söylediklerinizde çok haklısınız naapalım
bu Türkiyede sadece maaş için çalışan eğitimciler oldukça işimiz zorlaşıyor
sizinde dediğiniz gibi adamlar daha küçüklükten başlıyolar işe
bizimkiler ise daha üniversiteye gelmiş el feneri yapıyolar
eğitimcilerin bu sorunu ortadan kalkmadıkça bu Türkiyede bence teknolojik gelişim olmaz
çocuklara araştırmayı öğrenmeyi hırs yapmayı öğreteceklerine umutsuzluk aşılıyolar
asimo seri üretilirse fiyatı pahalı olur foumca ortaklaşa bitane alır tüm sistemlerini beraber inceler tartışırız... ;D
saygılarımla

harbi a... Bizimde milli bir robotumuz olsaydı ;)

Türkiye robot yapacak ancak ozaman biz göremeyiz.Torunlarımızın torunları görür.Türkiye teknoloji sadece dışarıdan alıyor ve hiç bişey yapmıyor.Sadece askeri projeler hariç onlarda olmazsa zaten halimiz harap olmuş.

Türkiye'de insansı robot yapılmamasının sebebinin, teknik yeterlilik ve bilginin sınırlı olmasından kaynaklandığını sanmıyorum. Piyasa koşulları ve pazar bu iş için uygun değil.

Sanayi robotu zaten yapilabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri