Artcam Türkçe Ders Notları İçin Tıklayınız...

Teşekkür ederim Yusuf bey çok yardımcı oldunuz yazılım konusunda rahatladım diye bilirim
Yusuf bey rahatsız olmazsanız mekanik kısmı ile ilgili soru sorabilirmiyim.

Teşekkür ederim bir iki defa yazdım yardımcı olmaya calısıyorlar. Ben ilk defa yapıcam cnc tezgahını evde kullanmak için. Dedim ilk önce bi yazılımları anlayım dedim. Az elektronik bilgim var elektrik kart motor işlemlerini sonraya bırakayım diyorum.

Ama en cok korktuğu. Konu ise ve bilmediğim mekanik kurma işi. Yorumları hep okuyorum ornekleride görüyorum ama tam olarak yorumlayamıyorum. Sigma profilden yapayım diyorum ama boyurları nasıl olur ne kullanmam lazım onları hiç bilmiyorum.

Hani net kullanım alanı ile tezgahın boyutu nasıl olur ölçüleri nasıl yapmam gerek. Dikey ekseni yatay eksenin tam neresine koymam gerek onları çözemiyorum.

Hani net kullanım alanı ile tezgahın boyutu nasıl olur ölçüleri nasıl yapmam gerek. Dikey ekseni yatay eksenin tam neresine koymam gerek onları çözemiyorum.

Yanlış anlamıyorsam sabit köprülü bir router düşünüyorsunuz. Spindle'ın ucu Y ekseni işleme boyunun ortasına gelecek şekilde tasarlıyabilirsiniz.

Makinanın büyüklüğü tamamen sizin seçiminiz. Kimse daha iyisini söyleyemez. Belirli bir işi düşünerek planlıyorsanız, makinanınızın işleme boyutları işleyeceğiniz malzemenin boyutlarından büyük olmalı.

İşleme mesafeleri hareket kısıtlamaları nedeni ile makine boutlarından küçük olacaktır!

Eğer hobi amaçlı yapıyorum ilerde ne yapacağıma karar veririm diyorsanız;
Makine küçükse istediğiniz parçayı bağlayamayabilirsiniz.
Büyük makine yapar iseniz, doğrudan büyüyen uzunluklar nedeni ile ve makinanın rijit olabilmesi için daha kalın levha, daha büyük kesitli sigma profil, hareketin kalitesini sağlamak içinse daha büyük ray-araba gibi ilave masraflarınız da olacaktır.

Özellikle Z işleme mesafesi arttıkça rijitlik konusuna daha özen göstermeniz gerekir.

Önerim, size büyüklüğü ve işlediği malzeme ile yakın olan ve sağlıklı çalışan çok sayıda router'ı inceleyip beğendiğinize büyük oranda benzer bir model oluşturmanız.

Son düzenleme:
Yanlış anlamıyorsam sabit köprülü bir router düşünüyorsunuz. Spindle'ın ucu Y ekseni işleme boyunun ortasına gelecek şekilde tasarlıyabilirsiniz.

Makinanın büyüklüğü tamamen sizin seçiminiz. Kimse daha iyisini söyleyemez. Belirli bir işi düşünerek planlıyorsanız, işleyeceğiniz malzemenin boyutları makinanınızın işleme hacminden (3 boyutlu) büyük olmamalı.

Eğer hobi amaçlı yapıyorum ilerde ne yapacağıma karar veririm diyorsanız;
Makine küçükse istediğiniz parçayı bağlayamayabilirsiniz.
Büyük makine yapar iseniz, doğrudan büyüyen uzunluklar nedeni ile ve makinanın rijit olabilmesi için daha kalın levha, daha büyük sigma profil, hareketin kalitesini sağlamak içinse daha büyük ray-araba gibi ilave masraflarınız da olacaktır.

Özellikle Z işleme mesafesi arttıkça rijitlik konusuna daha özen göstermeniz gerekir.

Önerim, size büyüklüğü ve işlediği malzeme ile yakın olan ve sağlıklı çalışan çok sayıda router'ı inceleyip beğendiğinize büyük oranda benzer bir model oluşturmanız.
Yusuf bey bilgileniriz için teşekkür ederim. Spindle dediğiniz delici olan malzemin ucu dimi y ekseni yatay eksenin bittiği yere geliyor anladım. Benim yapmak istediğim hobi amaçlı cerceve kenarı yapmak kabarmalı yazı yazmak vb. Çok büyük birşey değil yani.

Yusuf bey bilgileniriz için teşekkür ederim. Spindle dediğiniz delici olan malzemin ucu dimi y ekseni yatay eksenin bittiği yere geliyor anladım.

Spindle, delme kesme işlerini yapacak olan motorunuz. Pens yardımı ile kesici uçları (freze) bağlıyacaksınız. Spindle köprüye bağlandığında, ucu ekseni ortalayacak şekilde mesafeler hesaplanmalı.

Kendi makinanızı tasarlayıp yapacaksanız mümkün olduğunca işin içine girip çok şey öğrenmeniz de gerekiyor. Forumdaki bilgilerin dışında youtube'dan bol videyo seyretmenin öğrenmeye çok faydası olacağını düşünüyorum.

Spindle delme kesme işlerini yapacak olan motorunuz. Pens yardımı ile kesici uçları (freze) bağlıyacaksınız. Köprüye bağlandığında, spindle'ın ucu ekseni ortalayacak şekilde hesaplanmalı.

Kendi makinanızı tasarlayıp yapacaksanız mümkün olduğunca işin içine girip çok şey öğrenmeniz de gerekiyor. Forumdaki bilgilerin dışında youtube'dan bol videyo seyretmenin öğrenmeye çok faydası olacağını düşünüyorum.
Evet bende iki haftadır izliyorum heceleri yatmak bilmiyorum sanırım kafam tam olarak basmıyor o konuya yada cok detayına kacıyorum sanırım. Ev tipi sizin bildiğiniz ölçü bulabileciğim bir yer varmıdır acaba.

Forumda ve youtube var ama adres olarak şu an aklımda yok. Her makineden beklenen iş yapma kapasitesi, büyüklükleri, maliyeti farklı. Az bilerek seçim yapmak sıkıntı yaratabilir, makineyi yaparken veya yaptırırken zorlanabilirsiniz daha kötüsü sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri