Asansördeki kronikleşen kat algılama sorunu

xirst

Üye
Merhaba arkadaşlar, konuyla ilgili çok fazla araştırma yapmadım fakat en azından bir fikir verebileceğinizi düşünerek bir soru sormak istiyorum;

5 katlı fabrikamızdaki yük asansörü niyetine kullanılan uydurmasyon asansörümüzde sık sık katları algılama sorunu yaşanıyor. Sistemde manyetik sensörler ve küçük yuvarlak mıknatıslar kullanılmış. Şu ana kadar pek önemsememiştim ama mart ayı başından beri fabrika genelindeki toplam arıza müdahale süresinin %30 gibi büyük bir kısmı (1970 dakikanın 670 dk'sı) asansörün kat ayarlarını tekrar tekrar yapmakla geçtiğinden (20 gün içinde 5 defa meydana geldi) bu sorunu çözmek şart oldu.

Sorun manyetik sensörlerden yada mıknatıslardan kaynaklanıyor. Arızalanıyorlar, kayıyorlar vesaire. Sonra tüm katları baştan ayarlamak zorunda kalıyoruz. Zaman alıyor imalatın da yavaşlamasına sebep oluyor. Belki başka sebepleri de vardır ama önce gözle görülen sorunu çözmekte fayda var diye düşünüyorum.

Bu manyetik sensör - mıknatıs sisteminin yerine kullanılabilecek farklı ve güvenilir algılama sistemi olarak neyi öneriyorsunuz? Ne tür sistemler kullanılıyor? Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda araştırmalarımı yönlendireceğim.
Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ılk önce sistemde mevcut olan mıknatısların kac senedir orada oldugu önemli yanlış hatırlamıyorsam bir süre bu tür mıknatısların mıknasiyetleri zayıflıyor bu yuzden mıknatısları yenilerseniz vede kaymalarını onleyecek mekanızmayı kurarsanız sorununuz ortadan kalkacaktır

"Çokbilmiş" insanların bulunduğu yerde sorun çözmek kolay değil.
gezer77 bu işleri çok bilenlerden anlaşılan. (ılk önce sistemde mevcut olan mıknatısların kac senedir orada oldugu önemli yanlış hatırlamıyorsam bir süre bu tür mıknatısların mıknasiyetleri zayıflıyor bu yuzden mıknatısları yenilerseniz)
Asansörlerde kullanılan mıknatısların zamanla özelliklerini yitirdiği sözkonusu olursa onbinlerce "abartısız" asansör, dünyanın her yanında hayatın durmasına neden olur.

anladığım kadarıyla sorunun asıl nedeni, asansörün uydurma oluşu. Yani kurallara uygun olarak yapılmış olsa dahi işletmesi yetkili biri tarafından yapılmıyor.

tesiste kullanılan mıknatısların çapı 20-30 mm civarındadır. ve magnetik sensörlerin bu mıknatısları karşılaması gerekmektedir, mıknatısla sensörler arasındaki mesafe de 10-15 mm'yi aşmamalıdır.

Gelelim sorunun çözümüne: Asansör kabinleri çelik kılavuz raylarda plastik patenler vasıtasıyla vasıtasıyla hareket ederler. kılavuz raylarda 5 m'lik parçalar halinde imal edildikleri için, her 5 m'de ek parçalarıyla birleştirilirler. Bu birleşme yerlerinin çok muntazam olması gerekmektedir, aksi halde kabin hareketi sırasında, yani aşağı ve yukarı hareketlerde kabin bu ekyerlerinden geçerken plastik patenler kısa sürede aşınırlar (ray ek yerleri muntazam yapılırsa yıllarca değişmeye gerek kalmaz). kabin patenleri aşınınca yenilenmesi gerekir. (patenlerin aşınmış olduğu durumlarda mıknatıslarımız magnetik sensörleri karşılamaz, özellikle yükün kabin içerisindeki konumuna da bağlı olarak) Kabin patenlerini değiştirirkende, kabin hareketi sırasında mıknatıslarla magnetlerin karşılıklı olarak birbirini görmesi ve aralarındaki açıklığın 10-15 mm arasında olması sağlanmalıdır.

Yani sorun bilen birisi tarafından yapılacak basit bir ayarlama işidir.

Kolay gelsin

Wellknown

Son düzenleme:
manyetik sensörlerin markasını biliyormusunuz ? biliyorsanız size yardımcı olabilirim..

İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım Sayın wellknown'un bahsettiği çözüm yolu bizim de uygulamamız gereken çözüm yoludur. Başta da belirttiğim gibi uydurmasyon asansör; bir tane metal kafes, kafesi yukarı çekip indiren bildiğimiz tavan vinci ve bu vincin hareketini kontrol eden asansör kontrol sistemi... Yani kafes aşağı yada yukarı giderken zaten bir hayli sallana sallana gidiyor. Bahsettiğiniz 10-15mm'lik algılama mesafesi bu sallantılar sebebiyle tam mıknatısların önünden geçerken açılıyorsa doğal olarak sensörler algılama yapamıyor ve yoluna devam ediyor, vs..

Hmm öncelikli olarak iyileştirilmesi gereken mevcut durumlar tespit edilmiştir, teşekkür ederim. Elimizden geleni yapalım bakalım, durum ne olacak görelim.

merhabalar ben asansörcüyüm mesleğim gereği bu tarz arızlar ile karşılaşıyorum mıtlatıslı manyelikli şalter dediğiniz adı bistable (manyetik şalter) bu manyetik şalterin değiştirin sorun düzelecektir eğer düzelmezse manyetik şalteri sökün makaralı siviç koyun (sınır anahtarı) bir demir parçası cıkartarak asnsör kata geldğinde demire çarpsın dursun bu yönetimi deneyebilirsiniz .

merhabalar ben asansörcüyüm mesleğim gereği bu tarz arızlar ile karşılaşıyorum mıtlatıslı manyelikli şalter dediğiniz adı bistable (manyetik şalter) bu manyetik şalterin değiştirin sorun düzelecektir eğer düzelmezse manyetik şalteri sökün makaralı siviç koyun (sınır anahtarı) bir demir parçası cıkartarak asnsör kata geldğinde demire çarpsın dursun bu yönetimi deneyebilirsiniz .

Slm arkadaşım , dediğiniz doğru
Ünlü bir asansör firmasının kullanıldığı asansör bozuldu devreleri yandı , tamiri pahalı diye devrelerini yerli kullanıldı , sisteme uygulamada zorluklar oluştu , asansör elektik kesilmelerine kat durmuyordu kata geldiğinde demire çarpsın dursun yönetimi uygulandı .
Sayğılarımla...

turkishine Nickli Üyeden Alıntı

asansör firmanınızın ismi nedir ?

Söylediklerinize katılıyorum. Bir tane de sadece 1-2 arası çalışan ayrı bir asansörümüz daha var. Ondaki sistem belirttiğiniz gibi sviçli sistem. Hatta cuma günü de o asansörde ucu kısa olan sivici iptal edip yerine biraz daha uzun uclu makaralı bir siviç takıp yeni bir tetikleme düzeneği yaptık. Şu an sorunsuz çalışıyor.

Açıkçası mevcut manyetik sensörlü sistemi iptal edip siviçli sistemi kendimiz uygulayabilir miyiz bilemiyorum. Bakmak lazım. Uzun zamandır yeni asansör yaptırılacak sözü dolanıyor fakat tarih belli değil dolayısıyla mevcut asansörle ilgili bir iyileştirmeden bahsetsek üst yönetim ve patronlardan "yeni asansör yaptırılacak bunun için masraf yapmaya gerek yok" şeklinde talimat geliyor. Yani dışarıdan bu işi yapabilecek bir sorumlu çağıracak durumda değiliz. Ayrıca bizim asansörde, asansörün hareket sırasında sallanmasından dolayı sivice değmeme ihtimali de var.

Bu arada bizim kullandığımız sensörler Kayatec firmasının manyetik şalterleri. Çalışma mesafesi katalog bilgilerinde 10mm-40mm arasında olduğu belirtilmiş. Öncelikli olarak asansör üzerindeki montajlarından algılama mesafelerini kontrol ettirsem iyi olacak. Yukarıda wellknown'un dediği gibi sallanma sırasında ara daha da açılıyorsa algılama yapmayabilirler. Bu arada, yan yana 3 tane manyatik sensör var.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri