Arzu Edilen cosØ'ye Yükseltmek İçin “k” Faktörü Cetveli (Güncel)

genç arkadaş

Yönetici
Yönetici
Yönetici
2008 ocak ayından itibaren değişen reaktif enerji sınırları değişti biliyorsunuz. Bu değişikliğe göre kopmanzasyon yapmak için gerekli olan ve hepimizin de bazen kullandığı "k" faktörü cetvelinde cosfi2 0,97'ye kadar hesaplanmıştı (EMO'nun sitesinde bulunan cetvel bile hala bu şekilde durmakta). Bu durumda tanfi2 0,25 eder. Bu şu demek aslnda: Reaktif indüktif / aktif oranını %25'e kadar ayarlamak için gerekli "k" faktörü seçim cetveli. Bu durumda da %20 üzerinden ceza gelmesi kaçınılmazdır. k faktörü hesabını bilen arkadaşlar zaten tabloya bakmadan direkt olarak Qc=P.(tanfi1-tanfi2) den gereken kondansatör gücünü bulur zaten.

Amacım bu işi yapanlara biraz yardımcı olmak ve işlerini hızlandırmak.
Cetveli biraz (kendimce) güncelledim ve cosfi2=0,999'a kadar olan bir tablo hazırladım.

(Resmin net görüntüsü için resim üzerine sağ tıklayıp "Resmi Farklı Kaydet"e tıklayın.)

kfaktrcetveligncel.png

Cosfi1 dediğimiz, ilk cosfi değeridir. Yükseltilmek istenen ise cosfi2 değeridir. satır sütunları çakıştırıp, gereken "k" faktörünü buluruz. P ile çarpıp gereken kondansatör gücünü buluruz.

Not: Hesap yaparken tam güçte çalışmayan makinalar için gerekli kondansatör gücü düşük olacaktır. Buna dikkat edilmelidir...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2008 ocak ayından itibaren değişen reaktif enerji sınırları değişti biliyorsunuz. Bu değişikliğe göre kopmanzasyon yapmak için gerekli olan ve hepimizin de bazen kullandığı "k" faktörü cetvelinde cosfi2 0,97'ye kadar hesaplanmıştı (EMO'nun sitesinde bulunan cetvel bile hala bu şekilde durmakta). Bu durumda tanfi2 0,25 eder. Bu şu demek aslnda: Reaktif indüktif / aktif oranını %25'e kadar ayarlamak için gerekli "k" faktörü seçim cetveli. Bu durumda da %20 üzerinden ceza gelmesi kaçınılmazdır. k faktörü hesabını bilen arkadaşlar zaten tabloya bakmadan direkt olarak Qc=P.(tanfi1-tanfi2) den gereken kondansatör gücünü bulur zaten.

Amacım bu işi yapanlara biraz yardımcı olmak ve işlerini hızlandırmak.
Cetveli biraz (kendimce) güncelledim ve cosfi2=0,999'a kadar olan bir tablo hazırladım.

(Resmin net görüntüsü için resim üzerine sağ tıklayıp "Resmi Farklı Kaydet"e tıklayın.)

kfaktrcetveligncel.png

Cosfi1 dediğimiz, ilk cosfi değeridir. Yükseltilmek istenen ise cosfi2 değeridir. satır sütunları çakıştırıp, gereken "k" faktörünü buluruz. P ile çarpıp gereken kondansatör gücünü buluruz.

Not: Hesap yaparken tam güçte çalışmayan makinalar için gerekli kondansatör gücü düşük olacaktır. Buna dikkat edilmelidir...
Saygıdeğer güzel insan merhaba.
Öncelikle değerli bilgilerinden dolayı çok teşekkürler Allah razı olsun diyorum.
Şimdi fazla uzatmadan bana özellikle sizin güncellemiş olduğunuz K-faktörü cetvelini özellikle cosfi2 nin 0,999 ve 1 olana kadarki hazırlamış olduğun CETVELİ rica ediyorum...yalnız önemli olan Cetvelinizi uygulamada yaptığımız hesaplarla mükemmel bir hesaplama yapmak olsun.Saygılarımla

Son düzenleme:
K katsayısının modası geçti ama yinede ba-
kın.

Ekli dosyalar

• K KATSAYI.jpg
    K KATSAYI.jpg
    268.8 KB · Görüntüleme: 69
  • K KATSAYI KAPASİTİFLİ 1.jpg
    K KATSAYI KAPASİTİFLİ 1.jpg
    257 KB · Görüntüleme: 55
  • K KATSAYI KAPASİTİFLİ 2.jpg
    K KATSAYI KAPASİTİFLİ 2.jpg
    264.9 KB · Görüntüleme: 54
K katsayısının modası geçti ama yinede ba-
kın.
SAMİ hocam merheba.
İlginiz için müteşekkirim efendim.Şimdi bu atmış olduğun cetveller ile şayetki kompanzasyon hesabımızı yaparsak sakıncaları varmıdır...? Yani herhangi bir yanılma gibi bir yanlışımız olacakmı...?
Bu konuda sizin tecrübenizden bilgi almak istiyorum.Saygılarımla.

Cetvel matematiktir.Tabiki yanılma olmaz.
Ancak,yeni mevzuata göre,milimetrik hesa-
ba yer yoktur.Tesisteki bir hatanın maliyeti
çok yüksektir.O nedenle,hedef CosQ nin 1
olarak alınmasında ve çıkan kompanzasyon
hesabının % 10 fazlasının düşünülmesinde
yarar vardır.Milimetrik hesaba göre yapılan
tesiste,guruplardan birisinin arızalanması ha-
linde ,farkına geç varılması halinde cezaya girilmesi kaçınılmazdır.Hedef CosQ nin 1 ka-
bul edilmesi demek,düzeltilmesi istenen de-
ğerin tanjant değeri demektir.Yani,0,75 ten
1 e yükselteceğim demek,CosQ nin tanjantı
0,882 katsayınız demektir.O nedenle,K katsa-
yısının modası geçti ifadesini kullandım.He-
saplama için,cetvele lüzum kalmadan,düzelt-
mek istediğiniz CosQ değerinin tanjant değe-
ri aradığınız K katsayısıdır.Yeni kurulacak te-
sisler için 0,7 kabulü ise,aktif gücünüzün miktarı kadar ! kompanzasyon tesisi kuracak
sınız anlamına gelir.Yani,gücünüz 400 kw ise
400 kvar kompanzasyona ihtiyaç olacak de-
mektir.%10 fazla olsun istediğimiz için 450
kvarlık kompanzasyon tesisi kurulacak de-
mektir.

Ekli dosyalar

• 20200424_235655.jpg
    20200424_235655.jpg
    172.3 KB · Görüntüleme: 22
Cetvel matematiktir.Tabiki yanılma olmaz.
Ancak,yeni mevzuata göre,milimetrik hesa-
ba yer yoktur.Tesisteki bir hatanın maliyeti
çok yüksektir.O nedenle,hedef CosQ nin 1
olarak alınmasında ve çıkan kompanzasyon
hesabının % 10 fazlasının düşünülmesinde
yarar vardır.Milimetrik hesaba göre yapılan
tesiste,guruplardan birisinin arızalanması ha-
linde ,farkına geç varılması halinde cezaya girilmesi kaçınılmazdır.Hedef CosQ nin 1 ka-
bul edilmesi demek,düzeltilmesi istenen de-
ğerin tanjant değeri demektir.Yani,0,75 ten
1 e yükselteceğim demek,CosQ nin tanjantı
0,882 katsayınız demektir.O nedenle,K katsa-
yısının modası geçti ifadesini kullandım.He-
saplama için,cetvele lüzum kalmadan,düzelt-
mek istediğiniz CosQ değerinin tanjant değe-
ri aradığınız K katsayısıdır.Yeni kurulacak te-
sisler için 0,7 kabulü ise,aktif gücünüzün miktarı kadar ! kompanzasyon tesisi kuracak
sınız anlamına gelir.Yani,gücünüz 400 kw ise
400 kvar kompanzasyona ihtiyaç olacak de-
mektir.%10 fazla olsun istediğimiz için 450
kvarlık kompanzasyon tesisi kurulacak de-
mektir.
Çok teşekkürler bilgileriniz için efendim...
SAMİ Bey Hocam, tesisin ilk cosfi nin 0,7 alınması bu türkiyenin her yerinde bir kuralmıdır yoksa,çünkü bazı mühendis arkadaşlarımızın direkmen proje üzerinde ilk cosfiyi 0,8 olarak çizdiğini görmekteyiz..sizce bu neye bağlıdır....? Gücün karakteristiğinemi bağlıdır yoksa mı...???!! Bu konuyu biraz açmanızı rica ediyorum...
2=
BİR DE tamda aklıma gelmişken Troid Akım trafosunu sistemde göstermek,yani Ana TMŞ nin oraya Troid Akım Trafosunu ve Top.Kaçak Akım rölesini koymak yasal olarak belli bir güçten sonra mecburiyetimi vardır,yoksa tamamıyla güvenlikle mi alakalıdır...Bu konudada bilgilendirmenizi saygılarımla rica ediyorum...

Son düzenleme:
- 0,7 rakamı yönetmelikte vardır,
-Toroid uygulaması isteğe bağlıdır.250 amp.
kadar,toroide lüzum kalmadan koruyacak tip
şalterler vardır.
-Cos Q başlangıç kabulü,tesisi tanımakla il-
gilidir.0,7 rakamı,ilk kurulan ve bilinmeyen
tesisler ( benim yeni kurduğum 4x1600
kva tesiste 0,45 çıktı mesela ! ) içindir.
Tamamı rezistanslı bir tesis için kompan-
zasyon yapmaya bile ihtiyaç olmaz mesela.
-Mühendismisiniz ?

Son düzenleme:
- 0,7 rakamı yönetmelikte vardır,
-Toroid uygulaması isteğe bağlıdır.250 amp.
kadar,toroide lüzum kalmadan koruyacak tip
şalterler vardır.
-Cos Q başlangıç kabulü,tesisi tanımakla il-
gilidir.0,7 rakamı,ilk kurulan ve bilinmeyen
tesisler ( benim yeni kurduğum 4x1600
kva tesiste 0,45 çıktı mesela ! ) içindir.
Tamamı rezistanslı bir tesis için kompan-
zasyon yapmaya bile ihtiyaç olmaz mesela.
-Mühendismisiniz ?
Çok teşekkürler bilgileriniz için..
Hayır efendim mühendis değilim,fakat bilgiyi merak ediyorum bazan...

Teori tabiki çok önemli.Ancak,bu konuda çok pratik yapmadıkça,teori yetersiz kalır.Suya girmeden yüzme öğrenilmez.;)

Son düzenleme:
Teori tabiki çok önemli.Ancak,bu konuda çok pratik yapmadıkça,teori yetersiz kalır.Suya girmeden yüzme öğrenilmez.;)
SAMİ İNCİ HOCAM ve SAYGIDEĞER ARKADAŞLAR CÜMLETEN MERHABALAR EFENDİM...
Şimdi kafama takılan bir iki tane soru var yüksek müsadenizle sorabilirmiyim...
Not:BARA Akım taşıma kapasitesi ile ilgili onlarca cetvelleri görmüşüm..fakat her nedense sizin gibi Saygıdeğer bir Hocamızdan doğrusunu duymak gerçekten benim için farklı olur...umarım yardımcı olacaksınız..

Soru 1= 250 KW gücü olan bir ADP panosuna 40x5 BOYASIZ Bara takılırsa,sistem rahat (sıkıntısız) çalışırmı...?
Soru 2= 250 Kvar gücü olan kompanzasyon panosu barası 30x5 takılırsa yine sistem rahat çalışırmı....??
SAYGILARIMLA...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri