Asenkron Motorlarda Güç Hız İlişkisi

konuyu fazlada uzatmaya gerek yok sonuçta hız arttıkça çekilen akımda artar. :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cekilen akim artinca motorun sargilari isinir motor isinma sonucu yanar kolay gelsin.

Arkadaslar kücük bir katkida ben de bulunmak isterim.
M~I Döndürme momenti ile akim dogru orantilidir
ayrica I=U/XL ve
XL=2.П.f.L
Yukaridan da anlasilacagi gibi frekansi yükseltirsek XL yükselmis olur. Ve XL in yükselmesi bizim icin (gerilim maksimum düzeyde ise)akimin dolayisiyla momentin düsmesi demektir. Devir yükselmis olmakla birlikte moment azalmistir.
ve biliyoruz ki Frekans konvertörleri trafo degildir yani gerilimi yükseltemezler ama icindeki kondansatörler sayesinde voltaji maksimum degerinden depolarlar.380V bizim efektif degerimizdir bu yüzden 430 V okuyabiliyorsunuz.

ii günler bende ikitane motor varda motor etikentinde
400 üçgen / 690 yıldız 14.8A / 8.5A 7.5kw 1442 min
480 üçgen / 830 yıldız 14.8A / 8.5A 9kw 1725 min bunlardan başka birşey yazmıyor bu motoru nasıl bağlamam gerektiğinde yardımcı olurmusunuz şimdiden yardımlarınız için tşkkürlr birde bu motor dahlender mi yoksa diğer motorlardan mı ?

Arkadaşlar 87 Hz uygulaması diye birşey duydunuz mu?

Bu uygulamayı incelerseniz bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Kısaca Açıklayacak Olursak:
50Hz de 230/400V olan bir motoru 230V olarak Üçgen Bağladığınızda 50Hz de 230V uygularsanız nominal akımında Nominal Gücünü alırsınız. Şebekeniz 400V ise invertör ile voltajı ve frekansı U/f oranını bozmadan arttırırsanız 400V da 87 Hz e ulaşırsınız. Üstelik motor Nominal akım çekmeye devam ederken Şaft Gücü 1,73 katına çıkar...

Burada dikkat edilmesi gereken, belli bir güçten yukarıda 230V/400V motor dan ziyade 400V/690V motorlar piyasada yaygın olmasıdır.

bu arada bu konuyu baştan sona okudum ve çok yanlış bilgiler yazıldığını gördüm. Çok temel konuların bile anlaşılamamış olması oldukça üzücü...

Sertlans,

Motorlara nasıl yolvereceğini ve şebekenin voltaj ve frekansını bildirirsen yardımcı olabiliriz

Hız arttıkça akım artar diye bende düşünüyordum. Sürücü parametrelerini motoru çalıştırırken inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar 87 Hz uygulaması diye birşey duydunuz mu?

Bu uygulamayı incelerseniz bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Kısaca Açıklayacak Olursak:
50Hz de 230/400V olan bir motoru 230V olarak Üçgen Bağladığınızda 50Hz de 230V uygularsanız nominal akımında Nominal Gücünü alırsınız. Şebekeniz 400V ise invertör ile voltajı ve frekansı U/f oranını bozmadan arttırırsanız 400V da 87 Hz e ulaşırsınız. Üstelik motor Nominal akım çekmeye devam ederken Şaft Gücü 1,73 katına çıkar...

Burada dikkat edilmesi gereken, belli bir güçten yukarıda 230V/400V motor dan ziyade 400V/690V motorlar piyasada yaygın olmasıdır.

bu arada bu konuyu baştan sona okudum ve çok yanlış bilgiler yazıldığını gördüm. Çok temel konuların bile anlaşılamamış olması oldukça üzücü...
Ben bahsettiğiniz motorlardan gördüm,gerçi şebekeden besleniyordu ama gövdesi eşdeğerlerine göre daha büyüktü diye hatırlıyorum,Biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Arkadaşlar düşük devirlerde güç de düşer,tabiki yük yoksa....Sonuçta akım da önemli bir çarpan.15Hzden 120hz'e kadar motorlarım var.Hızın düşük ya da yüksek olması tork ve moment ile alakalıdır.Düşük hızda tork,yüksek hızda moment düşer...Etiketi 1500d'd bir motor da 50hz'de 1500d'd 'dır...Hızını artırdıkça devri de artar.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri