Asansörde Pic yazılım sorunu

if66

Üye
arkadaşlar 11 duraklı bir asansörün kartı ile alakalı bir problem yaşıyorum. kart zaman zaman asansörü bodrum kata gönderiyor(bodrum kat'ın çağrı kablolarını panodan iptal ettiğim halde) ben bu durumu karttaki pic'in yazılımına bağlıyorum. çünkü karta hiçbir şekilde bodrum kattan çağrı sinyali gitmiyor ama kart asansörü bodrum kata gönderiyor. bodrum kata gittikten sonra da panonun enerjisi kesiliyor. bazı kart firmalarının pic yazılımı içerisine bir sayaç attıklarını ve mesela 3000 sinyalden sonra karta saçma işlemler yaptırarak "kart bozuldu üreticisine gönderelim" intibası yaratarak pic i tekrar programlayıp bu işlem için para aldıklarını biliyorum. Aklına arızanın başka bir nedenden olabileceği gelen arkadaşlardan yardım bekliyorum. 2. si pic in yazılımını başa döndürmenin bir yolu var mı . Zira pic kod korumalı programlandığı için tekrar programlayamıyorum

Kod koruma var ise tekrar programlayabilmenin bir şansı yok.
Ancak Çinli arkadaşlar IC içinden kod da okuyabiliyorlarmış.
Ki zaten böyle bir eziyete girmene gerek de yok.
Dediğin gibi piyasadaki kendini zeki sanan bazı arkadaşlar böyle şeyler yapabiliyorlar.
Sana önerim kartı yapana götürmendir.
Fazla gurcalayıp bozarsan, bu sefer daha fazla para alabilirler...

arkadaşlar 11 duraklı bir asansörün kartı ile alakalı bir problem yaşıyorum. kart zaman zaman asansörü bodrum kata gönderiyor(bodrum kat'ın çağrı kablolarını panodan iptal ettiğim halde) ben bu durumu karttaki pic'in yazılımına bağlıyorum. çünkü karta hiçbir şekilde bodrum kattan çağrı sinyali gitmiyor ama kart asansörü bodrum kata gönderiyor. bodrum kata gittikten sonra da panonun enerjisi kesiliyor. bazı kart firmalarının pic yazılımı içerisine bir sayaç attıklarını ve mesela 3000 sinyalden sonra karta saçma işlemler yaptırarak "kart bozuldu üreticisine gönderelim" intibası yaratarak pic i tekrar programlayıp bu işlem için para aldıklarını biliyorum. Aklına arızanın başka bir nedenden olabileceği gelen arkadaşlardan yardım bekliyorum. 2. si pic in yazılımını başa döndürmenin bir yolu var mı . Zira pic kod korumalı programlandığı için tekrar programlayamıyorum

Öncelikle komplo teorilerini boşverin, asansör kartı üreticilerinin programa belli aralıklarla arıza verdirecek bir sayaç eklemeleri çok mantıklı gelmiyor, böyle bir kartı kime ne kadar süre satacaksınız? Doğru dürüst çalışan bir kart üreterek para kazanılamıyor değil ki böyle üçkağıtlar çevrilsin.

Asansörlerde, bazı aksaklıklarda ( mesela faz hatası) sitem derhal durdurulur, bazılarında ise kabin bekleme katına ulaştırılıp ondan sonra arızaya geçirilir.

Sizin kartın yazılımında, arıza durumunda bekleme katı bodrum kat olarak tanımlanmış gibi görünüyor, pano akımının kesilmesi de kartın bir arıza algıladığı ve yazılımda tanımlandığı şekilde kabini bekleme katına yollayıp enerjiyi kestiği şeklinde yorumlanabilir.

Kartınızın markasını modelini belirtmemişsiniz, sistemden ne gibi geri bildirimler alıp değerlendirdiğini bilemiyoruz. Aslında buradan akıl vermek ne derece doğrudur o da tartışılır. Sizi buradan şunu yap bunu kontrol et diye yönlendirsek, siz de uygulasanız ve yarın gözden kaçırdığınız bir detay yüzünden ciddi bir kaza yaşansa, sorumluluğu yüklenebilecek misiniz?

Bence asansör konusunda yetkili bir firmadan servis alın, burada sizin mesleki yeterliğiniz vs önemli değil, asansör gibi hayati önem taşıyan sistemlerin bakımı onarımı mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı.

Komplo teorisi demiyelim de, genelde öyle şeyler olmaz diyelim.
Zira gerçekten yazılımsal devrelerde bu gibi şeylerin yapıldığına, bizzat kendi gözlerimle şahit oldum.
Kendini çok akıllı sana bazı kişiler bu gibi geri dönüşümleri sağlamak amacı ile böyle şeyleri yapabiliyor.
Bu kurnazlık sadece mikrodenetleyici yazılımlarında değil, normal windows yazılımlarında da oluyor.
Ancak arkadaşın da başına kesin böyle bir şey gelmiş midir, orasını bilemem.
Ben sadece bu gibi şeylerin olabileceğini belirtmek istedim.
Elbette arıza sebebi bir sürü şey olabilir.
Zaten bir önceki mesajımın son cümlelerinde de yetkili kişiye götürmesi gerektiğini söyledim.

Kolay gelsin...

yıl 2001 asansör firmasında lise stajımı yapıyorum tarikat lideri gibi bi adam geldi ve benim ustaya aylık Bakım anlaşmaları olan bi sitenin pahalı olduğu gerekçesi ile anlaşmayı iptal ettiklerini ve başka bi asansörcü firma ile anlaştııklarını anlatıp yahu bundan sonra yaptığımız asansörlere uzaktan sistemi durduracak servise iş çıkartacak yani kısaca müşteriyi kendisine gebe bırakacak bi uygulama yapabilirmiyiz falan diye talepte bulunuyor . bizim ustada sen hacca gitmiş 5 vakit namazında adam değilmisin nedir bu katakulli diyip şutlamıştı.

:)ariza çıkınca bu gibi devrelerde ılk akla gelen yazılım yazan buna bır hile vs kurdumu bırde devreyı tam analız edıp asansoru başlangiç yerıne ındıren ne olabılır duşunursek sanırım işi çozerız :)kusura bakmayın gençler benım tahmınım kullanilan mcu biyerden yuksek voltajlı pals alıp kendını resetlıyor sil baştan başlıyor başlangiç yerıde bodrum kat olabılırmı yapılacak iş kartın 220 voltla tanışan ıletışım kuran gırış çıkışlara paralel yuksek voltajlı kutupsuz kondansator koymak bu ters emk yı sifirliyacaktır bunu bır deneyın bence olmazsa yazılımcıyı suçlayın ikincisi farzedelım yazılımda boyle bır komut ekledı yazılım yazan sistem zamanlama veya kullanılan komutlarla hep aynı yerde zamanda bodruma ınecektır:)

:)ariza çıkınca bu gibi devrelerde ılk akla gelen yazılım yazan buna bır hile vs kurdumu bırde devreyı tam analız edıp asansoru başlangiç yerıne ındıren ne olabılır duşunursek sanırım işi çozerız :)kusura bakmayın gençler benım tahmınım kullanilan mcu biyerden yuksek voltajlı pals alıp kendını resetlıyor sil baştan başlıyor başlangiç yerıde bodrum kat olabılırmı yapılacak iş kartın 220 voltla tanışan ıletışım kuran gırış çıkışlara paralel yuksek voltajlı kutupsuz kondansator koymak bu ters emk yı sifirliyacaktır bunu bır deneyın bence olmazsa yazılımcıyı suçlayın

Evet bu söylediklerin de olabilir, katılıyorum.

ikincisi farzedelım yazılımda boyle bır komut ekledı yazılım yazan sistem zamanlama veya kullanılan komutlarla hep aynı yerde zamanda bodruma ınecektır:)

Bu cümleni biraz daha açıklayabilir misin?

merhaba benım tahmınımı soyledım yazılımla kararsız çalışma olabılır ama çok ıyı proğramlanması gerekır eğer bir proğramcı bu niyetle proğram a ekleme yaptıysa kararsiz çalışacak kadar uğraşmaz bu benım kanaatım okadar duşunse zaten oyle bışey yapmaz duşuncesındeyım bir örnek verelım farzedelım 4 kattan çağrıldı asansor kabını 4 kata çikti proğramcinin ekledığı hata komutu bodruma in dıyorsa her 4 kata çikinca kabin bodruma ıner veya sayaç eklemıştır 5-6 sefer 4 kata çiktıktan sonra alakasız olarak bodruma ıner bu benım tahmınım

Evet bu söylediklerin de olabilir, katılıyorum.

Bu cümleni biraz daha açıklayabilir misin?

Benim bahsettiğim kurnazlıklar yazılım dünyasında o şekilde olmuyor.
Sen çok basit bir mantık ile düşünmüşsün yazılımdaki o kurnazlığı.
Halbuki çok akıllıca şeyler yazılıyor yazılım dünyasında.
Örneğin ilk kart yüklemesinde belleğin belli bir yerine bir sayaç ekleniyor.
Kullanım şartlarına göre o sayaç artıyor zamanla.
Sıfırlandığında ise yönlendirdiği kod bloğuna gidiyor.
Orda da belli bir işlemde dönüp kalıyor, bodrum katına sürekli gitmesi gibi.
Bu işlemler zaman ile de olabilir, sayısal bir sayaç ile de olabilir.
Dahasında çok daha karmaşık mantıklar ile çözülebilir.
Ancak arkadaşın sorunu da böyle bir kurnazlık mı? İşte onu bilemiyorum.
Ben sadece piyasada bu gibi şeylerin olduğunu belirtmek istedim.

merhaba bahsettığınde doğru olur bunu ben yapıyorum :)neden yapıyorsun dıye sorarsan benım piyasada bır cihazım var bu cıhazdan numune ıstıyorlar bende numune cihazlarım var yanlız demo yazılım var dıyorum içinde 50-60 sefer çalıştırema sonunda cihaz çalışmıyor proğramcı bu şekılde yapıp piyasaya satıyorsa çok buyuk hata yapıyor demektır hanı benım gıbı numune verse problem yok zaten kullanıcı demo olduğunu biliyor bunu buyuk firmalarda yapıyor hatta geçenlerde konusu geçtı telit GSM modullerınde sampil modul surmuş piyasaya pic lerde mantıklı olduktan sonra yapılmıyacak iş çikilmiyacak kapı yok

merhaba benım tahmınımı soyledım yazılımla kararsız çalışma olabılır ama çok ıyı proğramlanması gerekır eğer bir proğramcı bu niyetle proğram a ekleme yaptıysa kararsiz çalışacak kadar uğraşmaz bu benım kanaatım okadar duşunse zaten oyle bışey yapmaz duşuncesındeyım bir örnek verelım farzedelım 4 kattan çağrıldı asansor kabını 4 kata çikti proğramcinin ekledığı hata komutu bodruma in dıyorsa her 4 kata çikinca kabin bodruma ıner veya sayaç eklemıştır 5-6 sefer 4 kata çiktıktan sonra alakasız olarak bodruma ıner bu benım tahmınım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri