Asansör fren

Yanlış anlamıyorsam motorun konduğu çelik profillerin duvar veya beton ile temas ettiği bağlantı bölgelerine yalıtım diyorsunuz.

Peki şuan kurulu asansörde bu mümkünmü.
Ayrıca motorun altında titreşim sönümleyici kauçuk mevcut.
Doğrudur. Çünkü makine odası tamamen yalıtılsa da bağlantı yerleri betona temas eden yerlerden sesi geçiriyor. Mesela bizim 5 kat binada matkapla duvar delen biri olduğunda hangi daireden sesin geldiği anlaşılmıyor. Tüm dairelerden duyuluyor. Betona temas eden yerlerin uygun şekilde süspansiyonlu hale getirilmesi lazım. Kaucuk conta konuyor ama özellikle makine dairesine yakın dairelerde yeterli olmuyor. Yine de bu işi profesyonel yapan asansörcülerden destek almak gerekiyor. En azından nasıl yaptıkları danışılabilir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
asansör kuyusunun iç yüzeyine komple kaplama yapılırsa kule tepesi de dahil çözüm olur.
Bu çözümü baştan düşündüm fakat diğer daire biz sese alışığız deyince yani kibarca masrafa karışmam demek bu ,bende kendi tarafıma yaptırabildim.
Şuan kendi daireme birde içten yapmayı düşünüyorum yaklaşık 7.5 m2 duvar var asansöre komşu bunuda yaparsam bir miktar daha azaltırım gibime geliyor.
Birde bu dubleks katların tavanları yüksek olsun diye asansör kulesinin en tepesinden indiriyorlar çatıyı buda akustiği artırıyor. Duvarı kapladıktan sonra akustiği azaltıcı bir çözümde düşüneceğim.
Doğrudur. Çünkü makine odası tamamen yalıtılsa da bağlantı yerleri betona temas eden yerlerden sesi geçiriyor. Mesela bizim 5 kat binada matkapla duvar delen biri olduğunda hangi daireden sesin geldiği anlaşılmıyor. Tüm dairelerden duyuluyor. Betona temas eden yerlerin uygun şekilde süspansiyonlu hale getirilmesi lazım. Kaucuk conta konuyor ama özellikle makine dairesine yakın dairelerde yeterli olmuyor. Yine de bu işi profesyonel yapan asansörcülerden destek almak gerekiyor. En azından nasıl yaptıkları danışılabilir.
Asansörcüler en son yalıtımı yapınca abi çok yorulduk ay başı bakımda söz freni tekrar elden geçireceğiz dediler.
Aslında ilk ayar yapılınca ses nerdeyse gelmiyordu. 2 gün sonra ayarı bozuldu. Alyanlar varmış üzerinde acaba diyorum bu alyanlar yalamamı oldu.
Bağlantı yalıtımınıda onlar gelince bi soracağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri