Asenkron motor ile konveyör kontrolü

Cksnatalar

Üye
Merhabalar,

10 metrelik bir konveyör üm var üzerinde askenron bir motor 0,75 kW 3Faz ve redüktör var
S71200,Sinamics v20 ile kontrol edicem adımı yani mesafeyi saniye ile ayarlamayı düşünüyorum ama senkron çalışırımı bı servo performansı beklemiyorum ama
örn.10sn=50cm ilk adımda sonraki adımlar ilerledikçe sapma olurmu 5,10 cm sapma sorun olmaz ama ne gibi sorunlar çıkabilir ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Saniye ile senkron calismaz
Bir sure sonra kayar
Servo motor kullanin pulse sistemiyle istediginiz cm mt uzunlukta calisir durur kalkar ne istiyorsaniz

Bir durmasi gereken yerlere sensor koyun ve bir isaretleyici ozman olabilir

Son düzenleme:
Merhabalar,

10 metrelik bir konveyör üm var üzerinde askenron bir motor 0,75 kW 3Faz ve redüktör var
S71200,Sinamics v20 ile kontrol edicem adımı yani mesafeyi saniye ile ayarlamayı düşünüyorum ama senkron çalışırımı bı servo performansı beklemiyorum ama
örn.10sn=50cm ilk adımda sonraki adımlar ilerledikçe sapma olurmu 5,10 cm sapma sorun olmaz ama ne gibi sorunlar çıkabilir ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler.
Bantların ani durması hem bant ek yerinde hemde bandın kendisinde mekanik stres yaratır. Zamanla bu noktalardan sorun çıkabilir ( küçük servo motorlu sistemler hariç )
Bant durduktan sonra ne kadar daha ataletle döneceğinin de hesabını yapmak sanırım mümkün değil, varsa da ben bilmiyorum . Ama sizin bandınız çok kısa olduğundan dediginizden çok fazla ataletle döneceğini sanmıyorum. Test edip görmeniz, gerekirse ona göre stop vermeniz gerekebilir .

Son düzenleme:
Bir sure sonra kayar
Servo motor kullanin pulse sistemiyle istediginiz cm mt uzunlukta calisir durur kalkar ne istiyorsaniz

Malzemeleri almışlar bile hocam benim seçimim değil maalesef ben mevcut ile durumu kurtarmaya çalışıyorum

sensörler arası çalışabilir yani mesafeleri sensörler ile berlirlersem

Malzemeleri almışlar bile hocam benim seçimim değil maalesef ben mevcut ile durumu kurtarmaya çalışıyorum

sensörler arası çalışabilir yani mesafeleri sensörler ile berlirlersem
Anca o sekilde olur invertor durma zamanini ayarlarsiniz reduktorunuz kaca kac bilmiyorum ama bant uzun muhtemelen durur

Sadece konveyör icin plc kullanmaniza gerek yok baska ek sistem yoksa tabi

Bantların ani durması hem bant ek yerinde hemde bandın kendisinde mekanik stres yaratır. Zamanla bu noktalardan sorun çıkabilir ( küçük servo motorlu sistemler hariç )
Bant durduktan sonra ne kadar daha ataletle döneceğinin de hesabını yapmak sanırım mümkün değil, varsa da ben bilmiyorum . Ama sizin bandınız çok kısa olduğundan dediginizden çok fazla ataletle döneceğini sanmıyorum. Test edip görmeniz, gerekirse ona göre stop vermeniz gerekebilir .
Motor 0,75 kW 50hz 1440rpm ile dönüyor
Redüktör 0,75kW=130rpm veriyo
Enerjiyi kestigimde 1,2 saniyelik gecikme belki olur diye düşünüyorum redüktör baya fren görevi görücek ama deneyip gorucem 12 adet benzer bela var başımda :)

Anca o sekilde olur invertor durma zamanini ayarlarsiniz reduktorunuz kaca kac bilmiyorum ama bant uzun muhtemelen durur

Sadece konveyör icin plc kullanmaniza gerek yok baska ek sistem yoksa tabi
Robot kol ile de haberlesicek konveyör dolu ise parça bırakmayacak ve kamera kontrolü de var eksik enjeksiyonda farklı pozisyona bırakıcak parçaları deniyicem bakalim en kötü motor yedek duracak servoya geçicem
Bu bantlar neden durup kalkmasi gerekiyor
Parça yoksa üzerinde boşa çalışmasın enerji verimliliği bir nevi parça varsada parça boyu kadar ilerlesin ki konveyör dolsun

Son düzenleme:
Bir sure sonra kayar

Peki üstadım sürücüye fren direnci bağlansa nasıl olur. Fren direncinin dc bara geriliminin yükselmemesi konusunda faydası olduğunu biliyorum fakat hassas olmasa da kısa mesafe duruş farkındalığı yaratıyor mu acaba . Internette çok bilgi var bu konuda karman çorman.

Her surucuye frenleme direnci takilmaz surucuye bagli motor enerji kesildiginde yukte donmeye devam ederken jeneratör gibi elektrik uretir geri besleme yapar inverter bunu dc ye cevirir frenleme direnci ile bunu onleriz
Belli bir durus hassasiyetise saglar

Mekanik fren gibi olmaz tabiki
Robot kol ile de haberlesicek konveyör dolu ise parça bırakmayacak ve kamera kontrolü de var eksik enjeksiyonda farklı pozisyona bırakıcak parçaları deniyicem bakalim en kötü motor yedek duracak servoya geçicem

Parça yoksa üzerinde boşa çalışmasın enerji verimliliği bir nevi parça varsada parça boyu kadar ilerlesin ki konveyör dolsun
Konveyorun dolu oldugunu reflektorlu sensorler ile ayarlayabilirsiniz cekmede gecikmeli roleler ile

Mesela sensorun onunde 2 saniye bekledigi zaman invertor stop gibi

Siz plc kullanacaginiz icin yazilim ile bunu ayarlayabilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri