Asenkron motor durdurma

Arkadaşlar çalışmış olduğum iş yerinde 2 kw asenkron motor ve ucunda 30 cm çapında kalıplar döndürülüyor . Bu motoru yaptığımız üretim acısından aniden durdurmamiz lazım. Mekanik olarak durduruyoruz ama bu da görünüm olarak iyi durmuyor. Balatalı motor da iş yerimiz satın almıyor. Bunu ani olarak durmasını zelio zaman rölesi ile bir saniyenin altında da faz yönlerini değiştirerek yaptım. Bunun motora zararı olur mu? Saygılarlar ..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Linkteki bilgiyi okudum herha gi bir sorun olacağı görünmüyor. Ama motorda ısınma sorunu olacak bu sargılara zarar verebilir mi?

Günde kaç defa,ne kadar aralıklı oluyor ?

Senin motor değerlerin (güç tüketimi, mil uzunluğu vs) yeterli ise sorun olmaz diyor. Kontrol ettiysen sorun yok.
Yanlış hatırlamıyor isem motor sargı tellerin özelliğine göre 130° den sonra kavrulmaya başlıyor. Tel kalitesi iyi ise 150° - 180° diye devam etmeliydi. En az değeri baz alarak hareket etmek daha doğru olur.
Durdurma sıklığı çok (Bu önemli) ise ve ortalama 100° derece gibi olursa öncelikle rulmanlarda sıkıntı başlayacaktır.
Kısaca zararı olur demek zor.
En iyi kararı kendin vermelisin.

Günde kaç defa,ne kadar aralıklı oluyor ?
Vardiya da yaklaşık 2000 defa aynı işlem uygulanıyor.

Yazıdan da anlaşılacağı gibi işler ters gidebilir ve mekanik zarar verebilir. Dinamik frenlemeyi araştırın
Mekanik olarak çalışıyor en fazla kayışlar sık sık değiştirmek zorunda kalırım. Benim düşüncem motor sürekli dur -kalk olacağından sargıya zarar verir mi emin olamadım. Makinanin birinde denemek amaçlı yaptım deniyoruz şuanda.

Kısa zamanda kontaktör ve başka sorunlarla karşılaşırsınız.Böyle bir zorunluluk varsa,öncelikle motorunuzun
S5 çalışma sınıflı metorla değişmesi gerekir.Sn.ferhat666k arkadaşımızın dinamik firen önerisine öncelik verin.
En doğrusu ise,sistemi kuran firmanın görüşünü almaktır.Motorunuzunda kısa sürede yanması kaçınılmazdır.

Senin motor değerlerin (güç tüketimi, mil uzunluğu vs) yeterli ise sorun olmaz diyor. Kontrol ettiysen sorun yok.
Yanlış hatırlamıyor isem motor sargı tellerin özelliğine göre 130° den sonra kavrulmaya başlıyor. Tel kalitesi iyi ise 150° - 180° diye devam etmeliydi. En az değeri baz alarak hareket etmek daha doğru olur.
Durdurma sıklığı çok (Bu önemli) ise ve ortalama 100° derece gibi olursa öncelikle rulmanlarda sıkıntı başlayacaktır.
Kısaca zararı olur demek zor.
En iyi kararı kendin vermelisin.
Teşekkür ederim . Isı sorununu dikkat etmem gerekerek

Sargılara zarar verip vermeyeceği hakkında kesin birşey söyleyemem, denemedim. Deneyip görmek lazım. Ben olsam o yolu kullanmazdım. 2000 kez çok büyük sayı. O zaman deneyip görmek gerekir. Zarar verirse balatalı motor ve yada başka yöntemler için gerekçe olur. Yönetime gerekçesi ve maliyetiyle beraber rapor edersiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri