Asansör Fren Sesi

asansörün sorumlusu ve yetkilisi değilsen niye kontaktörün sesine takıyorsun? müdahale edersen suç işlemiş olursun her asansorde o ses var takma kafaya katı hhal rölesini kullanmak zorunda değiller.
Soru bana ise, en üst katta olduğumdan makine dairesi sanki kafamın üstünde çalışıyor!

Bina tabliye beton, asmolen değil, yani yalıtım da yok. Asansör bağlantıları bir miktar sesi azaltıcı lastik olsa da yeterli değil.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben bir asansör cü olarak diyebilirim ki piyasada motor fireninden ses çıkmayan tek motor akar.3 tane taktım hiç birinden ses gelmiyor.ne açıldığında geliyor ne kapandığında geliyor.eker motor taktım clindas motor taktım akíş motor taktım hepsinde firen sesi var ve kesilmesi imkansız denecek zor.onun yerine makine dairesine ses yalıtımı yaptırmak daha mantıklı.birde sessiz kontaktörler var ama biraz pahalı.ben normal kontaktörlerin arkasına , rayından çıkarıp karton yada yumuşak bir şey sıkıştırıyor um biraz ses kesiliyor.

Asansör odasını örneğin 1cm epdm kaplatsak faydası olur mu? Epdm ile ses azaltan, deneyen, memnun olan varsa deneyimini yazabilir mi? Teşekkürler.

Asansör odasını örneğin 1cm epdm kaplatsak faydası olur mu? Epdm ile ses azaltan, deneyen, memnun olan varsa deneyimini yazabilir mi? Teşekkürler.
Merhabalar bende ses yüzünden duvarlara değil 1 tam 6.5cm süngerpan malzeme kaplattım ama nafile.

asansör kuyusunun iç yüzeyine komple kaplama yapılırsa kule tepesi de dahil çözüm olur.

Ben bir asansör cü olarak diyebilirim ki piyasada motor fireninden ses çıkmayan tek motor akar.3 tane taktım hiç birinden ses gelmiyor.ne açıldığında geliyor ne kapandığında geliyor.eker motor taktım clindas motor taktım akíş motor taktım hepsinde firen sesi var ve kesilmesi imkansız denecek zor.onun yerine makine dairesine ses yalıtımı yaptırmak daha mantıklı.birde sessiz kontaktörler var ama biraz pahalı.ben normal kontaktörlerin arkasına , rayından çıkarıp karton yada yumuşak bir şey sıkıştırıyor um biraz ses kesiliyor.
Merhaba, akar motorun DAK serisinden mi taktınız?

Sessiz frene sahip olan DAK serisi midir?

Dolar bazında motor ve montaj dahil yaklaşık maliyet verebilir misiniz? Teşekkürler.

Merhaba. Aslında asansörde oluşan sesler bazı dairelerden bazen çok fazla bazen daha az duyulup hissedilebilir. Bunun nedeni psikolojik açısından değil sadece sesin havadaki o anki ses iletim şartlarıyla doğrudan ilgilidir. Örneğin yan yana 2 odadan birindeki rahatsız edici ses odalardan biri o anda çok sıcak ve diğeri ondan çok soğuk ise ses iletim şartları (sıcaklık farkından) (farklı ortamlardan geçerken oluşan bir kırılmadan) dolayı bu iletim daha az şiddetli olur. Sıcaklık farkı odaların o anki toz, havalandırılma, mobilya dekorasyonu, vb. çok değişik şartlarla da çok değişebilir. Ayni şekilde asansörün içinde bulunduğu koridorun o anki sıcaklığı, nemi, tozu (o anki temizlik) durumu, vb. şartlar ile ayni şartların bulunduğu ve sesin çok duyulduğu dairelerde bazı şartların eşit kalmasıyla yani bu iki ortam arasındaki sıcaklık farkıyla veya olmamasıyla bu ses iletimi ortamlardan geçerken bu ses kırınımını çok değiştireceğinden dolayı bazı günler dairenizden daha az, bazı günler ise daha çok (kafanızın içinde adeta zonklar gibi) duyarsınız. Yalnızca iç ses iletimi açısından bilimsel olan bir açıklaması budur. (makina iç donanım ayarı ve parça değişiminden farklı olarak) Bunu kabul edip etmemek sizlere kalmış olup herkesin kendi fikrine saygı duyarım. Yılların kulağıyla ve öz tespitlerimle deneyimleyerek bunu belirterek yazıyorum. Kolay gelsin.

bizim asansörün sesi içinde çok az duyuluyor Ekol marka gece sesten rahatsız oluyorsan müzik aç duymazsın Led Zeppelin,Pink Floyd,Deep Purple mesela ben Metallica çalıyorum mesela...
WhatsApp Image 2021-06-24 at 01.43.03.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri