Asenkron motor uzmanlarına...

Şu an böyle bir ihtiyacım yok.Biraz fikir cimnastiği için;

Asenkron motorun frekans sıçramasına vereceği cevap konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

Örneğin 30 hz de çalışan bir motora bir change over ekipmanı vasıtasıyla 60 hz verirsek nasıl bir tepki verir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Asenkron motorlarda bilindiği gibi devir sayısı
1.Kutup sayısı değiştirilerek
2.Frekans değiştirilerek
3.Uygulanan gerilim değeri değiştirilerek
4.Rotoru sargılı asenkron motorlarda rotora bağlana direnç değeri değiştirilerek ve
5.Rotor sargılarına harici bir kaynaktan gerilim uygulayarak değiştirilebilir.

Asenkron motorun devir sayısı n=60.f /p ile hesaplanabilir.Motorun 2 kutuplu oldugunu varsayarsak
30Hz için motor devir sayısı n=60.30/1 =1800 d/d olarak bulunur. (P=tek kutup sayısı)
Frekansı 60 hz yaparsak devirsayısı n=60.60/1=3600 d/d olacaktır.

Bildiğim kadarını paylaşmaya çalıştım hatalarım olabilir.Saygılar...

Teşekkürler.

Benim burda öğrenmek istediğim.Sizin verdiğiniz örneği ele alırsak.1800 d/dak ta çalışan bir motorun devrini birden 3600 d/dak yaparsak, motorun hareketinde , fonksiyonel analizinde nasıl bir değişim olacağı ve bu change over işlemini ne kadar sıklıkla yapabileceğimiz yönünde.

Merhaba arkadaşım, 30 Hz ile 60 Hz arasındaki oran 2 olduğundan dolayı motor gücü 8 kat artar. Burada önemli olan, 30 Hz lik motorun gücü ne kadar. Motorun yükünüde bu na görte değiştirmeniz gerekecektir, V/f oranı sabit olacak şekilde bunları söyledim. Ayrıca motorun gücü ne kadar değişmesi gerekiyor, istediğiniz bir güç varmı bunları bilmek gerekiyor çünkü akım,güç, sarım sayısı tel kesiti bunların hepsi değişebilir veyabazıları.Siz frekansı arttırırken neler istiyorsunuz onu belirlemişseniz ona göre tekrar cevap vermeye çalışırım ,kolay gelsin.

Pardon Motoru GÜcÜ Nasil 8 Kat Artar Anlamadim.

Bu motorun fan veya pompa yükü varsa hızın artmasından dolayı, yükün çektiği güç , hızların oranının küpüne eşittir. Bu yüzden yükün çektiği güç 8 katına çıkar . Normalde motorun gücü 2 katına çıkar, p2=p1*f2/f1 formülünden. önceki açıklamada cümleleri yeterince kullanmadığım için karışıklık oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri