Array ve String

rapter

Üye
Slm Arkadaşlar. Array ve srting ne işe yarar , nasıl kullanılır. Arasındaki fak nedir.

Mesela Array [0..8] int. yada Array [6..11] int. gibi komutlar gördüm. Birinin başında 0 diğeri 6 ile başlıyor.
Birde Array [0..8] Bool var, ne farkı var int ile..

String nasıl kullanılıyor bilmiyorum..

Örneklerle Array ve Stringi açıklarmısınız.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Önce Stringden başlayalım. String dediğimiz olay, int, word, dint gibi bir değişken(tag) tipidir. String ifadeler yazı tutar. örneğin Silo_Isim_1 diye bir tag tanımlarsak tipi string olmalı. çünkü kullanıcı bu değişkene(tag) yazı yazacak. örnek Afyon Kili.
Array ise, aynı tipte değişkenlerin alt alta sıralanmasıdır. yani değişkenler tanımlanırken şöyle yapılabilir;
Silo_Isim_1 String[10]
Silo_Isim_2 String[10]
Silo_Isim_3 String[10]
Silo_Isim_4 String[10]
Yukarıdaki tanımlamada 4 adet silo ismini tanımladım. 10 sayısı karakter uzunluğunu belirtir. Afyon Kili yazabilirsiniz ama Afyonkarahisar Kili olmaz mesela. yukarıdaki tanımlamayı birde array şeklinde yapalım.
Silo_Isim Array[1..4] Of
String[10]
Değişkeni programda kullanmak istediğimizde yazacağımız ifade şöyle olur, Silo_Isim[1]
bu ifadenin güzel tarafı 50 tane alt alta değişken tanımlayacağınıza 1 defa tanımlıyorsunuz, ve for döngüleri gibi SCL kullanılan fonksiyonlarda kolay programlama yapmanızı sağlıyor.

Birde structure vardır ki en güzeli o. onuda kullanmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri