Asenkron motorla elektrik üretmek (suyun döndürme gücü ile)

Merhaba arkadaşlar;
Sincap kafesli 1.2kW monofaze asenkron motor yardımı ile suyun döndürme gücünden elektrik üretmek istiyorum. Üretmek istediğim elektriğin, suyun döndürme gücü motorun devir sayısını azaltığı ya da arttırdığı zamanlarda da motordan elektrik alan cihazların etkilenmesini istemiyorum. Yani gerilim değişimleri evdeki cihazlara zarar vermemeli. Bunun için gerekli düzenek ve kullanacağım yardımcı elemanlar ne olabilir. Normal bir baraka tarzı yayla evinde tv, televizyon ve bir kaç aydınlatma elemanı kullanılacaktır. şimdiden herkese teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
birincisi 1 fazlı asenkron motoru modifiye etmeden elektrik alamazsınız. ikincisi elektrik ürettiniz diyelim alternatörün devir sayısı direk frekansı ve gerilimi etkiler alıcıların olumsuz etkilenmemesi için devir sağbit tutulmalı bu işte hobi amaçlı amatör projelerde bir hayli zordur. sizin mekanik bilginize ve becerinizle alakalı. Bir başka yol ise elektriği DC uretmek veya AC gerilimi dogrultarak invertör gibi devre ile sağbit gerilim ve frekans almak. ikinci yöntem pahalı ancak daha basittir.

Onur Bey; İkinci yöntemi uyguladığımızı farz edelim. Bu durumda invertörün girişine motordan gelen elektriği bağlamamız gerekecek. Motordan gelen enerjiyi invertöre bağladığımız zaman normalde var olan gerilim dalgalanmaları invertöre zarar vermeyecek midir? Eğer verecek ise buna nasıl bir önlem alabilirim?

evet direkt bağladığınız taktirde dalgalanmalardan invertörde etkilenir. bu işin çözümünde de iki yol vardır. birincisi motordan aldığınız dc gerilimi regüle devreleriyle sağbit tutmak ve invertöre iletmek. ikinci yol yine regüle edip çıkışı aküye bağlayarak aküyü sarj etmek ve aküden invertörü beslemek. ikinci yol en iyi ve güvenli yöntemdir. cünkü akü bu sistemde iyi bir regüle sağlayacaktır. Size sayın Şef ustanın açmış olduğu rüzgar enerjisi ile elektrik üretme konularını incelemenizi öneririm. çünkü ikiside temelde aynı konular.

Bahsettiğiniz konuyu inceledim. Asenkron motordan ac gerilim alıyoruz. Kayıplar fazla ama önemli olan kayıptan ziyade enerjiyi standart aralıklarda kullanmak. Debinin hızına göre yükselen ve alçalan voltajlarda (450v-100v) en küçük aralığı yakalamak. Evet regüle edici bir devre kullanmamız gerekli. Peki bu regülasyon nasıl olabilir? Nasıl bir devre kullanmalıyız. Hazır olarak satılan bir yer veya regülasyon devresi var mıdır? Biraz fazla soru soruyorum ama piyasa ile ilgili pek fazla bilgim yok. Sabrınıza sığınır yardımlarınız için teşekkür ederim.

bu tür projeler kişiye özel oldugu için ya siz piyasaya uyacaksınız yada piyasayı kendinize uyarlayacaksınız. piyasada regüle devreleri tabiki vardır ama belirli standartlar içindedir. örneğin 450-100 volt aralığındaki gerilimi regüle edecek devre bulamazsınız. onun için ya kendinize özgü devre tasarlayacaksınız yada siz standartlara uygun gerilim üreteceksiniz. bu işlerin en büyük zorluğuda budur zaten. bakın 2 satırda sistemin nasıl olması gerektiğini yazdım size. ama gelin uygulayın derseniz bana bütün sistemin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamakta zorlanırım belkide yapamam.

Ac asenkron yerine AC senkron motor kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Ha keza siz üretecenizi kızılırmak nehrine bağlamayacaksınız.
Senkron diyorum neden:
Suyun debisi arttıkça gerilim değerinizde artar. Siz üstüne üstlük birde gerilim ayarlayıcı sistem kurmanız gerekir.
Senkron motorda çok basit bir şekilde gerilimi ayarlayabilirsiniz.

Asenkron motordan elektrik üretebilmek için öncelikle o motorun uzun yıllar çalışmış olup, rotorunda mıknatısiyet olması gerekir. Böyle olsa bile 1,2 kw. motordan 1,2 kw güç alınır anlamına gelmez. Ayrıca motor etiketinde yazan devrin üzerinde bir devirle döndürmek gerekir.
İkinci konu ise direk 220 v. üretildiğinde devreye alıcılar girip çıktığında devir sayısı değişecektir. Bu durumda hem gerilim hem de frekans değişecektir. Aslında bu elektronik bir devre ile suyun çıkışına bağlanan bir vanaya kumanda ederek sağlanabilir.

Benim önerim ise direk 220 v. yerine asenkron motoru modifiye ederek, yani bobinlerini söküp, daha kalın tel kullanıp, rotoruna da neodyum mıknatıs yapıştırmak suretiyle güzel bir alternatör yapmak. 12, 24 veya 48 volt ac üretip, köprü diyotla dc.ye çevirip akü şarj etmektir. Üstelik öyle 1500 devirlere ihtiyaç yok. 300 devirde 20-30 amper alınabilir. Akü çıkışına inverter kullanarak evdeki tüm alıcılar çalıştırılabilir.

Son düzenleme:
Asenkron motordan elektrik üretebilmek için öncelikle o motorun uzun yıllar çalışmış olup, rotorunda mıknatısiyet olması gerekir. Böyle olsa bile 1,2 kw. motordan 1,2 kw güç alınır anlamına gelmez. Ayrıca motor etiketinde yazan devrin üzerinde bir devirle döndürmek gerekir.
İkinci konu ise direk 220 v. üretildiğinde devreye alıcılar girip çıktığında devir sayısı değişecektir. Bu durumda hem gerilim hem de frekans değişecektir. Aslında bu elektronik bir devre ile suyun çıkışına bağlanan bir vanaya kumanda ederek sağlanabilir.

Benim önerim ise direk 220 v. yerine asenkron motoru modifiye ederek, yani bobinlerini söküp, daha kalın tel kullanıp, rotoruna da neodyum mıknatıs yapıştırmak suretiyle güzel bir alternatör yapmak. 12, 24 veya 48 volt ac üretip, köprü diyotla dc.ye çevirip akü şarj etmektir. Üstelik öyle 1500 devirlere ihtiyaç yok. 300 devirde 20-30 amper alınabilir. Akü çıkışına inverter kullanarak evdeki tüm alıcılar çalıştırılabilir.

Sn Sef usta size bir sorum olacak. Asenkron motorun sargilarina dokunmadan rotoruna miknatis yapistirarak birebir verimli calisan altarnator elde edebilrmiyiz. Ornegin 3 kW motordan 3 kw alternator elde edebilirmiyiz. Cikis gerilimi normal sebeke gerilimi olacak 220 veya 380 vede dizel motorla tam devrinde cevrilecek 4 kutupluysa 1500 dd 2 kutupluysa 3000 dd. Daha once tecrube etmissinizdir diye soruyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri