Asansör kontaktör ses problemi

ek olarak belirtmekte fayda var, kontaktörden gelen ses bir cızırtı vb değil. kontaktör her çekip bıraktığında gelen tak tak sesi geliyor.
Ehil bir elektrikçi arkadaşa, kontaktörleri söktürüp, çeneler arasına çok az ince makına yagı damlatın.
Anlaşılan, siz en ust katda , asansör makıına dairesine yakın oturuyorsunuz.

"biz işin parasında değiliz. Amacımız sorunun kesin çözümünü nokta atışı bulmak. Hız kontrol cihazımız zaten mevcut. Burada ki problem şaun asansör sesi değil, kontaktörlerden gelen ses bilmem okudunuz mu ? Sadece yorum yapmak için yorum yapmayın lütfen."

Her kontaktör, çekıp bırakırken, boyutuna göre ses yapar. Bu, fıtratında var. Kaldıkı mevcut Schenıder marka kontaktörler, en iyisi diyemesemdee, konusunda, sektörde en iyi 3 markadan biridir.
Para konu değilse, taktırın bir hız kontrol cihazı , olsun bitsin..
Hız kontrol cıkahzı var zaten demişsin, o zaman bu kadar kontaktör ne iş yapıyor panoda.??

Şimdi olayın rengi değişti. Kontaktörlerin çekip bırakırken çıkardığı tak tuk sesi, sessiz kontaktörlerde de tık tık şeklinde oluyor. Belki yeterli olabilir. Belki yeterli olmayada bilir. Tamamen sessizlik istiyorsanız, arkadaşların önerdiği hız kontrol cihazları veya elektronik statik kontaktörlerden tercih etmelisiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 95178
Tknsyn arkadaşım, ben önce Yumuşak yolverıcı düşündüm ama, asansör çift devirli ise, "soft starter" iş görmez diye düşündüm. Bu konuda bilgi verilmemeiş malum.
Paraları var madem, Senkron motor ve yolvericisi düşünülebilir. Malum bu sistem çalışan asansörler var. Hem şanzımanada gerek yok, teferruat ve Bakım azalır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba herkese tekrardan,

sorunuma hala çözüm bulamadım maalesef. Yaşanan bazı nedenlerden dolayı foruma pek giremedim ve konuya yazamadım. Sanırım hız kontrol cihazı konusunda bir yanlış anlaşılma var. Benim bildiğim hız kontrol cihazı ile sizin bildiğiniz farklı diye anlaşılıyor. Benim hız kontrol dediğim alet asansör sürücüsü olarak geçiyor. Asansörün saniyede kaç hız ile çıkacağını ayarlayan cihaza deniliyor. Panonu yalıtımını düşünüyorum. Bu konuda daha önce çözüm üreten oldu mu ? Ek olarak mevcut kontaktörlerim 3 kutuplu 32A ve 1NC bağlantısı mevcut. buna muadil sessiz kontaktör biliyorsanız o konuda da yardımlarınızı beklemekteyim.
mevcut kontaktörün görüntüsü

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.55.34.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.55.34.jpeg
    272.7 KB · Görüntüleme: 19
Asansör hız sürücüsü dıye, literatürde bir terim yok. Sizin asansör firması elemanlarının size empozze ettiği (kara demirci tabiri) olmalı. Bu cihazlar 1980 li yıllarda piyasaya girdi ve ismi hep "hız kontrol cihazı" dır.

Bazı firmalarda ingilizce baş harflerini kullanarak VSD der ama Türkçesini sorduğunuzda yüzünüze aval aval bakarlar çünkü kendilerine öyle ezberletilmiştir ne söylediklerinide bilmemektedirler.Çoğu çalışan ezber bilgilerle iş yapar standart dışı bir arıza olduğunda işin içinden çıkamaz. Çok az bir kısmı kendini geliştirmiştir.

Bu arada sürücü var mı yok mu diye tartışılmış. Sürücü varsa neden bu kadar kontaktör kullanılmış diye sorulmuş. Asansörde bir sürü emniyet sistemi var. Hem sürücü olup hemde bu kadar kontaktör kullanılabilir mi? Evet kullanılabilir.

Şimdi kendi asansörümüzde kaç kontaktör varmış diye bir sayayım dedim. Asansör biraz eski. Sürücü mevcut. 19 adet kontaktör var. 4 ü güç kontaktörü. 15 i kumanda kontaktörü.

Schneider de sessiz kontaktör varmış ama ne kadar sessiz onu deneyip görmekten başka yolu yok.

https://www.se.com/in/en/faqs/FA381424/

K kodlu olanlar.

https://www.se.com/tr/tr/product-ra...96+692766862+3592784137+3192779357+1561519313

1678864352210.png

Son düzenleme:
Bizim asansör de 2001 model. Revizyonda pano komple değişti fakat kontaktörler yine aynı seviyede ses çıkarıyor olsa da daha çok ve tok ses frenlemeden geliyor. Dolaysıyla panoyu yalıtmak sesi çok fazla azaltmayacak.

Asansör hız sürücüsü dıye, literatürde bir terim yok. Sizin asansör firması elemanlarının size empozze ettiği (kara demirci tabiri) olmalı. Bu cihazlar 1980 li yıllarda piyasaya girdi ve ismi hep "hız kontrol cihazı" dır.
Cevabınız için teşekkürler hocam, büyük ihtimal dediğiniz gibidir. Açıkçası beni bu konuda çok bilgim yok. Bana asansör sürücüsü dedikleri alet görselde kırmızı ile işaretlediğim alanda bulunuyor. Bu aletin işlevi asansörün saniyede kaç m çıkacağını vb ayarlıyor.

Hocam bizim kontaktörler 32A lik 3 kutuplu 1 ncli kontaktör. bu attığınız linktekiler bize uymuyor diye düşünüyorum. Çünkü bizim amper değerini karşılayan bulunmuyor.

Bizim asansör de 2001 model. Revizyonda pano komple değişti fakat kontaktörler yine aynı seviyede ses çıkarıyor olsa da daha çok ve tok ses frenlemeden geliyor. Dolaysıyla panoyu yalıtmak sesi çok fazla azaltmayacak.

hocam selamlar, açıkçası bizde frenlemeden kaynaklı hiç ses gelmiyor. Bize gelen ses tamamen kontaktörden geliyor. Bizim panoya ait görselleri ekte iletiyorum. Sanırım en büyük problem bizim asansör panosu duvara montajlı halde bundan kaynaklanıyor. Kontaktör çekilip bırakınca pano sesi duvara iletiyor duvardan da bize geliyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.05 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.05 (1).jpeg
    349.9 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.05.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.05.jpeg
    198.5 KB · Görüntüleme: 14
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.04 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.04 (1).jpeg
    334.3 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.04.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.04.jpeg
    297.9 KB · Görüntüleme: 12
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.03 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.03 (1).jpeg
    237.4 KB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.03.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.08.03.jpeg
    268.9 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.03.29.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-15 at 14.03.29.jpeg
    334.3 KB · Görüntüleme: 17
Hocam bizim kontaktörler 32A lik 3 kutuplu 1 ncli kontaktör. bu attığınız linktekiler bize uymuyor diye düşünüyorum. Çünkü bizim amper değerini karşılayan bulunmuyor.
Evet 16 Ampere kadar var. 2 adet 9 Amper olan için bu seçenek olabilir. 32 A olanlar içinse:

https://www.abbelektrifikasyonfiyatlistesi.com/urunler/esb40-40n-2/ bunu düşünebilirsiniz.

https://www.abbelektrifikasyonfiyat...rler/esb-sessiz-tesisat-kontaktorleri/page/2/

Bildiğimizi de unutacağız. Sürücü varsa eşşek kadar kontaktör neden var? Hidrolik değil ise Sürücüsüz asansör olurmu?

Son olarak başka bir şey söyleyeyim bence role bulamamışlar veya role arıza yapıyordu kontaktör takmışlar. Olurmu olur. Bi asansörcü bulmak lazım böyle olmayacak

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri