Asenkron motorun devir sayısıyla oynamak

sinan__

Üye
Ustalarım,4 kw,3 fazlı asenkron motorun devrini el ile kumanda etmek istiyoruz.Yani suyun giriş debisinin az oldugu zaman motorun yavaş dönüp az su tahliyesi,debi çoğaldıgı zaman elimizle devri cogaltıp cok su tahliye etmek istıyoruz.Bu konuyla ilkgili hiç bilgim olmadıgı için soruyorum.Forumda ve google da aradım ama ihtiyacımıza uygun birfşey bulamadım.Şamandıralı sistem zaten var su anda aklınıza bu gelmesin biz suyun devamlı tahliyesini istiyoruz.Şamandıra seviyenin üzerine cıkınca kesdiği için işimiza yaramıyor.Bu konuda nasıl bir sistem olabilir yardımcı olursanız sevınırım.İyi günlerç

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çok çevrimli kasnak veya sürücü kullanabilirsiniz.

Fahri bey mesajını okuduktan sonra arattım ama galiba cok cevrimli kasnak dediğimiz olay olmaz bunda cunki motorumuz dalgıç.Su altında calısacağı için boyle bişey olmaz dıye sanıyorum yada yanlış şeyleremı baktım bilmiyorum.Sürücülerde kontrolü,el ile yani nasıl diyim bir radyonun sesini cogaltıp acmak gibi oynayabilecegımız bır manuel sıstem yok dıye bılıyorum..Varsa sistemın adını markasını felan yazarsanız bakabılırım.Tesekkurler

Dalgıçsa,sürücüden başka çözümünüz yok.Aynen,radyo sesi açıp kapar gibi ! Simens,ABB,Schneider vs. birçok marka var.Bulunduğunuz yerde,hangisinin satıcısı var ise,ondan almanız daha akılcı olur !

Bir AC sürücü ve bir potansiyometre ile istediğiniz işlemi manuel olarak yapabilirsiniz.
Video size fikir verecektir.

Arkadaşların dediği gibi frenkans ile oynayarak motorun hızını artırıp azaltabilirsiniz. Bunuda bir ac sürücü ile yapmanız mümkün Ac sürücülerin üzerinde frekansı ayarlayabildiğiniz Pot mevcut sürücünün ayarlarından bu potu aktif ederseniz manuel olarak istediğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca dediklerinizi bir otomasyon sistemi kurup otomatik olarak yaptırmanızda mümkün. Debi ölçeriniz mevcut ise bundan gelen bilgileri bir plc'ye girip ac sürücünün frekansını otomatik ayarlayabilirsiniz. UYgun bir sürücü arıyorsanız GMT veya Delta ac sürücülerine bakın.

Pompalar, anma devırlerınde,(n) belirtilmiş yukseklıge (hm) yıne belirtilmiş debiyi (Q) basmak üzere tasarım ve dızayn edilmişdir. Eger devirde düşme yapar /yaptırısanız, suyu yuksek bır yere basıyorsanız o yukseklıge suyu cıkartamıyebilirsiniz. Yok, hemen yakına tahlıye edıyorsanız işnizi görebilir ama devirle çok oynamamanız gerekır.

Ustalarım,4 kw,3 fazlı asenkron motorun devrini el ile kumanda etmek istiyoruz.Yani suyun giriş debisinin az oldugu zaman motorun yavaş dönüp az su tahliyesi,debi çoğaldıgı zaman elimizle devri cogaltıp cok su tahliye etmek istıyoruz.Bu konuyla ilkgili hiç bilgim olmadıgı için soruyorum.Forumda ve google da aradım ama ihtiyacımıza uygun birfşey bulamadım.Şamandıralı sistem zaten var su anda aklınıza bu gelmesin biz suyun devamlı tahliyesini istiyoruz.Şamandıra seviyenin üzerine cıkınca kesdiği için işimiza yaramıyor.Bu konuda nasıl bir sistem olabilir yardımcı olursanız sevınırım.İyi günlerç

2 yolu var,

1. hz i degiştirerek,
2. akımı sınırlayarak
ama her ikisindede motorun ömrünü kısaltırsınız..... bunu yapabileek cihazlar satılıyor ama dalgıca yazık..

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri