asenkron motorun ileri geri yıldız üçgen çalıştırılmasının şeması

öncelikle merhaba arkadaşlar
bana asenkron motorun ileri geri yıldız üçgen çalıştırılmasının şeması lazım elinde olan varsa bana paylaşabilirmi acaba mesajlarınızı beklıyorum:confused:

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
forumda arama yaparsanız istediğiniz dökümanları bulabilirsiniz...

yıldız üçgen devren var ise kolay girişe büyük kw da kont.koy yönünü değiştir

bedirhan kardes tek kontaktörle yönü nasıl degiştirmeyi düsünüyorsun öyle birsey varsa bizde bilelim?

4 adet kontaktör ile yapılır...normal yıldız üçgen tekniğini uygularsın.kalan 1 adet kontaktörüde ileri geri mantığını uygulayarak iki adet ana kontaktör olacak şekilde devre tasarlanır. 2 nokta çok önemlidir.motor çalışırken stop konumuna alınınça ters yönde çalıştırmaya hemen başlanmmamlı biraz zaman geçmeli önlem olarak zaman rölesi konabilir 2.hususta kumandasında 2 adet ana kontaktörlerin N.C. kontakları mutlaka kullanılmalıdır.

4 adet kontaktör ile yapılır...normal yıldız üçgen tekniğini uygularsın.kalan 1 adet kontaktörüde ileri geri mantığını uygulayarak iki adet ana kontaktör olacak şekilde devre tasarlanır. 2 nokta çok önemlidir.motor çalışırken stop konumuna alınınça ters yönde çalıştırmaya hemen başlanmmamlı biraz zaman geçmeli önlem olarak zaman rölesi konabilir 2.hususta kumandasında 2 adet ana kontaktörlerin N.C. kontakları mutlaka kullanılmalıdır.

bu şekilde 4 kontaktörlü bağlantı yapıp çalıştırdınmı hiç.bağlantı şeklini kontrol ettim.yıldızda problem yok üçgene geçtiginde ise bobin uçlarından birine mutlaka aynı fazdan besleme yapılıyor.yalnız çok iyi kontrolle bu sorun aşılıyor bu seferde bobin uçlarına aynı fazdan besleme yapmamak için üst üste 2 kez değişiklik yapılıyor.sonuç devir yönü değişmedi.devreyi bobin uçlarınıda (u-x....v-y....w-z...) hesaba katarak kontrol et derim..

bu şekilde 4 kontaktörlü bağlantı yapıp çalıştırdınmı hiç.bağlantı şeklini kontrol ettim.yıldızda problem yok üçgene geçtiginde ise bobin uçlarından birine mutlaka aynı fazdan besleme yapılıyor.yalnız çok iyi kontrolle bu sorun aşılıyor bu seferde bobin uçlarına aynı fazdan besleme yapmamak için üst üste 2 kez değişiklik yapılıyor.sonuç devir yönü değişmedi.devreyi bobin uçlarınıda (u-x....v-y....w-z...) hesaba katarak kontrol et derim..

sayın sistem45 evet bu şekilde çok uygulama yaptım...hem kumandalı sistemlerini hemde otomasyonlu sistemlerini yaptım...

bağlantı şeklini kontrol ettim demişsiniz anlayamadım...ben şema ile çizmedimki....sanırım sizin ciziminiz yanlış olmuş?

nasıl yaptığını paylaşmak istersen sevinirim .şema ,çizim vs....

Benim yaptığım şekilde mutlaka sargı ucuna aynı faz denk geliyor

sayın sistem45 evet bu şekilde çok uygulama yaptım...hem kumandalı sistemlerini hemde otomasyonlu sistemlerini yaptım...

bağlantı şeklini kontrol ettim demişsiniz anlayamadım...ben şema ile çizmedimki....sanırım sizin ciziminiz yanlış olmuş?

kardeş fazla uğraşmadan yazdık senden özür +pop.üçgen kontaktörün besleme fazını sağ sol kontaktörlerinin çıkışından alınca sistem tamam ,yalnız bu durumda sağ sol kontaktörünü sık çalışan sistemlerde bir üstünü takmak iyi olur sanırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri