Asenkron motorun kumanda elemanları ile denetimi

PATRON16

Üye
Selamun aleyküm. Bugün hocadan " Asenkron motorun kumanda elemanları ile denetimi" adında bir ödev aldım (yaz okulu) Kapak yapılacak, içindekiler bölümü hazırlanacak, kaynak gösterilecek felan bunları ben yaparım fakat yazdığım konu ile ilgili minimum 5 sayfa yazı gerekiyor.

Sizden isteğim bu konuyu nasıl açıklayabilirim. Kumanda elemanlarını yazsam başlı başına 15 sayfayı geçiyor fakat bu kadarda abartı olmaz diye düşündüm hem zaten denetimi ile ilgilide birşey yapmam gerekiyor işte bir sorunda orada, kumanda elemanları ile denetimi derken ne demek istiyor onu anlayamadım.

Sorduğum sorulara cevap verirseniz sevinirim.

Forumu ilkkez ziyaret ediyorum konuyu doğru bir yerdemi açtım bilmiyorm yanlış ise özürlerimi kabul edip ve doğru bölüme taşırsanız memnun olurum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selamun aleyküm. Bugün hocadan " Asenkron motorun kumanda elemanları ile denetimi" adında bir ödev aldım (yaz okulu) Kapak yapılacak, içindekiler bölümü hazırlanacak, kaynak gösterilecek felan bunları ben yaparım fakat yazdığım konu ile ilgili minimum 5 sayfa yazı gerekiyor.

Sizden isteğim bu konuyu nasıl açıklayabilirim. Kumanda elemanlarını yazsam başlı başına 15 sayfayı geçiyor fakat bu kadarda abartı olmaz diye düşündüm hem zaten denetimi ile ilgilide birşey yapmam gerekiyor işte bir sorunda orada, kumanda elemanları ile denetimi derken ne demek istiyor onu anlayamadım.

Forumu ilkkez ziyaret ediyorum konuyu doğru bir yerdemi açtım bilmiyorm yanlış ise özürlerimi kabul edip ve doğru bölüme taşırsanız memnun olurum
Çok zor olmasın ; aynı zamanda internet arama motoruyla bulunmayan türden olsun soruların :)

asenkron motoru kumanda elemanlarıyla denetleme derken neyı kastetmıs ?
ornek olarak motoru normal akımdan fazla bır deger cektıgınde devreden cıkarp arıza sınyalı vermek gıbımı ?
yokda mcc ( motor direct control) panolarında oldugu gıbı işlevsel gereksınımlerıyle devreye alma yada cıkarma olayımı ?

asenkron motorun kumanda elemanları ile denetimi derken, kontaktör, termik ve benzeri kumanda elemanlarından bahsetmiş belli başlı kumanda elemanlarını açıklayıp, yıldız üçgen, ileri-geri, zaman ayarlı vb örnek kumanda devreleri uygulamalarını çizerek ve açıklayarak anlatırsan ödevini yapmış olursun sanırım.

asenkron motorun kumanda elemanları ile denetimi derken, kontaktör, termik ve benzeri kumanda elemanlarından bahsetmiş belli başlı kumanda elemanlarını açıklayıp, yıldız üçgen, ileri-geri, zaman ayarlı vb örnek kumanda devreleri uygulamalarını çizerek ve açıklayarak anlatırsan ödevini yapmış olursun sanırım.

qdn4t.png

Resimdeki gibi ilk sayfayı hazırladım bunun devamını asenkron motor buton, anahtar, lambalar ile nasıl kontrol edilir şeklinde mi hazırlıcam, o şekildeyse onu araştırdım bi sonuca ulaşamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri