Asenkron motor ile ilgili bir soru

upload_2017-4-13_10-13-0.png

Bu etiketteki motor yıldız bağlamamız lazım bunu biliyorum fakat merak ettiğim şeyler var

1. Bu motoru üçgen 380 bağlarsak ve tam yükte çalıştığını farz edersek ne kadar akım çeker?
2.Motora neden ve nasıl zarar verir?

upload_2017-4-13_10-15-53.png

Şu etiketteki motora yıldız üçgen yol verdik. diyelim

3. yıldızda tek fazdan kaç Amper ölçeriz ve hat akımımız nedir
4.Üçgende tek fazdan kaç Amper ölçeriz ve hat akımımız nedir?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• upload_2017-4-13_10-11-35.png
    upload_2017-4-13_10-11-35.png
    90.8 KB · Görüntüleme: 21
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Böyle birşeyi sakın deneme motoru yakarsın yazık olur.Nedenine gelirsek etiket değerinde görüldüğü gibi motorun sargı direnci üçgende 220 volt olacaktır.Bu sargı direncine 380 volt uygulayıp yüke bindirmesen boşta çalışsa dahi motor yanacaktır.İkinci etiketteki motorun çalışma rejimi üçgendir ve siz bunu yıldızda çalıştırırsanız gücü üç 1/3 olacaktır.Yüke bindirdiğinizde gücü 3 te bire düştüğünden yükü kaldıramayıp aşırı ısınıp yine yanacaktır.Yıldız da ve üçgende tam yükteki çekeceği akımlar verilmiş zaten ama şu detay var bunlar tam yük değerleridir.Motorun iş yaptığı yük motor gücünden düşükse akımlarda etiket değerinden düşük çıkacaktır.

Son düzenleme:
Birinci durumda üçgen 380 verirsek 220 istenen yere 380 vermiş olacağız. Peki burada P=1.732*U*I*cosq formülünden U artınca I azalır diye miyomuyuz? Sonuçta motor gücü sabit.
( Biliyorum ama hep ayrıntıları düşünüyorum ve kendimi sürekli çıkmaza sokuyorum)

Önemli olan direnç değeridir gerilim ne kadar yüksek ise üzerine düşecek akımda artacaktır.Mesela motor sargı direncini 5 ohm olarak kabul edelim

220 /5 = 44 amper 380 /5 = 76 amper direnci sabit gerilimi değiştirirsek bu durum olur.Rakamları kafadan yazdım senin etiketle alakası yok

Birinci durumda üçgen 380 verirsek 220 istenen yere 380 vermiş olacağız. Peki burada P=1.732*U*I*cosq formülünden U artınca I azalır diye miyomuyuz? Sonuçta motor gücü sabit.
( Biliyorum ama hep ayrıntıları düşünüyorum ve kendimi sürekli çıkmaza sokuyorum)

Ayrıntı düşünüyorsanız internetten bağımlı ve bağımsız değişken nedir bunu araştırınız.

Saygılar....

Önemli olan direnç değeridir gerilim ne kadar yüksek ise üzerine düşecek akımda artacaktır.Mesela motor sargı direncini 5 ohm olarak kabul edelim

220 /5 = 44 amper 380 /5 = 76 amper direnci sabit gerilimi değiştirirsek bu durum olur.Rakamları kafadan yazdım senin etiketle alakası yok
Bu şekilde düşününce kafama yatıyor.:)

Peki sorumun ikinci kısmı ile alakalı olarak diyelim ki üçgen bağlı bir motor.
Tek fazdan pensampermetre ile ölçtüm 10A gördüm. Hattan toplam çektiğim akım nedir?(10x1.732 midir?)
Aynı şekilde yıldız bağlı tek fazdan yine 10A ölçtüm Hattan çektiğim toplam akım nedir? (If=Ih=10A midir?)

Peki sorumun ikinci kısmı ile alakalı olarak diyelim ki üçgen bağlı bir motor.
Tek fazdan pensampermetre ile ölçtüm 10A gördüm. Hattan toplam çektiğim akım nedir?(10x1.732 midir?)
Aynı şekilde yıldız bağlı tek fazdan yine 10A ölçtüm Hattan çektiğim toplam akım nedir? (If=Ih=10A midir?)

10 x 173 x 380x cosfi = toplam güç

yani her fazdan 10 amper çekilir.

@emodiyator
merhaba, bir soruda ben sormak istiyorum saçma bir soru olacak ama kafama takıldı kusura bakmayın.Şimdi ilk etikette Üçgen 220 / Yıldız 380 volt yazıyor, bu motor 3 fazlı ve 3 faz gerilimi 380 v değil mi 220 v nasıl sağlanacak , 380 v 220 volta mı düşürülerek veriliyor?Yoksa 380 voltu motora üçgen bağlayıp takıyoruzda sargıda oluşan 220V gerilim mi yazıyor etikette?Etikete sargıda oluşan gerilimi yazmanın amacı ne öyleyse?
Birde bir kaç etikette yıldız 660 volt falan gördüm 660volt nasıl veriliyor motora?

merhaba, bir soruda ben sormak istiyorum saçma bir soru olacak ama kafama takıldı kusura bakmayın.Şimdi ilk etikette Üçgen 220 / Yıldız 380 volt yazıyor, bu motor 3 fazlı ve 3 faz gerilimi 380 v değil mi 220 v nasıl sağlanacak , 380 v 220 volta mı düşürülerek veriliyor?Yoksa 380 voltu motora üçgen bağlayıp takıyoruzda sargıda oluşan 220V gerilim mi yazıyor etikette?Etikete sargıda oluşan gerilimi yazmanın amacı ne öyleyse?
Birde bir kaç etikette yıldız 660 volt falan gördüm 660volt nasıl veriliyor motora?

Burada gerilim değişmiyor sargı direnci değişiyor üçgen ve yıldız bağlantı şekillerine dikkat ederseniz üçgende faz-faz arası tek sargı varken yıldızda faz-faz arası çift sargı nın düştüğünü görürsünüz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri