ASDA A2 servo ile e-cam

mehmetkose

Usta Üye
Merhaba, ASDA A2 servo ile e-cam oluşturmak istiyorum fakat pek başarılı olamadım, harici bir enkoder ile konveyöre senkron olup istediğim ölçüye geldiğinde makas kesecek ve hızla başlangıç pozisyonuna dönecek şekilde bir senaryo gerekli... yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu uygulamayı sadece servo motor ile mi çözmeye çalışıyorsunuz. Sistemde PLC gibi bir kontrol birimi var mı acaba? Sadece sürücü ile çozülebilecek bir konu olduğunu sanmıyorum.

Hayır, çözemediğim konu e-cam onun haricinde plc ve HMI mevcut fakat bahsettiğim gibi servonun e-cam özelliğini bir türlü çözemedim...

Deltanın bültenlerine örnek uygulamalara baktınızmı?

e-cam' e ihtiyacınız olduğu konusunda şüphelerim var. e-cam daha çok sürekli başka bir eksen ile akuple olacak şekilde çalışılmak üzere tasarlanmış bir mantıktadır. Sizin burada eksenin hiç çalışmaması gereken zamanları da oluyor diye düşünüyorum. Dolayısı ile e-cam ile işinizi çözmeye çalışmak bana hala mantıklı gelmiyor.

Neden öyle bir şüphe oluştu anlayamadım, sanırım kendimi ifade edemedim konu ile alakalı olarak...
Şimdi yapmak istediğim işlem şu, sürekli hareket halinde olan bant üzerinden geçen malzemeyi sisitemi hiç durdurmadan istediğim ölçüye ulaştığında, kesici kısım banta senkron olup ölçüyü kaçırmadan hareket halinde iken kesip tekrar ilk pozisyona gidip, ölçü olarak istenilen miktara kadar bekleyip yine ölçü tamam olunca hatta senkron olup işlemi kesme işlemini tekrarlamak... bunu normalde plc+hmi+ASDA B2 servo kullanıp yapabiliyorum, ama ASDA A2 de e-cam gibi bir özellik olduğunu duyup bu sefer bir değişiklik yaparak ASDA A2 alıp denemek istedim fakat sanki çok gizli bir olaymış gibi, kime sorsam ya kaçamak yanıtlar alıyorum yada ingilizce olan bülteni önüme koyuyorlar... internette günlerdir araştırdım ki kimseye sormadan, kimseyi rahatsız etmeden, kimseye yük olmadan oynaya oynaya bulurum doğrusunu diye ama nafile hiç bir ilerleme olmadı malesef... neyse daha fazla kalabalık etmeyim....

Ben de olayı tam canlandıramadım sanırım. Şimdi ne yapmaya çalıştığınızı daha iyi anlıyorum. Gearing iki eksen arasında sürekli ve doğrusal bir bağlantı türü iken e-cam doğrusal olmayan bağlantılar için kullanılır. Ve bu doğrusal olmayan bağlantıyı XY grafiği şeklinde oluşturuyorsunuz. Bir de e-cam modları var. Hız ve pozisyon gibi. Sizin işi pozisyon modu çözer. Öncelikle bir iki sıkıntı gözüme çarpıyor bu işte. Bunları çözerseniz yapmak istediğiniz olur sanırım.
Birincisi
ölçü olarak istenilen miktara kadar bekleyip yine ölçü tamam olunca hatta senkron olup işlemi
bu ifade. e-cam de bekleme yapamazsınız bence. Ama kuralı esnetemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yani bekleme yapacağınız zaman ekseninizin çok yavaş hareket etmesini sağlayacak şekilde grafik oluşturmalısınız.
İkinci sorun ise şu. Hatta bağlı ve boy ölçümü yapan enkoderinizin değeri tam olarak ürün boyu ile ilgili olmalı ve kesim işlemi sonrası enkoder değeri sıfırlanmalıdır ki sizin servo eksen grafiği sıfırdan itibaren işleyecek döngüye girsin. Bu işlemin de ASD de nasıl yapılacağı konusunda en ufak bir fikrim yok ama yapılmalı. PLC kullanmak bir çözüm olur sanırım. Veya servo girişlerini uyararak e-cam' i sıfırlayan bir fonksiyon olmalı.
Hatta bağlı enkoder grafiğiniz testere dişi gibi bir formda olmalı yaklaşık olarak. Bu master ekseniniz oluyor ve servo bu ekseni takip etmeli. Biraz düşünmeniz gereken durum, servo pozisyonularınızın enkoder durumuna göre nerede olması gerektiği ile ilgili grafiği oluştururken olacak. Kolay gelsin.

Merhaba. Benim de bir sorunum var. asda a2 servo sürücüm ve 750w'lık servo motorum var. Dahili pozisyonlama yaptım. Sistemi çalıştırdıktan bir süre sonra Aşırı yük hatası olan AL006 hatası alıyorum. Fakat motorda herhangi bir yük yok. Boşta deniyorum. Ayrıca motor frenli motordur.

Merhaba. Benim de bir sorunum var. asda a2 servo sürücüm ve 750w'lık servo motorum var. Dahili pozisyonlama yaptım. Sistemi çalıştırdıktan bir süre sonra Aşırı yük hatası olan AL006 hatası alıyorum. Fakat motorda herhangi bir yük yok. Boşta deniyorum. Ayrıca motor frenli motordur.
Motor freni daima açık mı yoksa hareket edeceği zaman mı açıyorsunuz? Hareket edeceği zaman açıyorsanız fren açılmasıyla hareket etme arasına yarım saniye yada 250 mili saniye fark koyun eğer zaman farkı varsa bu süreyi uzatarak hareket etmeyi deneyin fren için röle kullanıyorsanız rölenin kontakl çekmesi ile ilgili geçen zamanda sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Motor freni daima açık mı yoksa hareket edeceği zaman mı açıyorsunuz? Hareket edeceği zaman açıyorsanız fren açılmasıyla hareket etme arasına yarım saniye yada 250 mili saniye fark koyun eğer zaman farkı varsa bu süreyi uzatarak hareket etmeyi deneyin fren için röle kullanıyorsanız rölenin kontakl çekmesi ile ilgili geçen zamanda sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Motor dahili frene sahip. Parametreler aracılığıyla mı fren açma zamanını ayarlayacağım ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri