Asansör Sorunu

enginkollu

Üye
Merhaba;

Öncelikle bende bir elektrik mühendisi olmama rağmen, farklı bir sektörde çalıştığım için asansör panoları konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim. Benim sormak istediğim kendi binamda yaşadığım bir sorun. En üst dairede oturuyorum. Binamızdaki asansörün her çalışmasını kontaktör sesinden gayet net olarak duyuyorum. Aslında benim problemim atan kontaktörün yüksek sesi değil. Asıl problem asansörün her çağırılmasında, asansör motorları ilk çalışmaya başladığı zaman, binada gerilim düşüşü farkediyorum. Dairemin ışıkları belirli şekilde azalıp sonra yeniden normal hale geliyor. Merak ettiğim nokta, bu normal midir? Yoksa panonun yanlış yada eksik dizayn edilmesi sebebiyle mi bu şekilde voltaj düşmesi yaşanmaktadır. Şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sizdeki sorun besleme devresin deki ( Şebeke bağlantısın dan asansör motor girişine kadar olan devreyi kastediyorum ) kontrol edilmeli, oksitli kılemesler ince kesitli iletkenler değişmeli ayrıca kontaktörlerin geçişleri kontrol edilmeli .. daire beslemeleri de aynı şekilde kontrol edilip değişiklikler yapılmalı ... sorun basit ama çalışam kapsamlı ve uzun sürer konusun da ehliyetli ve tecrübeli teknisyen ve tekniker arkadaşların konuyu değerlen dirmesi bence uygundur ...

Asenkron motorlar ılk kalkıslarında fazla akım cekerler Bu sebepden dolayı besleme gerılımı dusuyor olabılır Sız yetkılı servısden yardım ısteyıp gereklı olcumlerı yaptırabılırsınız

Arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkürler

Merhaba;
Bu konuda servis ile görüşmenizde fayda var. İleride daha büyük sorunlar çıkarabilir. Bahsettiğiniz şeyler büyük bir arızanın habercisi gibi. Ufak bir servis ücreti ile motor yada panonun masrafından kurtulabilirsiniz...

Saygılarımla

Ana giriş kablo kesitinizi ve klemens bağlantılarının sıkılığını kontrol etmenizde yarar var.

kablo kesitinden olabilir yada motora yol vermeden de olabilir direk üçgen yol verme gibi bir şey yapıldıysa ondan da kaynaklanıyor olabilir servisin bir bakması gerekiyor bu konuya

Binanızın Tedaş beslemesini sağlayan ana branşmanı küçükse asansörün çalışmasında farkedilecek şekilde gerilim düşümü olur. Binanızın ana besleme hattının kesitini yükseltirseniz sorununuz büyük olasılıkla çözülebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri