Asenkron motor omajını bulma

Merhabalar, normal etiket değerlerine sahip bir asenkron motoru ölçüyorum ve sargılar arası 45 50 ohm arası bi değer okuyorum. Motor sağlam ama neden 45 50 ohm arası gösteriyor. Etiket değerleri üzerinden bu motorun omajının ne olması gerektiğini nasıl bulabilirim. Hesaplama yöntemi nasıldır.
Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sagri arası derken sargı arası izolasyonu kast ediyorsunuz sanirim. Direnç degeri voltajin 5kati omaj yeterli minimum için 3 fazlida 50ohm biraz az gibi geldi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar ya başlık sahibi derdini anlatamadı ya da siz başlıkta anlatılanı anlayamadınız. Başlık sahibi sargılar arası dirençten bahsetmiş. Sargılar arası direncin 1 2 3 ohm olduğu nerede görülmüş(motor sağlamsa).

Siz sargılar arası direnci ölçerken her sargıyı ayırmıyor musunuz birbirinden? Ben sargının kendi direncini hiçbir cümlemde ima etmedim. Sargının kendi direnci motor bilgilerine göre değişiklik gösterir. Ama siz ısrarla yanlış anlamaya devam ediyorsunuz. Benim illa sargılar arası direnç yerine izolasyon testi mi demem gerekiyor??

Hiç, 22, 37, 45 kw veya daha üstü gibi motor gördun ve direnç ölçmen gerekdimi
Uzay aracı kadar filan mı yoksa namık baba :)
Arkadaşlar ya başlık sahibi derdini anlatamadı ya da siz başlıkta anlatılanı anlayamadınız. Başlık sahibi sargılar arası dirençten bahsetmiş. Sargılar arası direncin 1 2 3 ohm olduğu nerede görülmüş(motor sağlamsa).

Siz sargılar arası direnci ölçerken her sargıyı ayırmıyor musunuz birbirinden? Ben sargının kendi direncini hiçbir cümlemde ima etmedim. Sargının kendi direnci motor bilgilerine göre değişiklik gösterir. Ama siz ısrarla yanlış anlamaya devam ediyorsunuz. Benim illa sargılar arası direnç yerine izolasyon testi mi demem gerekiyor??
Etiket değerleri üzerinden hesaplanıyor mu ? Arkadaş onu da ilave etmiş? Etiket değeri üzerinden izolasyon değeri nerede hesaplanıyor. Valla ben hiç duymadım.
Edit : Hemen tövbe ediyorum. Volt başına 1000 ohm denilen efsane formül var :)

Son düzenleme:

Sargi direnci: bir sarginin direncidir. örnek (U1-U2) sargisinin direnci ifade edilir.

Sargilar arasi direnç: her ne kadar sikintili bi ifade olsa da anlatilmak istenen (U1-U2), (V1-V2) ve (W1-W2) sargilarinin iki ucu arasinda olculen direnctir. Yani iki farkli sargi arasindaki direnc degil ayni sarginin iki ucundan olculen direnctir. Kisaca sargilar arasi direnc denildiginde 3 ayri sargininda direncini olcmus olmaniz gerekiyor.

Govde-sargilar arasi izolasyon direnci ile sargilar arasi izolasyon direnci daha farkli kavramlar.

Genel geçer bir tablo
IMG_20220924_124131.jpg

Sargi direnci: bir sarginin direncidir. örnek (U1-U2) sargisinin direnci ifade edilir.

Sargilar arasi direnç: her ne kadar sikintili bi ifade olsa da anlatilmak istenen (U1-U2), (V1-V2) ve (W1-W2) sargilarinin iki ucu arasinda olculen direnctir. Yani iki farkli sargi arasindaki direnc degil ayni sarginin iki ucundan olculen direnctir. Kisaca sargilar arasi direnc denildiginde 3 ayri sargininda direncini olcmus olmaniz gerekiyor.

Govde-sargilar arasi izolasyon direnci ile sargilar arasi izolasyon direnci daha farkli kavramlar.
Evet sıkıntılı bir ifade, yıldız yada üçgen bağlantılar boşta ise izolasyon olur. Değilse sargılarin dirençleri olur ama 40-50ohm izolasyon için çok düşük. Sargı dirençleri için çok yüksek bir değer. 6.4kV og motorlarimiz da var ama sargı dirençleri 50ohm yok.
Yada yardımcı sargılı tek faz makine olmasın sizin makine?

Son düzenleme:
Genel geçer bir tablo
Ekli dosyayı görüntüle 91118

Evet sıkıntılı bir ifade, yıldız yada üçgen bağlantılar boşta ise izolasyon olur. Değilse sargılarin dirençleri olur ama 40-50ohm izolasyon için çok düşük. Sargı dirençleri için çok yüksek bir değer. 6.4kV og motorlarimiz da var ama sargı dirençleri 50ohm yok.
Yada yardımcı sargılı tek faz makine olmasın sizin makine?

Uç fazli asenkron motorlarin gucu arttikca sargi dirençleri duser, gucu azaldikca sargi direncleri artar. Sami bey ve sayin zeybek'in tespitleri dogrudur.

Not: bahsi gecen "sargi direnci"yle ayni sarginin iki ucundan alinan direnc kastedilmistir.

Sagri arası derken sargı arası izolasyonu kast ediyorsunuz sanirim. Direnç degeri voltajin 5kati omaj yeterli minimum için 3 fazlida 50ohm biraz az gibi geld

Sagri arası derken sargı arası izolasyonu kast ediyorsunuz sanirim. Direnç degeri voltajin 5kati omaj yeterli minimum için 3 fazlida 50ohm biraz az gibi geldi.
Normal 3 fazlı asenkron motor ölçümü yaparken iki sargı arasındaki ohm değerini söylüyorum. 3 sargıyıda şönt baralarını çıkarıp u v v ve u1 v1 w1 arasını ölçtüğümde belli bir ohm değeri gösteriyor, buraya kadar herşey normal. Ama bu ohm değeri her motora göre farklılık gösteriyor. Atıyorum 15 ohm gösteriyorsa neden 15 ohm neden 20 değil 😄
Normal 3 fazlı asenkron motor ölçümü yaparken iki sargı arasındaki ohm değerini söylüyorum. 3 sargıyıda şönt baralarını çıkarıp u v v ve u1 v1 w1 arasını ölçtüğümde belli bir ohm değeri gösteriyor, buraya kadar herşey normal. Ama bu ohm değeri her motora göre farklılık gösteriyor. Atıyorum 15 ohm gösteriyorsa neden 15 ohm neden 20 değil 😄
Motor böyle

Ekli dosyalar

• IMG_20220915_122120.jpg
    IMG_20220915_122120.jpg
    268.1 KB · Görüntüleme: 6

Aynen öyle aslında sormak istediğim buydu.

Olayı aydınlattığınız için teşekkürler. Tabiki 1 sargının direncini soruyorum. Sargılar arası derken arkadaşların kafasını biraz karıştırdım sanırım. Ama basit bir soru diye düşündüğüm için fazla üstünde durmamıştım. Peki asıl konuya dönecek olursak, bu direncin kaynağı nedir.

Markaya ve devir sayısına göre bile farklı
olabilir.Daha fazla bilgiyi Kulman'ın Elekt-
rik Makinaları kitabında bulabilirsiniz.İs -
terseniz,o kitaptan yararlanarak,kendiniz-
de istediğiniz motoru hesaplıyabilirsiniz. :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan