Asansör kabin tuşları kendiliğinden basıyor

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar. Bizim asansörde problem var. Asansörümüzün kabinindeki tuşlar kendiliğinden basıyor. Örmeğin asansöre binip 5.kata bastıgımızda sırasıyla 0-1-2 katlara da basıyor. Önce 5.kata sonra 2. kata, sonra 1.kata, sonra da 0'a iniyor. Asansöre her binildiğinde bu hatayı veriyor.
Asansörcü anakarttan oldugunu tahmin ediyor ama elektronikten hiç anlamadıgını söylüyor yani kartı tamir edemeyip İstanbula gönderecekmiş.
Asansörümüzün 2 adet kartı var. Biri Faz koruma diğeri de sistem kontrol kartı.
Bunların şeması da var. Ama nereyi kontrol edeceğimi bilmiyorum. Laptop anakartıyla tv kartlarıyla uğraşıyorum. Her türlü takım tezgah var. Bu işte uzman olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Bir de bu hatayı kabin tuş takımından yapar mı acaba?
Kartlar: MLKS10-S
ML20ES

Ekli dosyalar

• faz koruma kartı.PNG
    faz koruma kartı.PNG
    553.2 KB · Görüntüleme: 30
  • KONTROL KARTI.PNG
    KONTROL KARTI.PNG
    486.9 KB · Görüntüleme: 31
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaş, pandemi nedeniyle fısfıs dezenfaktanlardan tuşlar ıslanıp basılı kalmış olabilir. bence ilk önce tuş takımını söküp bir kurulayın istersen.
Ustam 1 tane olsa neyse diycem ama 3 birden olur mu sence? 1 tane olsa aklıma gelirdi. Cevap için teşekürler.
Bu arada şeması aşağıda verdim.
MLKS10-S ile ML20ES 3.SAYFA.

Ekli dosyalar

• MLKS10-S.pdf
    653 KB · Görüntüleme: 13
arkadaşım ben tamirciydim, şemadan filan anlamam. kart yada makine gelir söker bakarım ölçerim arızayı gideririm.

Asansör kumanda kartlarını tecrübe ettiğim ve bildiğim kadarıyla sadece bu işi yapan kişi yada firmalar tamir yapıyor(kart üreticisine gönderiyor asansörcüler),biraz uzmanlık gerektiriyor ,çoğunlukla röle arızası gördüm.
Kabinden kumandaya(asansör panosuna) gelen fleks kabloda sıkıntı olmasın iç kumandanın ışıkları yandığı için söylüyorum ya da sizin dediğiniz gibi gevşeyen butonlar kendi kendine kayıt verebilir.

Asansör kumanda kartlarını tecrübe ettiğim ve bildiğim kadarıyla sadece bu işi yapan kişi yada firmalar tamir yapıyor(kart üreticisine gönderiyor asansörcüler),biraz uzmanlık gerektiriyor ,çoğunlukla röle arızası gördüm.
Kabinden kumandaya(asansör panosuna) gelen fleks kabloda sıkıntı olmasın iç kumandanın ışıkları yandığı için söylüyorum ya da sizin dediğiniz gibi gevşeyen butonlar kendi kendine kayıt verebilir.
Flex kablo anakarttan kabin tus takimina mi gidiyor ?

Asansör bakımı gayet ciddi bir iştir. Bu şekilde forumlarda probleme çözüm aramayı uygun bulmuyorum. İşin ehli bakmalıdır. Neticede can güvenliği söz konusu. Her ne kadar burada size doğru olarak anlatılsa da uygulayıcının yapması muhtemel bir hata bir cana mal olabilir.

Flex kablo anakarttan kabin tus takimina mi gidiyor ?
Yanlış hatırlamıyorsam kabin içi tuş paneli fleks kablo ile asansör kumanda panosuna bağlı,yanlış yönlendirmek istemem sizi ,bu tür kartların tamiri uzmanlık istiyor yukarıda belirttiğim gibi,kolay gelsin.

Asansör bakımı gayet ciddi bir iştir. Bu şekilde forumlarda probleme çözüm aramayı uygun bulmuyorum. İşin ehli bakmalıdır. Neticede can güvenliği söz konusu. Her ne kadar burada size doğru olarak anlatılsa da uygulayıcının yapması muhtemel bir hata bir cana mal olabilir.
Benim de kurcalamaya pek niyetim yok. Ustanin pek bir sey bildigi yok. Bizi bosuna masrafa sokacak diye endiseleniyoruz. Yapilacak is ufak capta bir seyse el atariz diye dusunduk.
Uyariniz icin tesekkurler haklisiniz tabi asansor sakaya gelmez.
Yanliz ustanin yaninda elektronikten anlayan bir arkadas var yarin gelcek ben de az da olsa bir on bilgi edineyim dedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri