Asenkron motor omajını bulma

Aynen öyle aslında sormak istediğim buydu.

Olayı aydınlattığınız için teşekkürler. Tabiki 1 sargının direncini soruyorum. Sargılar arası derken arkadaşların kafasını biraz karıştırdım sanırım. Ama basit bir soru diye düşündüğüm için fazla üstünde durmamıştım. Peki asıl konuya dönecek olursak, bu direncin kaynağı nedir.

hesaplama hakkında bende bilgi yok fakat pratikte yeni motorun etiket bilgileri ile sargı dirençlerini ölçüp kaydediyoruz. gelecekte aynı motorda veya benzer motorlarda problem yaşandığında bu veriyle karşılaştırıyoruz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Biz EML de iken abdullah görkem isimli hocanın BOBINAJ isimli kitabı okulda ders kitabimizdi. İnternette mevcut .

Aynen öyle aslında sormak istediğim buydu.

Olayı aydınlattığınız için teşekkürler. Tabiki 1 sargının direncini soruyorum. Sargılar arası derken arkadaşların kafasını biraz karıştırdım sanırım. Ama basit bir soru diye düşündüğüm için fazla üstünde durmamıştım. Peki asıl konuya dönecek olursak, bu direncin kaynağı nedir.
1. O direncin kaynağı bakır telin kendisidir, yani sarımın direnci.
2. Motorlarda 0.3 ohm ile 1 ohm arası olur.
3. Motoru Multimetre ile kontrol etmek isterseniz sadece izolasyon direncine bakabilirsiniz Ancak bunu izolasyon test aleti ile ölçmek daha doğrudur. (Veya kopukluk varmı diye ölçebilirsiniz).
4.Multimetre ile aşağıdaki devreyi kurarak motor sargılarını ölçebilirsiniz. (Her sarımdaki voltajın aynı olması gerekir.
5. Izolasyon tablosunu da ekledim (@tahagor benzer bir tabloyu eklemiş)
Kolay gelsin

motor_test.png

Motor_Izolasyon.png

Ekli dosyalar

• motor_test.png
    motor_test.png
    66.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
1. O direncin kaynağı bakır telin kendisidir, yani sarımın direnci.
2. Motorlarda 0.3 ohm ile 1 ohm arası olur.
3. Motoru Multimetre ile kontrol etmek isterseniz sadece izolasyon direncine bakabilirsiniz Ancak bunu izolasyon test aleti ile ölçmek daha doğrudur. (Veya kopukluk varmı diye ölçebilirsiniz).
4.Multimetre ile aşağıdaki devreyi kurarak motor sargılarını ölçebilirsiniz. (Her sarımdaki voltajın aynı olması gerekir.
5. Izolasyon tablosunu da ekledim (@tahagor benzer bir tabloyu eklemiş)
Kolay gelsin

Ekli dosyayı görüntüle 91133

Ekli dosyayı görüntüle 91132

üstadım, 1. ve 2. maddelerinizde motorun bir sargısının omik direncinden mi bahsediyorsunuz?

daha öncede belirttiğimiz gibi motor gücü düştükçe sargı direnci artar. konu sahibi arkadaşımız sargı direncini yaklaşık 50 ohm ölçmüş. muhtemelen bu motor 1.5 KW'tan çok daha ufak bi motor. yani partikte görülmeyecek, olmayacak bi direnç değil. siz motorlarda omik direnç 0.3 ile 1 ohm arasıdır diye bi genelleme yapınca durumu garipsedim.

Gidip biz ölçseydik şu motorun omik direncini daha kolaydı herhalde. Bitmedi sabahtan beri tantanasi maşallah.

Son düzenleme:
İzolasyon megerle,sargı direnci milohm -
metre ile ( kaliteli ölçü aleti olmak şartiy-
le ) yapılır.Bunun dışındaki ölçümler traş-
tan öteye geçmez.Megerde,tercihen kol-
lu tip !

Son düzenleme:
tan öteye geçmez.Megerde,mümkünse
kollu tip !
Aşığım kollu megere. Pil mil yok . Ver coşkuyu pehlivan . Kuvvetlice cevir .

tan öteye geçmez.Megerde,mümkünse
kollu tip !

haklısınız fakat sahada elde ne var ise onun üzerinden sonuç almaya çalışıyoruz. bu bazen seri lamba bazen avometre olabiliyor.

Gidip biz ölçseydik şu motorun omik direncini daha kolaydı herhalde. Bitmedi sabahtan beri tantanasi maşallah.

şu video benim açımdan olayı güzel özetliyor vesselam:

motor bilgileri:
0.12kw
380V/Y
0.39A
2800 d/dak

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye